Znalazłeś kryjówki karaluchów, gdzie składają jaja? Obecność karaluchów nie jest przyjemna. Chcesz się ich pozbyć, ale nie wiesz jak? Zastanawiasz się skąd się biorą karaluchy? Chcesz poznać sposoby na karaluchy? Boisz się, że zaraz będą w całym budynku? Co zrobić w celu pozbycia się ich? Jak usunąć te owady z naszego domu, aby więcej nie pojawiały się w naszym otoczeniu? Te osobniki szybko się rozmnażają i łatwo dostosowują do otoczenia. Gdy znajdziesz karalucha, musisz zachować ostrożność. W pierwszej kolejności zadbaj o profesjonalne usuwanie tych owadów. 

 

Jak wygląda karaluch?

Karaluchy pochodzą z rodziny blatta orientalis. Ich wygląd może nieco się różnić w zależności od gatunku. Karaluchy mają spłaszczony kształt ciała, zazwyczaj owalny lub wydłużony. Mają od kilku milimetrów do kilku centymetrów długości. Karaluchy są zazwyczaj brązowe lub czarne. Posiadają czułki, które używają do wyczuwania zapachów i wibracji. Choć większość gatunków karaluchów ma skrzydła, nie wszystkie są zdolne do lotu. Ich ciało pokrywa chitynowy pancerz, który jest twardy i chroni je przed niektórymi zagrożeniami. Karaluchy są znane ze swojej zdolności do adaptacji do różnych środowisk i są powszechnie obecne w wielu regionach świata, szczególnie w miejscach ciepłych i wilgotnych, takich jak kanały kanalizacyjne, piwnice, a nawet domy i mieszkania. Są uważane za szkodniki, ponieważ mogą przenosić bakterie i choroby oraz niszczą żywność i materiały budowlane. Ich obecność nie jest mile widziana. 

Karaluchy - skąd się biorą? Jak karaluchy wchodzą do domów?

Co może przyciągać karaluchy? Pojawiają się w różnych miejscach na całym świecie, ale często związane są z ludzkimi osiedlami ze względu na dostępność pożywienia, ciepło i schronienie. Przyciągają je zapachy pożywienia, szczególnie pozostałości, które można znaleźć w kuchniach, składach spożywczych, a także ciepłe i wilgotne środowiska, jak piwnice czy kanalizacja. Karaczany to szkodniki, które do mieszkań czy lokali gastronomicznych przyciąga m.in. ciepło, wilgoć i co najważniejsze - źródła pożywienia. Na co dzień nie gardzą resztkami na śmietniku, a w domowych kuchniach czy restauracjach żywią się wszelkiego rodzaju resztkami jedzenia. Dlatego tak ważne jest zachowywanie czystości i przechowywanie żywności w zamkniętych pojemnikach. Karaluchy przechodzą do mieszkań przez wentylacje czy nieszczelności przy rurach, a także przez uchylone latem okna czy drzwi.

Jakie choroby przenoszą karaluchy?

Musisz zachować ostrożność. Karaluchy mogą być potencjalnymi nosicielami i przekaźnikami różnych chorób. Bakterie Salmonella mogą być przenoszone przez karaluchy poprzez zanieczyszczenie żywności ich odchodami. Mogą też przenosić paotogeny, które powodują zatrucia pokarmowe, zanieczyszczając żywność. Mogą przenosić różne rodzaje bakterii, grzybów i wirusów, które mogą wywoływać infekcje skóry, oczu i układu oddechowego. Substancje alergenne obecne w odchodach i ciałach karaluchów mogą wywoływać lub pogłębiać objawy astmy i innych schorzeń układu oddechowego.

 Jak zapobiegać karaluchom? 

Ważne jest, aby zapobiegać obecności karaluchów w domu i miejscach pracy poprzez utrzymanie czystości, przechowywanie żywności w szczelnych pojemnikach, usuwanie odpadków, regularne sprzątanie śmieci, szczelne zabezpieczenie drzwi i okien oraz regularne kontrole w celu zapobiegania i zwalczania ewentualnych infestacji.

Jak wytępić karaluchy?

Dezynsekcja karaluchów konieczna jest ze względów higienicznych i zdrowotnych. Szkodniki przenoszą m.in. bakterie dżumy, gruźlicy i cholery. Jeżeli chcesz skutecznie zwalczyć te insekty, porzuć domowe sposoby na karaluchy typu pułapki z piwa czy fusy kawy. Nie są one skuteczne, a jedynie odciągną rozwiązanie problemu w czasie. A warto przy tym zaznaczyć, że karaluchy bardzo szybko się rozmnażają i każdy dzień zwłoki z ich eliminacją, to pogorszenie problemu i ryzyko, że rozejdą się po całym mieszkaniu. Środki owadobójcze o niskim stężeniu substancji biobójczej też nie są skuteczne. Ponadto pracując z każdą chemia należy pamiętać o zachowaniu zasad BHP. Chcesz szybko, skutecznie i bezpiecznie pozbyć sie karacznów? Postaw na profesjonalne zwalczanie karaluchów.  


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku