Walentynki to najlepsza okazja do zaplanowania podróży we dwoje. Paryż, Wenecja, Toskania - to niewątpliwie klasyki wśród romantycznych pomysłów na wyjazd. Można je jednak odkrywać mniej standardowo - w sposób, który odpowiada upodobaniom konkretnej pary. W tym celu warto skorzystać z dostępnych w sieci narzędzi, umożliwiających sprawne zaplanowanie i realizację podróży “szytej na miarę”. Przedstawiamy kilka inspiracji do indywidualnego odkrywania “miast miłości”.


Z romantycznymi wyjazdami jednoznacznie kojarzą się wieża Eiffla, weneckie rejsy gondolą czy kolacja przy lampce toskańskiego wina. To atrakcje, których warto choć raz doświadczyć ze swoją drugą połówką. Marząc o niezapomnianej podróży, z której oboje wyniesiecie wspólne, “tylko wasze” wspomnienia warto zadbać o to, aby nadać im odrobinę indywidualizmu i nawiązania do wspólnych zainteresowań. Pomocne przy tym może być narzędzie pełniące funkcję kreatora podróży “szytej na miarę”.

  • Podróż we dwoje to czas, który możemy poświęcić na rozwijanie wspólnych pasji, np. na udanie się na lokalne warsztaty kulinarne z ulubionej kuchni. Warto zboczyć z “głównego szlaku”, dać się ponieść lokalnemu folklorowi dokładnie w sposób, który odpowiada obojgu partnerom. Dodatkowo istotny w trakcie takiej podróży jest “spokój ducha”, który zdecydowanie ułatwia skupienie się na towarzyszu podróży i na tym, co dzieje się “tu i teraz”. Polecam wykorzystać technologię do tego, by “załatwiła” za nas kwestie formalne, jak dostęp do lokalnej karty SIM, wejściówki do atrakcji, czy znalezienie najbardziej optymalnego parkingu w okolicy - mówi Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO Getaway, platformy pełniącej funkcję intuicyjnego, inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”.

 

Odpłyńcie w mieście na wodzie

Wenecja zlokalizowana jest na 117 wyspach, które łączy aż 417 mostów. Miasto zostało założone w V w. przez Wenetów, którzy w obawie przed najeźdźcami uciekli z lądu na pobliskie wyspy i bagna, gdzie założyli pierwsze osady. Domy budowali na drewnianych palach, które do dziś stanowią fundament miasta.

Romantyczny dzień w tym mieście rozpocząć można (w zależności od upodobań) od tradycyjnego włoskiego śniadania, np. w drugiej najstarszej kawiarni na świecie, otwartej w 1720 roku - "Caffè Florian". Resztę dnia spędzić można skupiając się na sobie podczas spacerowania między weneckimi kanałami czy przy okazji rejsu gondolą. Wenecja słynie także z produkcji pięknych szklanych kafelków, miłośnicy sztuki mogą więc również odwiedzić pracownie szklarskie na wyspie Murano i zobaczyć, jak mistrzowie tego rzemiosła tworzą niezwykłe dzieła ze szkła. Znajduje się tam również muzeum szklanych wyrobów oraz Bazylika dei Santi Maria e Donato ze szczątkami św. Donatusa z Arezzo i kośćmi smoka, którego podobno zgładził.

Pod wieczór warto wybrać się na Most Rialto - najsłynniejszy i najstarszy z czterech mostów nad Canal Grande. Rialto ma długość 48 metrów, spacer po nim jest niezapomnianym doświadczeniem, szczególnie w promieniach zachodzącego słońca, kiedy to odbija się on w wodach Wielkiego Kanału.

 

Paris, Paris…

Stolica Francji zwana jest Miastem Światła oraz najbardziej romantycznym miastem na świecie. Wszyscy kojarzą Wieżę Eiffla, Luwr czy Łuk Triumfalny, ale Paryż oferuje zdecydowanie więcej. Co ciekawe, słynna Wieża Eiffla początkowo miała być jedynie konstrukcją tymczasową i zostać rozebrana po 20 latach. Na początku nie wzbudziła sympatii paryżan. Pisarz Guy de Maupassant pisał nawet, że codziennie jada posiłki w mieszczącej się na niej restauracji, bo „to jedyne miejsce, z którego wieży nie widać”. Teraz zaś stała się niewątpliwie częścią tkanki miasta.

Będąc w Paryżu ze swoją drugą połówką warto wybrać się na rejs po Sekwanie. Ta popularna atrakcja pozwala podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy. Kolacja i lampka wina wśród rozświetlonego miasta gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Chcąc podążać własnym rytmem, można też urządzić wspólny piknik na bazie ulubionych, francuskich specjałów w ogrodzie Jardin du Luxembourg czy Jardin des Tuileries.

  • Paryż to miasto ikon architektonicznych, jak np. Luwr - prawdziwa mekka dla miłośników sztuki, jedno z największych i najważniejszych muzeów na świecie, które kryje w swoich wnętrzach nie tylko niesamowite zbiory dzieł sztuki, ale także fascynującą historię. Duża liczba atrakcji wiąże się z dużym ruchem turystycznym i koniecznością organizacji logistycznej. Zdecydowanym ułatwieniem jest posiadanie wszystkich biletów, potwierdzeń rezerwacji i wskazówek np. dotyczących godzin otwarcia atrakcji czy okolicznych restauracji w jednym miejscu na smartfonie - zdecydowanie ułatwia to chłonięcie klimatu miasta - dodaje Grzegorz Mikielewicz z Getaway.

 

Toskański romantyzm

Cyprysowe aleje, drzewa oliwne i winnice - to kwintesencja Toskanii, którą najlepiej jest odkrywać we dwoje. Przemierzanie bezkresnych dróg na własny sposób, bez pośpiechu, oddychanie ciepłym powietrzem lub po prostu zatrzymanie się pośrodku niczego i skosztowanie lokalnych specjałów, jak ciasteczka cavallucci, kiełbasa buristo czy ricotta siennieńska. Każdy scenariusz jest dobry, jeśli dopasujemy go do własnych upodobań.

Toskania usiana jest małymi i klimatycznymi miasteczkami, których historia sięga czasów średniowiecznych. Jednym z nich jest Cortona - położona na wzgórzu oferuje wspaniałe widoki na okoliczną toskańską prowincję i jezioro Trasimeno. Miasto zachowało średniowieczny układ ulic i wiele zabytkowych budynków, jak np. Klasztor Le Celle założony przez świętego Franciszka z Asyżu. Warto wspiąć się na stare mury miejskie skąd rozpościerają się romantyczne, zapierające dech w piersiach widoki na toskańskie krajobrazy. Warto także odwiedzić San Gimigniano - nazywane 'Miastem Wież' lub 'Średniowiecznym Manhattanem'. Zdobiące miasteczko wieże były budowane przez zamożne rodziny jako symbole ich bogactwa i potęgi. W okresie swojej świetności miasto miało ich aż 72, aktualnie zachowało się zaledwie 14 wież.

  • Sting jest na pewno jednym z tych artystów, którego twórczość działa na wszystkie zmysły. W ramach romantycznej przygody polecam wybrać się do Il Palagio, winnicy i pizzerii założonej właśnie przez tego artystę w niezwykle malowniczym, toskańskim otoczeniu (między Florencją a Arezzo). Pizzeria położona jest pod gołym niebem, a najbardziej popularnym winem z winnicy jest ‘Message in the Bottle’ z nazwą pochodzącą od znanej piosenki Stinga - dodaje Mikielewicz.

Podróż w prezencie na Walentynki to zawsze trafiony pomysł. Wspólne doświadczenia, wspomnienia, odkrywanie pasji na własny sposób z udziałem wirtualnego concierge, ułatwiającego cieszyć się urlopem w pełni, zdecydowanie potrafią wzmocnić relację


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są pierwsze kroki w planowaniu podróży we dwoje na własnych zasadach?

Pierwszym krokiem jest wspólne ustalenie celu podróży i tego, czego obie osoby oczekują od wakacji. Następnie należy ustalić budżet, który pomoże określić możliwości zakwaterowania, transportu i atrakcji. Ważne jest również, aby sprawdzić wymagania wizowe i zdrowotne dla wybranego miejsca. Następnie, można przejść do rezerwacji lotów, zakwaterowania i wynajmu samochodu, jeśli jest to część planu.

Jakie są najlepsze strategie, aby pozostać elastycznymi podczas podróży we dwoje?

Aby zachować elastyczność, warto nie planować każdej minuty podróży. Zostawiając sobie wolne dni lub bloki czasu, para może spontanicznie zdecydować, co chce robić w zależności od pogody, nastroju czy nowo odkrytych możliwości. Wybieranie zakwaterowania z elastycznymi zasadami rezerwacji może również pomóc w utrzymaniu elastyczności. Ponadto, warto rozmawiać i regularnie sprawdzać, czy oczekiwania obu stron są nadal spełnione.

Jak radzić sobie z nieoczekiwanymi wyzwaniami podczas podróży we dwoje?

Kluczowe jest utrzymanie spokoju i otwartej komunikacji. Gdy pojawia się problem, ważne jest, aby omówić go wspólnie i szukać rozwiązań jako zespół. Należy pamiętać, że kompromisy są niezbędne, a wyzwania mogą stać się cenną częścią wspomnień. Zawsze warto mieć plan awaryjny oraz dostęp do dodatkowych środków na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń.

Jakie są sposoby na utrzymanie romantyzmu i bliskości podczas podróży?

Aby zachować romantyzm, można planować specjalne wieczory, takie jak kolacje przy świecach, spacery przy zachodzie słońca lub wspólne zabiegi spa. Ważne jest, aby poświęcać sobie nawzajem uwagę i czas, słuchać i dzielić się swoimi myślami i uczuciami. Niespodzianki i małe gesty, takie jak przygotowanie ulubionego posiłku partnera lub niespodziewany prezent, mogą również pomóc w utrzymaniu bliskości.

Jak równo dzielić obowiązki i decyzje podczas podróży?

Równa dystrybucja obowiązków i decyzji może pomóc uniknąć konfliktów i uczynić podróż bardziej satysfakcjonującą dla obu stron. Warto ustalić, kto jest odpowiedzialny za jakie aspekty podróży, na przykład jeden może zajmować się rezerwacjami, a drugi planowaniem codziennych aktywności. Ważne jest również, aby regularnie wymieniać się opiniami i słuchać potrzeb drugiej osoby, decydując o kolejnych etapach podróży.


Podobne artykuły:


Wersja do druku