Wyjeżdżasz z rodziną na narty czy zostajecie w domu i będziecie regenerować się przed drugą połową roku szkolnego? Niezależnie od tego, jakie macie plany, wyjmijcie aparat fotograficzny i uwieczniajcie wspólne chwile. Przedstawiamy kilka pomysłów na ciekawe zimowe kadry, do których nie potrzebujesz żadnych akcesoriów!

Zimowa pocztówka, czyli klasyczna fotografia natury

Czy jest coś piękniejszego niż ośnieżone drzewa w lesie, zamarznięte jezioro lub wirujące na wietrze płatki śniegu? Uchwyć to piękno w kadrze, a powstaną z tego wspaniałe obrazy, gotowe do oprawienia w ramę. Jeśli wybierasz się w góry, nie zapominaj o aparacie, wychodząc na piesze wędrówki lub wjeżdżając kolejką na szczyt. Widoki w górach zimą zapierają dech w piersiach! A gdy już wybierzesz swoje ulubione kadry, zamów wielkoformatowy fotowydruk na ścianę, który będzie niezwykłą dekoracją salonu, sypialni lub holu.

Zimowe zdjęcia w ruchu

Rodzinna bitwa na śnieżki, piruet dziecka na lodowisku lub zjazd na nartach to doskonałe momenty do uwiecznienia, które będą zjawiskowo wyglądały w kadrze. Zdjęcia w ruchu zawsze robią wrażenie, szczególnie jeśli wiesz, jak dobrze je zrobić! Aby były ostre, istotne są odpowiednie ustawienia aparatu. Najważniejszym parametrem, który odpowiada za zatrzymanie ruchu, jest migawka, czyli czas naświetlania zdjęcia. Przy zdjęciach w ruchu czas naświetlania powinien być maksymalnie krótki – idealne ustawienie to 1/1000 sekundy lub krócej.

Portret w zimowej aurze

Czerwone policzki i zamarznięte rzęsy pięknie komponują się ze śnieżną aurą. Uwiecznij na zdjęciach swoich bliskich, robiąc im zimowe portrety. Takie zdjęcia są przepiękną pamiątką – za kilka lat (a nawet za rok!) będziecie oglądać je z nostalgią. Aby zrobić piękne portrety, warto włączyć w aparacie tryb portretowy, który pozwala na ustawienie wysokiej wartości przysłony. Dzięki temu tło będzie rozmyte a skupienie uwagi na modelu łatwiejsze. Portrety członków rodziny możesz potem wydrukować i oprawić w ramki, tworząc na ścianie mini galerię.

Śnieg w dłoń!

Stwórz zdjęcia, z których zimno będzie dosłownie biło! Pomysłów na takie kadry może być wiele, ale najprostszy i najbardziej dostępny to po prostu wykorzystanie śniegu. Niech model weźmie do ręki trochę puchu i dmuchnie w obiektyw lub stanie pod iglastym drzewem i z uśmiechem strząśnie śnieg z gałęzi. Masz więcej czasu? Przygotuj „magiczne” kule lodowe – do balona wlej wodę i wystaw na podwórko, aby zamarzły. Rozetnij balon i zdejmij go z kul – otrzymasz oryginalny element zimowej scenografii. Może zrobisz portret, na którym model wpatruje się w kulę lub trzyma ją w ręku? Efekt będzie z pewnością niepowtarzalny.

 

Zrobiliście piękne zdjęcia? Nie zostawiaj ich wyłącznie w pamięci komputera, bo sprzęt jest zawodny i czasem cyfrowe wersje się gubią. Wybierz najpiękniejsze lub najbardziej zabawne ujęcia i wywołaj je w formie klasycznych odbitek lub fotobloku, czyli minimalistycznego ekspozytora, który możesz powiesić lub postawić.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku