Historia obrączek ślubnych sięga zamierzchłych czasów starożytnego Egiptu, a ich symbolika kształtowała się przez wiele wieków. Nieodmiennie odzwierciedlają jednak wyjątkową miłosną więź i stanowią ucieleśnienie obietnicy wspólnego dzielenia życia aż po jego kres. Bez nich nie może się obyć żadna ceremonia zaślubin, a ich wizerunek może ujmować w namacalną formę metaforyczne konteksty istotne dla zakochanych. Przedstawiamy obrączki ślubne, które opowiedzą Waszą unikalną historię.


Obrączki ślubne z białym szafirem


 Historyczny fundament znaczenia obrączek ślubnych

Pierścienie potwierdzające małżeński związek po raz pierwszy pojawiły się najprawdopodobniej w starożytnym Egipcie. Odnalezione przez archeologów artefakty pochodzą sprzed 3000 lat i są wykonane z naturalnych materiałów. W starożytnym Rzymie obrączki zyskały dodatkowe znaczenie i stały się znakiem własności, a w związku z tym zaczęto wytwarzać je z solidnych materiałów, np. żelaza. Miało to podkreślić trwałość stanu posiadania. Dzisiejszy obraz obrączek narodził się w średniowieczu, kiedy zaczęto wykorzystywać je w czasie kościelnych ceremonii zaślubin. Jako wyznacznik statusu społecznego zyskiwały na wartości i coraz powszechniej wytwarzano je ze srebra i złota.

W kolejnych wiekach umacniała się ich pozycja jako religijnego rekwizytu i wzbogacała się romantyczna symbolika. Wyjątkowość zapewniały kamienie szlachetne, inkrustacje i inne elementy zdobnicze. Z biegiem lat różnorodność projektów była coraz większa, podobnie jak wartość wyrobów. Białe złoto, platyna, brylanty czy szafiry coraz częściej zdobią szyny, których profil dawno przestał być pospolity. Dziś ślubne obrączki opowiadają unikalne historie małżonków i są nośnikiem wyjątkowych emocji, a ich symbolika dalece wykracza poza prawne i religijne ramy.

 

Klasyczne złote obrączki

Symbole zaklęte w klasycznych złotych obrączkach ślubnych

Krąg, niemający końca ani początku, od najdawniejszych czasów symbolizował nierozerwalność więzi, wieczność i jedność. Z czasem stał się dowodem statusu społecznego i zyskał wiele romantycznych kontekstów. Pary przestały traktować obrączki jak rekwizyt i zaczęły postrzegać je jako symbol unikalnej więzi dusz. By podkreślić wyjątkowość związku małżeńskiego, pierścienie są wzbogacane o kamienie szlachetne czy różnorodne elementy zdobnicze.

Zespolenie dwóch życiowych dróg w jedną uosabia np. łączenie dwóch kolorów złota. Taki zabieg bywa też interpretowany jako złączenie przeciwieństw czy odmiennych charakterów w jedność. Sposobem na nadanie klasycznym złotym obrączkom ślubnym dodatkowego znaczenia jest też grawer. Pary decydują się uwiecznić na biżuterii datę zawarcia związku małżeńskiego, aluzyjny symbol czy metaforyczny cytat. Wszystko to sprawia, że obrączki są niepowtarzalne i zyskują bezcenną wartość – sentymentalną. Waszą wyjątkową historię mogą opowiedzieć personalizowane złote obrączki ślubne od jubilera Savicki.

 

Ile kosztują obrączki z grawerem?

Każdy człowiek jest inny, a każda miłosna więź jest wyjątkowa. Sposobów na zamanifestowanie nieprzeciętności jest kilka. Odzwierciedleniem indywidualizmu partnerów mogą być dwukolorowe obrączki albo modele różniące się wizualnie. Małżonka może nosić na przykład złotą szynę wysadzaną szlachetnymi kamieniami, a jej mąż prosty krążek o klasycznym profilu. Elementem wspólnym takich wyrobów zwykle jest grawer. U najlepszych jubilerów jest oferowany bezpłatnie i nie wpływa na cenę kompletu obrączek. Nawet w przypadku skromnego budżetu można zatem zdecydować się na personalizację, dzięki której każdy, nawet najprostszy wyrób zyska romantyczny walor.

 Najczęściej zadawane pytania


Skąd pochodzi tradycja noszenia złotych obrączek ślubnych?

Tradycja noszenia obrączek ślubnych ma swoje korzenie w starożytnym Egipcie, około 3000 lat p.n.e. Złote obrączki, symbolizujące wieczność i nieprzerwaną miłość, stały się popularne w Europie około II wieku n.e., dzięki starożytnym Rzymianom.

Dlaczego złoto jest preferowanym metalem do tworzenia obrączek ślubnych?

Złoto jest tradycyjnie używane ze względu na swoje trwałe i nieblaknące właściwości, które są metaforą trwałej i wiecznej miłości. Ponadto, złoto jest metalem szlachetnym, co dodaje obrączkom prestiżu i elegancji.

Jakie style złotych obrączek ślubnych są obecnie najpopularniejsze?

Popularne style złotych obrączek ślubnych obejmują klasyczne gładkie obrączki, obrączki z diamentami, obrączki oplecione i obrączki z unikalnymi wzorami. Wybór stylu zależy od osobistych preferencji pary i symboliki, jaką chcą nadać swojemu związkowi.

Czy istnieją różne odcienie złota do wyboru przy zakupie obrączek ślubnych?

Tak, istnieją różne odcienie złota, takie jak żółte złoto, białe złoto, różowe złoto i inne stopowe warianty. Każdy odcień ma swoje unikalne właściwości i może być wybrany w zależności od osobistych preferencji i stylu.

Jak spersonalizować złote obrączki ślubne, aby lepiej opowiadały historię pary?

Obrączki ślubne można spersonalizować na wiele sposobów, na przykład poprzez grawerowanie daty ślubu, inicjałów, osobistych przysiąg czy specjalnych symboli. Niektóre pary decydują się również na obrączki wykonane na zamówienie, aby w pełni odzwierciedlić swoją unikalną historię miłosną.


Podobne artykuły:


Wersja do druku