Ostatnie lata przyniosły sporo nowości, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Nie obowiązuje jeden aktualnie modny styl, od sezonowych trendów bardziej liczy się indywidualny charakter i wyrażenie siebie poprzez urządzenie wnętrza zgodnie ze swoim gustem i potrzebami. Dzięki temu szukając elementów wyposażenia wnętrz, można wybierać spośród bardzo wielu możliwości. Jednym z niezwykle atrakcyjnych pomysłów, które już prawdopodobnie na stałe pozostaną dostępne w ofercie sklepów, są umywalki nablatowe. Co warto o nich wiedzieć?

Co wyróżnia umywalki nablatowe?

Umywalki nablatowe montowane są bezpośrednio na powierzchni blatu, który najczęściej stanowi górną część półki pod umywalką. Nie ma konieczności wycinania specjalnego otworu w blacie. Ponadto umywalka nablatowa przyciąga uwagę, sprawia, że łazienka nabiera ciekawszego i bardziej wyrafinowanego charakteru. Dzięki temu, że umywalki tego typu nie łączą się ze ścianą, istnieje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych tego elementu wyposażenia. Podczas gdy zwykłe modele wpuszczane w blat pełniły głównie funkcję użytkową, warianty nablatowe mają również funkcję dekoracyjną. Wybór nietuzinkowej umywalki może mieć decydujący wpływ na styl, w jakim urządzone będzie całe pomieszczenie.

Zalety umywalek nablatowych

Umywalki nablatowe mają bardzo dużo zalet. Jak już zostało wspomniane, wykorzystanie ich otwiera szerokie możliwości aranżacyjne. Najczęściej można spotkać tego typu element wyposażenia w łazienkach nowoczesnych lub rustykalnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także przy tworzeniu aranżacji w innych stylach.

Różnorodność dostępnych umywalek nablatowych jest ogromna. Wykonywane są one z takich materiałów jak ceramika, szkło, kamień, konglomerat, stal, akryl, a nawet drewno. Ponadto wybierać można spośród wielu kształtów, kolorów i rozmiarów.

Co więcej, umywalki tego typu świetnie nadają się do małych łazienek, w których nie ma miejsca na szeroką misę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby była ona głęboka. Można w ten sposób zminimalizować ryzyko rozlewania się wody, czy zachlapywania najbliższego otoczenia umywalki. Dzięki temu unika się także kontaktu wody z blatem pod umywalką, co sprawia, że nie ulegnie on zbyt szybko zniszczeniu.

Umywalka nablatowa – dla kogo?

Bez wątpienia jest to rozwiązanie dla osób, które zwracają dużą uwagę na estetykę wnętrz. Decydując się na tego typu misę, można wybierać spośród ogromnej ilości produktów, które niejednokrotnie mają naprawdę niezwykłe, wręcz fantazyjne kształty i kolory. Jednocześnie jest to wybór praktyczny i pozwala na stworzenie nie tylko pięknej, ale również funkcjonalnej aranżacji.

Wady umywalek nablatowych

Jak każde rozwiązanie, to również może mieć pewne wady. Najczęściej wymienianą jest ryzyko uszkodzenia umywalki stojącej na blacie. Wysokie brzegi, niejednokrotnie wykonane ze stosunkowo cienkiego materiału mogą ulec pęknięciu, ukruszeniu lub nawet potłuczeniu, jeśli na przykład przez przypadek spadnie na nie coś ciężkiego.

Drugą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, zanim podejmie się decyzje o wyborze umywalki nablatowej, jest utrzymanie jej w czystości. Ze względu na jej wielkość oraz kształt, istnieje ryzyko powstawania zacieków na zewnętrznej stronie. Oznacza to, że trzeba myć ją nie tylko od środka tak jak tradycyjne umywalki, ale również od zewnątrz. Dodatkowym utrudnieniem może być niewielka przestrzeń pomiędzy misą a ścianą, gdzie może z czasem zbierać się brud. Niemniej nie jest to problem, którego nie da się rozwiązać, wymaga jedynie nieco więcej uwagi podczas sprzątania.

Jaka bateria do umywalki nablatowej?

W przypadku umywalki nablatowej najpopularniejsze są dwa rozwiązania, jeśli chodzi o kran. Pierwsza z nich to bateria do instalacji ściennej. W tym wypadku jednak trzeba o niej pomyśleć odpowiednio wcześnie, a dokładnie na etapie projektowania łazienki. Bateria podtynkowa musi być bezpośrednio połączona z rurami z ciepłą i zimną wodą, znajdującymi się w ścianie.

Druga opcja to montaż kranu bezpośrednio na blacie. Jest to bardzo popularne i eleganckie rozwiązanie, jednak również wymaga ono wcześniejszego przemyślenia. Aby można było umieścić kran za umywalką, musi być odpowiednio dużo miejsca pomiędzy misą a ścianą. Alternatywą jest ustawienie kranu z boku umywalki.

Umywalka nablatowa w łazience – podsumowanie

Wybór misy znajdującej się na blacie to rozwiązanie nietuzinkowe, które sprawi, że łazienka nabierze bardziej wyrafinowanego charakteru. Umywalki nablatowe są jednak nie tylko eleganckie i designerskie, ale także funkcjonalne. Bardzo ważne jest przy tym, aby aranżacja była w tym przypadku wyjątkowo dobrze przemyślana. Umywalka nablatowa powinna być odpowiednio wyeksponowana, dlatego też jej wygląd powinien kontrastować z blatem. Z drugiej jednak strony, dobrze jest, gdy jej kolor koresponduje z innymi elementami wystroju pomieszczenia, na przykład ze zdobieniami lustra lub innymi, wyróżniającym się detalami.


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego umywalki nablatowe są uważane za wygodne w użyciu?

Umywalki nablatowe są często umieszczane na wyższym poziomie niż tradycyjne umywalki, co sprawia, że są łatwiejsze do użytkowania bez konieczności schylania się. Ich design często pozwala na większą przestrzeń wokół umywalki, co zwiększa komfort korzystania, szczególnie przy wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Jakie są główne zalety funkcjonalne umywalek nablatowych?

Umywalki nablatowe oferują większą elastyczność w planowaniu przestrzeni łazienkowej. Można je zainstalować na różnych rodzajach blatów, co daje możliwość indywidualnego dostosowania wysokości i umiejscowienia. Dodatkowo, łatwiej jest utrzymać czystość wokół umywalki nablatowej, ponieważ nie ma trudno dostępnych zakamarków.

Czy umywalki nablatowe pasują do każdego stylu wnętrza?

Umywalki nablatowe są dostępne w wielu stylach i wykończeniach, co pozwala na dopasowanie ich do różnorodnych aranżacji wnętrz - od nowoczesnych i minimalistycznych po bardziej tradycyjne. Ich unikalny design sprawia, że mogą stanowić centralny punkt dekoracyjny w łazience.

Czy umywalki nablatowe są trudne w montażu?

Montaż umywalki nablatowej może być bardziej skomplikowany niż montaż tradycyjnej umywalki, ponieważ wymaga odpowiedniego przygotowania blatu i instalacji hydrauliki. Jednak, dzięki precyzyjnym instrukcjom producentów i możliwości skorzystania z usług profesjonalnych instalatorów, montaż taki jest do wykonania i może być dostosowany do specyficznych potrzeb przestrzeni łazienkowej.

Jakie materiały są popularne w produkcji umywalek nablatowych?

Umywalki nablatowe są produkowane z różnych materiałów, w tym z ceramiki, kamienia, szkła, a nawet metalu. Wybór materiału zależy od preferowanego stylu i funkcjonalności. Ceramika i kamień są popularne ze względu na trwałość i łatwość czyszczenia, podczas gdy szkło i metal oferują unikalny design i mogą dodać nowoczesności do łazienki.


Podobne artykuły:


Wersja do druku