Cyberprzestępcy i oszuści wyłudzający dane osobowe stosują coraz skuteczniejsze metody, aby osiągnąć zamierzone cele, czyli działać swoich ofiar. Wiele osób w dzisiejszych czasach łapie się w sidła oszustów stosujących tzw. scam telefoniczny. Co to takiego? Na czym polega taka metoda działania przestępców? Zobacz artykuł i dowiedz się więcej!


Obecnie kluczem do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa swoich danych osobowych jest zachowanie maksimum ostrożności. Mowa tu nie tylko o działaniach
w internecie, ale także o zwykłym odbieraniu połączeń telefonicznych. Masz problem
z niechcianymi połączeniami przychodzącymi? Być może to scam, z którym trzeba walczyć!

 Nagminne połączenia przychodzące – jak walczyć z oszustami?

Ktoś stale do Ciebie wydzwania, a Ty nie wiesz czy możesz bezpiecznie odebrać takie połączenie? Samo odebranie telefonu od nieznanego numeru nie jest ryzykowne,
o ile zastosujesz się do kilku zasad bezpieczeństwa.

  1. Nigdy nie odbieraj połączeń słowami „Tak”. Zamiennie stosuj „Słucham, halo” lub
    po prostu poczekaj, aż nadawca połączenia sam zacznie rozmowę.

  2. Jeśli czujesz, że połączenie przychodzące jest podejrzane, zablokuj numer i zapomnij
    o nim.

  3. Sprawdzaj nieznane numery telefonów w bazach internetowych.

Odbierając nieznane połączenie, możesz zapytać, kto dzwoni i poprosić o autoryzację. Przestępcy poprzez scam telefoniczny często przedstawiają się jako przedstawiciele ogólnie znanych instytucji. W ten sposób zyskują zaufanie potencjalnego rozmówcy.

Masz problem z niechcianymi połączeniami, ale nie wiesz co to za numer? Sprawdź na Infonumer.pl!

 Scam telefoniczny, czyli problem na masową skalę

Działania przestępców w ramach scamu są dokładnie weryfikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz UOKiK w Polsce. To próby ataków, w których przestępcy wykorzystują różne media komunikacyjne, np. internet, media społecznościowe, połączenia telefoniczne czy nawet tradycyjną korespondencję.

Ogromne ryzyko niesie ze sobą scam telefoniczny. W tym przypadku przestępcy próbują podszywać się pod instytucje publiczne, banki lub operatorów telefonicznych. W wyniku takich działań wzbudzają zaufanie rozmówcy i podejmują próbę wyłudzenia danych osobowych lub loginów i haseł do kont bankowych.

Wbrew pozorom przestępcy wykorzystują całkowicie normalne numery telefonów podczas podejmowanych prób wyłudzeń. Ze względu na ryzyko scamu telefonicznego często wyszukiwany jest numer telefonu: 814698965. To numer będący potencjalnym ryzykiem scamu, czyli próby wyłudzenia telefonicznego.

 Jak chronić się przed scamem telefonicznym?

Jako posiadacz numeru telefonu możesz skutecznie ochronić się przed potencjalnymi atakami przestępców w ramach scamu telefonicznego. Wystarczy, że nie podajesz swojego numeru komórkowego w przestrzeni publicznej lub w social mediach i korzystasz wyłącznie
z bezpiecznych połączeń (głównie w przypadku rozmów Wi-Fi Direct).

Jeśli nie masz pewności, że połączenie przychodzące jest bezpieczne – zawsze przed odebraniem sprawdź numer w internetowej bazie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku