To białko w skórze, które odpowiada za jej młody wygląd. Jednak z wiekiem zaczyna go w niej ubywać. Na szczęście możesz pobudzać jego produkcję. Poznaj najlepsze sposoby.

Dlaczego warto stymulować kolagen?

Kolagen to białko młodości, który odpowiada za młody wygląd skóry, włosów i paznokci. Sprawdź, jakie zalety płyną z pobudzania produkcji kolagenu:

 • Zmniejszenie widoczności zmarszczek

Kolagen zapewnia skórze elastyczność i jędrność. Stymulacja jego produkcji może pomóc w zmniejszeniu widoczności zmarszczek i sprawić, że skóra wygląda młodziej.

 • Poprawa elastyczności skóry

Zwiększenie poziomu kolagenu w skórze może poprawić jej elastyczność, co przekłada się na bardziej napięty i jędrny owal.

 • Zapobieganie wiotczeniu skóry

W miarę starzenia się, skóra traci swoją naturalną zdolność do odbudowywania kolagenu, co może prowadzić do wiotczenia. Stymulacja kolagenu pomaga zwalczać ten efekt.

 • Zmniejszenie widoczności cellulitu

Stymulowanie produkcji kolagenu może pomóc w zmniejszeniu widoczności cellulitu.

 • Wzmocnienie paznokci

Kolagen pozwala zachować mocne paznokcie i zmniejsza ich łamliwość.

 • Zagęszczenie włosów

Kolagen dba o zachowanie właściwej grubości włosów i poprawia ich wygląd.

Stymulacja kolagenu - najlepsze sposoby

Po dwudziestym roku życia, gdy zaczyna spadać produkcja kolagenu w skórze, warto ją stymulować. Dodatkowo unikaj nawyków, które mogą sprzyjać szybszej degradacji kolagenu. Oto, co warto robić, aby zachować młody wygląd na dłużej:

 • Zdrowa dieta: Dieta bogata w witaminę C, miedź, cynk, siarkę i aminokwasy: prolinę i lizynę, jest kluczowa dla produkcji kolagenu. Witamina C, znajdująca się w owocach cytrusowych, czerwonej papryce czy kiwi, jest niezbędna w syntezie kolagenu. Produkty bogate w cynk, takie jak ostrygi, nasiona dyni, czy mięso czerwone, oraz bogate w miedź, np. orzechy, wątróbka, i kakao, również przyczyniają się do jego produkcji.

 • Unikanie czynników szkodliwych: Palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na słońce, a także zanieczyszczenie środowiska mogą przyczyniać się do degradacji kolagenu. Ograniczenie tych czynników jest ważne w zachowaniu zdrowego poziomu kolagenu.

 • Używanie produktów z retinolem: Retinol, pochodna witaminy A, jest znany ze swojej zdolności do stymulowania produkcji kolagenu. Regularne stosowanie kremów czy zabiegów dermatologicznych z retinolem może pomóc w poprawie elastyczności skóry i redukcji zmarszczek.

 • Peelingi chemiczne i mikrodermabrazja: Zabiegi te usuwają martwe komórki skóry, co może stymulować naturalne procesy regeneracji, w tym produkcję kolagenu.

 • Masaże: Masaż także sprzyja stymulacji kolagenu. Warto chodzić na niego do gabinetu albo wykonywać samodzielnie w domu.

 • Terapie światłem LED i laserowe: Te nowoczesne metody są stosowane w celu stymulacji skóry do produkcji kolagenu i elastyny, poprawiając jej teksturę i redukując oznaki starzenia.

 • Suplementacja kolagenem: Kolagen w formie tabletek czy kolagen do picia są w stanie uzupełniać naturalne ubytki kolagenu w skórze. Kolagen do picia na skórę działa już zazwyczaj po kilku tygodniach regularnego stosowania. Udowodniono, że kolagen do picia zawierający peptydy kolagenowe może zmniejszać widoczność zmarszczek wokół oczu, cellulitu czy poprawiać jędrność skóry. Kolagen, na przykład kolagen w proszku do picia, możesz dodawać raz dziennie do kawy czy smoothie.


Najczęściej zadawane pytania


Co to jest kolagen i dlaczego jest ważny dla organizmu?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w organizmie człowieka, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Odpowiada za elastyczność, wytrzymałość oraz młody wygląd skóry. Z wiekiem naturalna produkcja kolagenu maleje, co może prowadzić do zmarszczek, słabszych włosów i problemów ze stawami.

Jakie pokarmy wspomagają produkcję kolagenu?

Dieta bogata w białko, szczególnie zawierająca żelatynę, mięso, ryby i nabiał, może wspomagać produkcję kolagenu. Produkty bogate w witaminę C, takie jak cytrusy, jagody, papryka i warzywa liściaste, również są ważne, ponieważ witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu.

Czy suplementy kolagenowe są skuteczne?

Suplementy kolagenowe mogą wspomagać produkcję kolagenu, choć ich skuteczność może się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu. Hydrolizowany kolagen, który jest łatwiej przyswajalny, jest często używany w suplementach. Ważne jest, aby wybierać produkty od renomowanych producentów i konsultować ich stosowanie z lekarzem.

Jakie działania zewnętrzne mogą wspomóc produkcję kolagenu?

Stymulować produkcję kolagenu można także poprzez działania zewnętrzne, takie jak stosowanie kremów z witaminą C, retinolem i antyoksydantami, regularne peelingi, masaże twarzy, a także zabiegi kosmetyczne jak mikronakłuwanie czy laseroterapia.

Czy styl życia wpływa na produkcję kolagenu?

Tak, styl życia ma znaczący wpływ na produkcję kolagenu. Palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, ekspozycja na słońce bez ochrony i chroniczny stres mogą przyczyniać się do szybszego rozkładu kolagenu. Warto więc prowadzić zdrowy styl życia, unikać nadmiernego słońca, nie palić, ograniczyć alkohol i zadbać o regularny odpoczynek.


Podobne artykuły:


Wersja do druku