Rozglądasz się za nowym telewizorem do salonu? Z pewnością słyszałeś o telewizorach OLED. To najnowocześniejsze urządzenia dostępne na rynku, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem kupujących! Zobacz, czym się kierować, wybierając taki sprzęt i z jakim wydatkiem powinieneś się liczyć!

Dobry telewizor - co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Chcesz kupić nowy telewizor do domu? Masz wiele możliwości! Dobrze zacząć od określenia budżetu, w którym chcesz się zmieścić. Zwłaszcza, jeśli zależy ci na możliwie innowacyjnych rozwiązaniach. Patrząc na specyfikację techniczną telewizorów, możesz mieć wrażenie, że lista elementów, które trzeba przeanalizować przed zakupem, nie ma końca. Powinieneś jednak uważnie przyjrzeć się tylko kluczowym kwestiom. Jakim? Przede wszystkim:

  • matrycy;
  • procesorowi;
  • technologiom optymalizacji obrazu i dźwięku;
  • systemowi smart tv;
  • łatwemu sterowaniu;
  • przekątnej i rozdzielczości;
  • złączom - ich liczbie i rozmieszczeniu;
  • atrakcyjnemu designowi.

Od czego zależy cena telewizora? Przede wszystkim od matrycy i przekątnej ekranu. Na rynku znajdziesz modele LED, OLED, QLED lub NanoCell. Najtańsze są klasyczne urządzenia LED. Najdroższe - OLED. QLED i NanoCell plasują się pośrodku stawki. Dysponując ograniczonym budżetem do 2000 zł, musisz liczyć się z dość ograniczonym wyborem sprzętów. Będziesz mógł kupić przede wszystkim telewizory LED.

Dużo zależy także od przekątnej. Zwykle im większy ekran, tym wyższa cena. Zwróć jednak uwagę, że w określonym budżecie możesz kupić często większy model LED lub mniejszy QLED lub OLED. Jaki wybrać? To zależy od twoich priorytetów i wielkości salonu. W przypadku średniego pomieszczenia możesz pójść na kompromis, wybierając mniejszy ekran, ale decydując się na bardziej zaawansowany sprzęt.

Telewizor OLED - czym się wyróżnia?

Masz na oku telewizory OLED? Dowiedz się, czym różnią się od innych propozycji! Najczęściej spotkasz się z modelami LED. To sprzęty, których matryca wymaga podświetlenia. Korzystając z takiego urządzenia, trudno o precyzyjne podświetlenie całego ekranu, dlatego czasami czerń może przypominać różne odcienie szarości. Producenci od lat próbowali zmienić tę sytuację, udoskonalając tę technologię. W efekcie powstała ulepszona wersja LED, czyli QLED. Do niedawna była zarezerwowana dla marki Samsung - dzisiaj takie urządzenia znajdziesz także w ofercie TCL. To dobra wiadomość dla szukających oszczędności! Ten drugi producent oferuje bowiem telewizory QLED za mniej niż 2000 zł - to prawdziwa okazja! Nazwa technologii nawiązuje do kropek kwantowych (quantum dot light-emitting diodes), które przyczyniają się do powstawania wiązki światła o specyficznym widmie. Po przejściu przez filtry można otrzymać czyste, nasycone barwy podstawowe. Doskonałe kolory, które widzisz na ekranie, to zasługa właśnie tego rozwiązania!

Jak na tym tle wypada OLED? To już prawdziwa rewolucja! Matryca składa się z samoświecących pikseli, nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. Dlatego łatwo można osiągnąć praktycznie nieskończony kontrast, a do tego perfekcyjną czerń. Modele OLED to także dobre kąty widzenia i zwykle wysoka częstotliwość odświeżania. Nic dziwnego, że takie sprzęty są obiektem zainteresowania nie tylko kinomanów, ale również graczy! Największa wada OLED-ów? Cena! Zwykle kosztują ponad 6000 zł - najdroższe modele mogą kosztować i 10000 zł więcej. Oznacza to, że w zakładanym budżecie 2000 zł nie uda ci się kupić urządzenia tego typu.

Jeśli nie chcesz decydować się na modele LED, sprawdź telewizory QLED marki TCL - to zaawansowane rozwiązania w bardzo atrakcyjnym budżecie. A może planujesz jednak podnieść pułap cenowy i rozejrzeć się za innymi propozycjami? Sprawdź wszystkie telewizory OLED w sklepie MediaMarkt i porównaj ich parametry. Możesz śledzić promocje i wyprzedaże - zdarza się bowiem, że upatrzony wcześniej sprzęt będzie przeceniony nawet o kilkaset złotych!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku