Nauka gramatyki języka angielskiego to jeden z najbardziej nielubianych etapów. Pamiętaj jednak, że największym problemem jest to, że większość osób nie potrafi dobrze zaplanować swojej nauki. Już teraz poznaj kilka naszych wskazówek, od czego zacząć naukę gramatyki angielskiej.


Gramatyka angielska – 5 kroków, jak uczyć się gramatyki w języku angielskim?

Zacznij od najłatwiejszego

Najlepszym sposobem na sam początek jest rozpoczęcie od najłatwiejszych kwestii. W ten sposób poświęcisz mało czasu na naukę, a przy tym nie zniechęcisz się do gramatyki. Najlepiej zatem zastosuj metodę piramidy – im dłuższa będzie Twoja nauka, tym będziesz poruszać bardziej skomplikowane kwestie, aż zobaczysz, że Twoja wiedza staje się naprawdę bardzo duża. Zresztą już w połowie drogi dostrzeżesz, że to, co już wiesz, przydaje się, aby komunikatywnie porozumiewać się w języku angielskim i pisać proste teksty.

Nie zapomnij o powtarzaniu!

Gramatyka angielska – ćwiczenia codziennie czynią mistrza

Najlepszą metodą nauki gramatyki angielskiego jest regularność. Dlatego większość nauczycieli powtarza, że najlepsze efekt osiągniesz, gdy przysiądziesz do nauki codziennie. Dobrym pomysłem stanie się nauka przez 15-30 minut każdego dnia. Śmiało nastaw sobie minutnik i zacznij opanowywać nową kwestię. Możesz też zdecydować się na to, żeby co drugi dzień uczyć się nowej kwestii. W ciągu pozostałych dni zajmij się powtórką materiału z dnia poprzedniego. Niedziela lub sobota to dobry dzień, żeby zebrać wszystkie materiały z całego tygodni i gruntownie je odświeżyć. Pamiętaj, że powtarzanie to najskuteczniejsza metoda nauki gramatyki angielskiego, bo tylko w ten sposób będziesz w stanie przemienić pamięć krótkotrwałą w trwałą.

Angielska gramatyka – zrozum, zamiast uczyć się na pamięć

Największym błędem jest pośpiech i na wkuwanie. W taki sposób nie opanujesz zaplanowanego materiału. Najlepszą metodą są skojarzenie i tłumaczenie „po swojemu”. Dobrym pomysłem będzie też tworzenie zdań, które będą dotyczyły kwestii, które lubisz. Dzięki temu stworzyć sieć skojarzeń, które pomogą Ci w zapamiętaniu wybranej kwestii gramatycznej.

Gramatyka angielska online – nauka przez kursy i aplikacje

Jeśli masz problem z samodzielnym zaplanowaniem nauki, to mamy dla Ciebie kilka porad. Nie musisz wychodzić z domu, żeby zyskać kilka skutecznych metod nauki. Wystarczy, że skorzystasz z internetowych kursów. Podczas takiej nauki zyskasz dostęp do wcześniej nagranego materiału, który został podzielony na etapy, żeby nie trzeba było poświęcać dużo czasu na naukę i była ona przy okazji produktywna. Istnieją też kursy, które odbywają się na żywo z Twoim internetowym nauczycielem języka angielskiego. Podczas takich zajęć będziecie razem wykonywali ćwiczenia, a także w każdej chwili będziesz mógł lub mogła zadać pytanie, jeśli jakaś kwestia nie będzie do końca jasne. Jeśli zatem jesteś osobą całkowicie początkującą, to być może ta metoda najlepiej pozwoli Ci przyspieszyć zdobywanie nowej wiedzy.

Aplikacje internetowe to również dobry sposób nauki. Wtedy cała gramatyka angielska znajduje się w Twoim smartphonie. Dzięki temu możesz uczyć się w trakcie przerwy w szkole, na uczelni czy w pracy, a nawet jadąc autobusem czy pociągiem. Na pewno znajdziesz wiele okazji do tego, żeby włączyć aplikację i zacząć naukę.

Gramatyka angielska – ćwiczenia i robienie ściąg

Czy wiesz, że najlepszą powtórką i ćwiczeniem jednocześnie jest robienie ściąg? Wiele osób właśnie w ten sposób najskuteczniej zapamiętuje lub utrwala sobie zagadnienia związane z gramatyką jeżyka angielskiego. Dlatego też, jeśli Ty również należysz do tego grona, to koniecznie uszykuj kartkę papieru i długopis, a następnie zacznij robić ściągę!

Alternatywnym rozwiązaniem będzie też stworzenie notatek tekstowych i wizualnych na większych kartkach, które możesz później przykleić na tablicy, ścianie czy nawet na drzwiach, Dzięki temu w każdej wolnej chwili możesz spojrzeć na zasadę gramatyczną, którą dopiero co poznałeś lub poznałaś, aby skuteczniej ją zapamiętać.

 

Gramatyka angielska dla zaawansowanych – jak uczyć się trudniejszych zagadnień?

Natomiast, gdy Twoja wiedza na temat angielskiej gramatyki jest już całkiem spora, to proponujemy szczególnie dwie metody dalszej nauki. Pierwsza to stworzenie dziennika gramatycznego. W wybranym zeszycie pisz codziennie zdania lub wyrażenia w wybranym czasie bądź też stosując jakąś konstrukcję. Dzięki temu odświeżysz sobie metody, które już znasz i będziesz mógł przetrenować te, które dopiero poznajesz.

Innym pomysłem będzie również zapisywanie w zeszycie zdania związanego z Tobą i Twoimi zainteresowaniami, a następnie pisanie go przy wykorzystaniu różnych zasad gramatycznych, np. w różnych czasach. W ten sposób zyskasz pewność, czy naprawdę rozumiesz wszystkie reguły, a przy okazji proces tworzenie zdań stanie się szybszy.

W przygotowaniu pomógła szkoła języka angielskiego Speak-Up oferująca darmową bazę wiedzy do nauki angielskiej gramatyki online. Skoro wiesz już, jak zacząć naukę gramatyki angielskiej, zapisz się na kurs i przyspiesz swoją naukę.


 


Najczęściej zadawane pytania


Jaki jest najlepszy sposób na rozpoczęcie nauki gramatyki angielskiej dla początkujących?

Dla początkujących zaleca się rozpoczęcie od podstawowych zasad gramatycznych, takich jak czasowniki "to be", proste czasy teraźniejsze i przeszłe. Dobrym pomysłem jest również nauka podstawowych struktur zdania i zasady tworzenia pytań. Poznanie podstawowych zasad poprzez naukę i najlepiej słuchanie wypowiedzi w języku angielskim.

Czy nauka słownictwa jest ważna podczas nauki gramatyki?

Tak, nauka słownictwa jest równie ważna. Znajomość słów ułatwia zrozumienie kontekstu i poprawne stosowanie struktur gramatycznych. Warto uczyć się nowych słów w kontekście zdań, aby lepiej zrozumieć ich użycie.

Jakie są najlepsze zasoby do nauki gramatyki angielskiej?

Istnieje wiele zasobów, takich jak podręczniki, aplikacje, strony internetowe i kursy online. Dla początkujących przydatne mogą być aplikacje edukacyjne, które oferują interaktywne ćwiczenia. Dobrze jest również korzystać z materiałów, które oferują przykłady i wyjaśnienia w kontekście realnych sytuacji.

Czy praktyka mówienia jest ważna w nauce gramatyki?

Tak, praktyka mówienia jest bardzo ważna. Umożliwia ona stosowanie gramatyki w praktyce i pomaga utrwalić naukę. Staraj się mówić jak najwięcej, nawet jeśli na początku popełniasz błędy.

Jak często powinno się ćwiczyć, aby skutecznie nauczyć się gramatyki?

Regularna praktyka jest kluczem do sukcesu. Nawet krótkie, ale codzienne sesje (20-30 minut) mogą być skuteczniejsze niż długie sesje rzadziej. Ważne jest, aby utrzymać ciągłość nauki i systematycznie powtarzać i utrwalać zdobyte umiejętności.


Podobne artykuły:

p??kolonie w ?odzi

Wersja do druku