Z roku na rok znacząco wzrasta pozycja kobiet w polskim sporcie. Przedstawicielki płci pięknej doskonale radzą sobie w różnych dyscyplinach, czego dowodem jest historia Igi Świątek, Justyny Kowalczyk czy Otylii Jędrzejczak. Które kobiety można uznać za najbardziej wpływowe w polskim sporcie? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Pozycja kobiet w polskim sporcie 

Od lat przyjęło się uznawać, że sport jest dziedziną, w której dominują przede wszystkim mężczyźni. Zazwyczaj mówi się o sukcesach odnoszonych przez piłkarzy, jednak z roku na rok tendencja ta zaczyna się odwracać. Tym bardziej, że Polska może pochwalić się wieloma sportsmenkami, które odniosły wiele sukcesów - nie tylko w naszym kraju, ale również poza jego granicami. Wiele polskich kobiet bierze udział w mistrzostwach Europy czy igrzyskach olimpijskich. 

Warto wiedzieć, że każdego roku portal sportmarketing.pl przygotowuje specjalny ranking 50 najbardziej wpływowych kobiet w polskim biznesie sportowym. Są tam wyróżniane zarówno obecne jak i byłe zawodniczki, które świetnie sobie radzą. W rankingu są też wyszczególnione kobiety, które zajmują wysokie stanowiska w organizacjach sportowych oraz przedsiębiorstwach angażujących się w promowanie branży sportowej bądź pracujące w mediach. Podstawowym celem wspomnianego rankingu jest wyróżnienie kobiet za osiągane przez nie sukcesy - zarówno sportowe jak i biznesowe. 

Najbardziej wpływowe kobiety polskiego sportu - ranking 

Które kobiety znalazły się na liście najbardziej wpływowych przedstawicielek płci pięknej polskiego sportu w 2023 roku? Jak wskazał Jakub Kłyszejko, redaktor naczelny portalu SportMarketing.pl, stworzenie tej listy nie było zadaniem łatwym. Było to oczywiście związane z tym, że w 2023 roku bardzo wiele kobiet zasłużyło sobie na otrzymanie tego wyjątkowego wyróżnienia. 

Absolutną triumfatorką rankingu była Iga Świątek, która zdobyła zaszczytne, pierwsze miejsce. Jest to absolutny numer jeden w światowym tenisie. Polska tenisistka w ciągu całego 2023 roku osiągała kolejne sukcesy na kortach. Udało jej się wygrać m.in. wielkoszlemowy French Open oraz turniej WTA Finals. Znalazła się też w rankingu wszechczasów Forbesa na 11 miejscu, gdyż dotychczas udało jej się zarobić 25 milionów dolarów. Więcej o dokonaniach Świątek można dowiedzieć się z rankingu WTA, który dostępny jest na https://sport.betfan.pl/ranking-wta-zestawienie/

Drugie miejsce zajęła Anna Lewandowska, żona Roberta Lewandowskiego. Obecnie Lewandowska bardzo mocno rozwija swoją karierę trenerską - jest trenerką personalną oraz dietetyczką, a jej profile w mediach społecznościowych śledzą tysiące osób. 

Trzecie miejsce przypadło z kolei Ewie Chodakowskiej - jest to trenerka, która cieszy się niesamowicie dużą popularnością w sieci jak i poza nią. Na przestrzeni lat zmotywowała ona mnóstwo kobiet i mężczyzn do zmiany swoich nawyków żywieniowych oraz wdrożenia ćwiczeń fizycznych do swojej codziennej rutyny. 

Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Edyta Sadowska,. Katarzyna Kieli, Agata Pniewska, Aleksandra Chalimoniuk, Izabela Karolczyk-Szafrańska, Monika Pyrek, Anna Szuszkiewicz. 


Najczęściej zadawane pytania


Kto został wybrany najbardziej wpływową kobietą polskiego sportu w rankingu?

Najbardziej wpływową kobietą polskiego sportu, według naszego rankingu, jest Iga Świątek, światowej klasy tenisistka, której sukcesy na arenie międzynarodowej przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tenisem w Polsce.

Jakie kryteria były brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu?

Ranking tworzony był na podstawie szeregu kryteriów, w tym osiągnięć sportowych, wpływu na promocję sportu wśród kobiet, działalności charytatywnej i edukacyjnej, a także zaangażowania w promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.

Czy w rankingu uwzględniono również działalność poza sportem zawodowym?

Tak, w rankingu uwzględniliśmy również kobiety takie jak Anna Lewandowska i Ewa Chodakowska, które choć nie są aktywnymi sportowcami zawodowymi, mają ogromny wpływ na promowanie zdrowego trybu życia, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej w Polsce.

Kto znalazł się na drugim miejscu w rankingu i dlaczego?

Drugie miejsce zajęła Anna Lewandowska, trenerka fitness i ekspertka od zdrowego odżywiania. Została wyróżniona za swoje wszechstronne podejście do zdrowia i fitnessu, a także za tworzenie społeczności skupionej na wspólnym dążeniu do lepszego samopoczucia i kondycji fizycznej.

Jaka jest różnica między trzecim a drugim miejscem w rankingu?

Trzecie miejsce zajęła Ewa Chodakowska, co podkreśla jej wpływ na fitness i zdrowy tryb życia w Polsce. Chociaż Anna Lewandowska i Ewa Chodakowska zajmują się podobnymi dziedzinami, różnice w ich metodach treningowych, podejściu do diety oraz działalności biznesowej i społecznej przyczyniły się do ich odrębnego umiejscowienia w rankingu.


Podobne artykuły:


Wersja do druku