Czy zastanawiałeś się, jakie korzyści mogą płynąć z ograniczenia spożycia cukru? Przekonaj się, dlaczego warto sięgnąć po produkty bez cukru, jak zmiana tego elementu diety może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie, i jak możesz to zrobić w praktyce.

Jak cukier działa na organizm?

Zbilansowana dieta powinna składać się z białka, tłuszczów i węglowodanów. Cukry to najprostsze z węglowodanów, a ich spożycie dostarcza dużej ilości energii w postaci glukozy.

W codziennej diecie cukier może pochodzić z trzech głównych źródeł. Są to:

  • cukry dodane, czyli te, które są dodawane do żywności podczas przetwarzania, gotowania itp. i są spożywane osobno lub dodawane przez nas do potraw podczas konsumpcji;

  • cukry wolne – do których zalicza się cukry dodane oraz te naturalnie występujące w miodzie i syropie, a także cukry uwalniane podczas wyciskania soku z owoców i warzyw (np. w sokach i koncentratach soków); cukry naturalnie obecne w mleku, owocach i warzywach.

Połączenie wszystkich wyżej wymienionych kategorii cukrów w diecie to całkowita ilość cukrów, które dostarczamy naszemu organizmowi wraz z dietą. Cukry spożywane w nadmiarze odkładają się w organizmie w formie tłuszczu do późniejszego wykorzystania. Jeśli ten zapas tłuszczu nie zostanie wykorzystany, z czasem może się kumulować w organizmie. Nie ma istotnej różnicy dla organizmu, czy cukier występuje naturalnie w pożywieniu, czy został dodany. Zarówno naturalnie występujące, jak i dodawane cukry mają takie same właściwości chemiczne i fizyczne, co oznacza, że są trawione w podobny sposób1.

Należy spożywać cukry z umiarem i zgodnie z indywidualnymi potrzebami fizjologicznymi. Zbilansowana dieta i aktywny styl życia są kluczowe dla zachowania zdrowia2. Nadmiar cukrów w diecie może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla organizmu w dłuższej perspektywie czasu. Dlatego ważne jest świadome podejście do ich spożywania. Dobrym początkiem w kształtowaniu zdrowszych nawyków żywieniowych może być na przykład wybieranie produktów spożywczych bez dodatku cukru.

Dlaczego warto wybierać produkty bez dodatku cukru?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, ilość spożywanego cukru należy ograniczyć do 10% całkowitej ilości energii, którą spożywamy. Dla osoby dorosłej o średnim zapotrzebowaniu kalorycznym wynoszącym 2000 kcal oznacza to około 200 kcal z cukru, co przekłada się na około 10-12 łyżeczek białego cukru. Wartość ta opiera się na przybliżeniu, że jedna łyżeczka cukru zawiera około 20 kcal, co odpowiada 5 gramom cukru. Podkreślenia wymaga jednak fakt, że chodzi tutaj o dzienne spożycie cukrów ogółem. Chodzi zatem nie tylko o cukier dodawany przez nas do potraw, ale także cukry z pozostałych, wymienionych na początku artykułu źródeł, czyli również dodawanych do żywności na etapie jej produkcji oraz cukrów naturalnych występujących w miodzie, sokach owocowych, koncentratach soków.

Długotrwały nadmiar cukrów w diecie może prowadzić do rozmaitych zaburzeń i problemów z utrzymaniem zdrowej wagi. Właśnie dlatego, istotne jest kontrolowanie spożywanej ilości cukrów. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy dodane cukry są obecne w wielu kategoriach żywności.

Produkty takie jak jogurty bez dodatku cukru, stanowią ciekawą alternatywę dla osób poszukujących pysznych owocowych smaków w wariantach niezawierających dodanych cukrów prostych, dwucukrów ani innych środków spożywczych zastosowanych ze względu na ich właściwości słodzące.

Dlatego też, dbając o nasze zdrowie, warto zwracać uwagę na etykiety środków spożywczych i dokonywać świadomych wyborów żywieniowych. To proste działanie może przynieść korzyści dla naszego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej na długą metę.

1. Van Bull V J et al. (2014) Misconceptions about fructose-containing sugars and their role in the obesity epidemic. Nutr Res Rev 27:119-30

2. Te Morenga L et al. (2013) Dietary sugars and body weight: systematic review and meta-analyses of randomised controlled trials and cohort studies. BMJ 346: e7492


Najczęściej zadawane pytania


Czym różnią się jogurty bez dodatku cukru od tradycyjnych jogurtów?

Jogurty bez dodatku cukru nie zawierają dodanych cukrów, takich jak sacharoza, fruktoza czy syropy, które są często stosowane w jogurtach smakowych do poprawy smaku. Zamiast tego mogą zawierać naturalne słodziki, takie jak stewia lub erytrytol, lub też być całkowicie pozbawione słodzików. Tradycyjne jogurty zazwyczaj mają dodatek cukru, który zwiększa ich kaloryczność.

Jakie są korzyści zdrowotne spożywania jogurtów bez dodatku cukru?

Spożywanie jogurtów bez dodatku cukru może przyczynić się do obniżenia całkowitej ilości spożywanego cukru, co jest korzystne dla zdrowia ogólnego. Zmniejszenie spożycia cukru może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi, zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca, typu 2 cukrzycy oraz innych problemów metabolicznych.

Czy jogurty bez dodatku cukru nadają się do każdej diety?

Jogurty bez dodatku cukru są dobrym wyborem dla osób na różnego rodzaju dietach, w tym dla osób próbujących ograniczyć spożycie cukru, diabetyków, osób na diecie niskokalorycznej czy ketogenicznej. Są one również odpowiednie dla tych, którzy po prostu chcą zdrowiej się odżywiać, unikając zbędnych dodatków cukru.

Czy jogurty bez dodatku cukru są równie smaczne jak te z dodatkiem cukru?

Chociaż smak jogurtów bez dodatku cukru może różnić się od jogurtów słodzonych cukrem, wiele osób uważa je za równie smaczne. Dostępne są różne wersje smakowe, które wykorzystują naturalne aromaty i słodziki. Wybór odpowiedniego produktu zależy od osobistych preferencji.

Jak wybrać najlepszy jogurt bez dodatku cukru?

Przy wyborze jogurtu bez dodatku cukru warto zwrócić uwagę na listę składników. Najlepiej wybierać jogurty, które mają krótką i zrozumiałą listę składników, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Warto również sprawdzić zawartość białka i tłuszczu, aby upewnić się, że produkt spełnia indywidualne potrzeby żywieniowe.


Podobne artykuły:


Wersja do druku