Dbanie o skórę ciała i twarzy to nasz codzienny rytuał. W ostatnim czasie w tym kontekście mówi się dużo o kolagenie. Czy suplementacja kolagenem ma sens? Na czym ona polega i jak wybrać dobry kolagen do picia? A co z żelami zawierającymi kolagen? Przecież tyle razy się mówiło o tym, że cząsteczki kolagenu nie przenikają do wnętrza skóry po nałożeniu na twarz? Dziewczyny, czas na odpowiedzi na te pytania dla dobra skóry każdej z nas! ?kolagen

W walce z efektami starzenia mamy kolejnego sojusznika. Jest nim właśnie kolagen do picia oraz kolagen do twarzy w postaci żelu. W tym artykule przyjrzymy się tego typu produktom dostępnym na rynku i zastanowimy się nad ich działań.

Czy suplementacja kolagenem działa?

Zacznijmy od króciutkiego przypomnienia. Kolagen to białko, które stanowi aż 75% składu skóry. W skórze wytwarzane jest w specjalnych komórkach (fibroblastach), a proces niszczenia i budowania nowych struktur kolagenowych trwa całe życie.

Niestety z wiekiem ilość kolagenu w organizmie spada (od około 25 roku życia), więc skóra powolutku traci swoją elastyczność, młodzieńczy wygląd, a finalnie pojawiają się zmarszczki.

Na ratunek w tej sytuacji przychodzą między innymi suplementy z kolagenem, czyli zazwyczaj kolageny do picia w postaci szotów, saszetek lub kapsułek. Czy ich przyjmowanie ma tak dobry wpływ na skórę, jak piszą o tym ich producenci?

Tak, co potwierdzają liczne badania przeprowadzone na całym świecie. Na przykład w jednym z nich 69 kobietom w wieku 35-55 lat podawano przez 8 tygodni 2,5 gramów, 5 gramów hydrolizatu kolagenu lub placebo. Efekt? U uczestniczek badania przyjmujących kolagen stwierdzono istotną poprawę elastyczności skóry.

Z kolei w innym badaniu, którego wyniki opublikowano w 2015 roku, podawano dojrzałym kobietom po menopauzie preparat zawierający hydrolizat kolagenu, kwas hialuronowy oraz wybrane witaminy i minerały. Suplementacja przyczyniła się do zmniejszenia głębokości zmarszczek, lepszego nawilżenie skóry oraz zwiększenia jej elastyczności.

Pamiętajmy, że to przykładowe badania. W internecie bez problemu znajdziecie wiele innych, które potwierdzają, że przyjmowanie kolagenu doustnie wpływa korzystnie na stan skóry, a także włosów czy paznokci. Dodajmy przy okazji, że jeśli lubicie aktywnie spędzać czas na siłowni lub biegać, to kolagen poprawia także kondycję stawów!

Kolagen do picia – czyli dokładnie co?

W artykułach i na stronach producentów zazwyczaj pisze się o kolagenie na skórę czy kolagenie na urodę. Pamiętajmy, że jest to pewien skrót myślowy, ponieważ tak określa się tę rodzinę suplementów. Jednak w samym preparacie nie ma po prostu cząsteczek kolagenu. W takim razie co w nich jest?

Całe cząsteczki kolagenu przyjmowane doustnie nie są dobrze wchłaniane przez nasze organizmy ze względu na duży rozmiar. Dlatego poddaje się je swoistej obróbce, czyli hydrolizie. Dzięki temu duża cząsteczka białka rozbijana jest na niewielkie peptydy, które tworzone są z dwóch lub trzech aminokwasów (glicyny, proliny, hydroksyproliny). W takiej formie hydrolizowany kolagen jest dużo lepiej przyswajalny.

Co powinien zawierać dobry kolagen do picia?

Hydrolizowany kolagen wchłaniany jest przez organizm i z powstałych aminokwasów w wyspecjalizowanych komórkach (nazywane są fibroblastami) następuje synteza kolagenu w skórze głównie z aminokwasów: glicyna, prolina i hydroksyprolina. Co istotne, zakłada się, że część peptydów pełni funkcję sygnałową, czyli aktywuje owe fibroblasty do pracy.

Wytwarzanie wiązań kolagenowych w naszej skórze wymaga nie tylko aminokwasów, ale także witamin i minerałów. Kluczowa jest w tym procesie witamina C, bez której cały proces się nie uda. Dlatego w dobrym kolagenie znajdziemy:

  • hydrolizat kolagenu (peptydy);

  • witaminę C oraz witaminy korzystnie wpływające na stan skóry (np. A i E);

  • minerały, takie jak cynk, siarka czy krzem;

  • substancje aktywne, na przykład kwas hialuronowy.

Przy wyborze suplementu z kolagenem warto dokładnie zapoznać się z jego składem. Koniecznie spójrz na rodzaj i ilość kolagenu oraz dodatkowe składniki. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza w kontekście stanu skóry jest zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia – zajrzyj do artykułu W czym jest najwięcej kolagenu?

Jaki kolagen na twarz?

Naskórek stanowi swoistą barierę ochronną przed wpływem czynników zewnętrznych – zanieczyszczeń, drobnoustrojów czy chemii ze środowiska. Zapewne słyszałaś, że nie przeniknie przez niego cała cząsteczka kolagenu, dlatego nakładanie kremów z nim nie ma sensu. Jest to po części prawda!

Działanie kosmetyku na twarz zależy od:

  • wielkości cząsteczki,

  • pH,

  • aktywności biologicznej,

  • zgodności ze skórą.

Na szczęście rozwój technologii i nauki sprawił, że na rynku pojawiły się żele z hydratami kolagenu. Co to oznacza? Takie produkty zawierają rozbite cząsteczki kolagenu naturalnego, a więc kolejny raz mamy do czynienia z bioaktywnymi peptydami kolagenu – takie żele działają i przenikają w głąb skóry, a dodatkowo aktywują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu!

Kolagen na twarz – uwaga na przechowywanie i aplikację!

Pamiętajmy, by kosmetyki zawierające hydraty kolagenu przechowywać w odpowiednich warunkach, by nie straciły swoich właściwości, a więc mocy działania na skórę – w wysokich temperaturach zachodzi nieodwracalny proces denaturacji, a więc peptydy tracą swoją aktywność biologiczną.

Aplikacja żelu z natywnym kolagenem wymaga również przestrzegania określonych zasad. Skórę należy dobrze oczyścić. Warto także rozważyć zrobienie peelingu (np. enzymatycznego). Samo nakładanie kosmetyku jest proste – na zwilżoną twarz wmasowuje się i wklepuje środek.


Najczęściej zadawane pytania


Jak działa kolagen stosowany od wewnątrz na naszą skórę?

Kiedy przyjmujesz kolagen od wewnątrz, na przykład w postaci suplementów, wspierasz naturalną produkcję kolagenu w organizmie. To z kolei może pomóc w poprawie elastyczności i gęstości skóry, zmniejszyć pojawianie się zmarszczek oraz poprawić ogólną kondycję skóry.

Czy stosowanie kolagenu na skórę jest równie efektywne?

Stosowanie kolagenu bezpośrednio na skórę, na przykład w postaci kremów czy serum, może pomóc w nawilżeniu i uelastycznieniu skóry. Chociaż cząsteczki kolagenu są zbyt duże, aby przenikać głęboko w skórę, mogą one tworzyć ochronną warstwę, która pomaga utrzymać wilgoć i zwiększyć jędrność skóry.

Czy istnieją jakieś skutki uboczne stosowania kolagenu wewnętrznie lub zewnętrznie?

Stosowanie kolagenu jest zazwyczaj bezpieczne i dobrze tolerowane. Jednak w przypadku suplementów, osoby z alergiami na składniki takie jak ryby lub jaja powinny zachować ostrożność. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek suplementu.

Jakie rodzaje kolagenu są najbardziej skuteczne?

Istnieje kilka rodzajów kolagenu, ale najbardziej znane to Typ I, II i III. Typ I i III są zazwyczaj najlepsze dla skóry, włosów i paznokci, podczas gdy Typ II jest często stosowany dla zdrowia stawów. Wybór odpowiedniego typu zależy od indywidualnych potrzeb i celów.

Czy dieta ma wpływ na produkcję kolagenu w organizmie?

Tak, dieta ma duży wpływ na produkcję kolagenu. Żywność bogata w witaminę C, cynk i miedź może wspierać naturalną produkcję kolagenu. Dobrymi źródłami są owoce cytrusowe, czerwone owoce, warzywa liściaste, orzechy i mięso. Ponadto, unikanie nadmiaru cukru i palenia tytoniu może również pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu kolagenu.


Podobne artykuły:


Wersja do druku