W małym salonie kluczowe jest umiejętne zagospodarowanie przestrzeni. Zadbaj o to, aby meble nie przytłoczyły pomieszczenia i były odpowiednio dobrane do jego rozmiarów. Często w małych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się meble wielofunkcyjne, takie jak kanapa z funkcją spania, stoliki kawowe na kółkach, czy wiszące półki. Dobrze dobrana lampa wisząca nie tylko oświetli pomieszczenie, ale również doda mu charakteru.

Dobór mebli do małego salonu to nie tylko kwestia ich funkcjonalności, ale także estetyki. Pamiętaj o tym, żeby meble harmonizowały ze sobą, tworząc spójną całość z pomieszczeniem.

Sprytnie oświetlenie i kolory do powiększenia przestrzeni

Tak jak odpowiednio dobrany zestaw mebli odgrywa kluczową rolę w aranżacji małego salonu, tak samo nie można zapominać o oświetleniu i kolorach. Te dwa elementy, użyte umiejętnie, mogą stworzyć iluzję pełnej, przestrzennej przestrzeni.

Kolory grają dużą rolę w zastępczym powiększaniu przestrzeni. Naturalne odcienie jak beże, biel i szarości rozpraszają światło, co daje wrażenie przestrzeni. Ciemniejsze kolory, jak na przykład ostatnio popularny granat, mogą jednak skutecznie zmniejszyć odbiór pomieszczenia, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór kolorów ścian.

Oświetlenie w salonie to kolejny element, który może zrobić znaczącą różnicę. W małym salonie zamiast jednego, silnego źródła światła warto zastosować mnóstwo mniejszych. Strategiczne rozlokowanie lamp stworzy efekt głębi i przestrzeni.

Wybór oświetlenia zależy także od funkcji, jakie ma spełniać salon. Do czytania potrzebne będzie silniejsze światło, podczas relaksu z filmem na telewizorze, przyjemniejsze będzie delikatne, rozproszone światło. Eleganckie oświetlenie można znaleźć, np. u producenta lamp Light Prestige.

Rzecz jasna, wszystko to trzeba odpowiednio połączyć z wybranymi detalami, które dopełnią aranżację i przede wszystkim zbudują przytulną atmosferę w salonie.

Odrobina przytulności robi różnicę

Gdy mamy już zaplanowaną przestrzeń salonu, wybrane meble i odpowiednio dobrane oświetlenie, nie możemy zapomnieć o jednym elemencie, który dodaje pomieszczeniu duszy - drobiazgach.

Nawet minimalistyczne wnętrze może wydawać się przytulne, jeśli połączymy je z ciepłym światłem. Tekstylia to kolejny element, który może dodać pomieszczeniu przytulności. Miękkie, zasłony z tkaniny pomagają regulować ilość przychodzącego światła, a także dodają miękkości reszcie mebli. Dywany również mogą okazać się niezastąpione - nie tylko dodadzą ciepła podłodze, ale także całości wnętrza.

Rośliny to ostatnie, ale nie mniej ważne dopełnienie przytulności. Ich zielony kolor dodaje świeżości i ożywienia, a także może zakłócić sterylną atmosferę ultraminimalistycznych wnętrz. Rośliny nie tylko ożywiają nasz salon, ale także poprawiają jakość powietrza, co czyni przestrzeń jeszcze bardziej przyjazną dla nas i gości.

Mimo ograniczonej powierzchni, dzięki stworzeniu ciepłej, przyjaznej atmosfery, nasz salon może stać się prawdziwym sercem domu. W końcu, to właśnie przytulność sprawia, że nasz salon staje się miejscem, do którego chcemy wracać i gdzie chcemy spędzać swój czas.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku