Wybór odkurzacza piorącego może być zadaniem równie skomplikowanym, co wybór samochodu. Te nowoczesne urządzenia, łączące w sobie funkcje odkurzania i prania, stają się coraz popularniejsze w gospodarstwach domowych. Aby jednak wybrać model idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Decydując się na zakup, często pojawia się pytanie: jaki odkurzacz piorący będzie najlepszy? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, w tym od wielkości mieszkania, rodzaju powierzchni, które planujemy czyścić,ceny, a także od indywidualnych preferencji dotyczących funkcji dodatkowych i wygody użytkowania.

 

Funkcjonalność i typ urządzenia piorącego

Przy wyborze odkurzacza piorącego, kluczowe jest zastanowienie się nad funkcjami, które są dla nas najistotniejsze. Różnorodność dostępnych na rynku modeli jest ogromna, począwszy od prostych urządzeń odkurzających i zbierających płyny, aż po zaawansowane maszyny umożliwiające kompleksowe czyszczenie dywanów i tapicerki. Wśród nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez producentów odkurzaczy, znajdziemy modele wyposażone w funkcje takie jak suszenie powierzchni czy automatyczne dozowanie detergentu, co znacząco ułatwia i przyspiesza proces sprzątania.

Niektóre odkurzacze piorące, takie jak te oferowane przez markę Karcher, wyróżniają się moc i precyzja, co jest szczególnie ważne przy usuwaniu trudnych zabrudzeń. Dla osób poszukujących urządzenia do specyficznych zastosowań, dostępne są odkurzacze do tapicerki, które są idealne do czyszczenia mebli, foteli samochodowych czy innych tkanin. Warto również zwrócić uwagę na to, czy odkurzacz wykorzystuje worki do odkurzacza, co może wpływać na łatwość utrzymania czystości i wymiany pojemników na brud.

Wybierając odkurzacz piorący, warto rozważyć zarówno podstawowe funkcje, jak i dodatkowe opcje. Nowoczesne rozwiązania oferowane przez producentów, pozwalają na znalezienie urządzenia idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, zapewniając efektywne i komfortowe sprzątanie.
 

Moc i wydajnośćKiedy rozważamy zakup odkurzacza piorącego, jednym z najważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest jego moc. Jest to wskaźnik, który ma bezpośredni wpływ na skuteczność urządzenia w walce z zabrudzeniami (chociaż nie zawsze jest to decydujący i miarodajny czynnik). Jednakże odkurzacze o wyższej mocy są zazwyczaj w stanie zapewnić głębsze i bardziej intensywne ssanie — przekłada się na efektywniejsze usuwanie zanieczyszczeń z dywanów, wykładzin oraz tapicerki. To szczególnie ważne w domach, gdzie brud jest bardziej uporczywy lub gdzie mieszkańcy cierpią na alergie i potrzebują dokładniejszego  czyszczenia powierzchni.

Wyższa moc odkurzacza piorącego często wiąże się z większym zużyciem energii elektrycznej, co może prowadzić do większych rachunków za prąd. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i ekonomicznej, producenci starają się oferować urządzenia, które są zarówno potężne, jak i energooszczędne. Szukając odkurzacza, warto zatem zwrócić uwagę na etykietę energetyczną (zdjęcie etykiety poniżej), która informuje o klasie efektywności energetycznej urządzenia. Modele A+++ będą zużywać znacznie mniej energii niż te z niższymi ocenami, przy zachowaniu porównywalnej mocy ssania.


Niektóre odkurzacze piorące są wyposażone w regulację mocy — pozwala to na dostosowanie siły ssania do rodzaju czyszczonej powierzchni oraz stopnia zabrudzenia. To nie tylko opcja na oszczędność energii, ale również daje możliwość zwiększa wszechstronność urządzenia, umożliwiając delikatne czyszczenie tkanin, które mogłyby zostać uszkodzone przez zbyt silne ssanie.

Warto również pamiętać, że większa moc nie zawsze decyduje o tym, że jest to lepsze urządzenie. Niektóre odkurzacze piorące o niższej mocy są zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalizować siłę ssania dzięki efektywniejszym systemom filtracji i szczelniejszej konstrukcji  — zwiększa wydajności bez niepotrzebnego marnowania energii.

Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziemy małe odkurzacze piorące, które są idealne do mniejszych przestrzeni i szybkich porządków (możemy je zaliczyć do kategorii domowej). Profesjonalny odkurzacz z kolei, będzie odpowiedni dla tych, którzy potrzebują urządzenia do intensywnego użytkowania, na przykład w przestrzeniach komercyjnych. Odkurzacz piorący do dywanów to specjalistyczne urządzenie, które jest zaprojektowane z myślą o głębokim czyszczeniu i odświeżaniu — domowym odkurzaczem piorącym również wykonamy to zadaniem, jednak trzeba wziąć pod uwagę skalę jego wydajności (dlatego firmy sprzątające, wybierają najczęściej odkurzacze Puzzi od marki Kacher).
 

Pojemność zbiornikaPojemność zbiornika w odkurzaczu piorącym to jeden z tych aspektów, który może znacząco wpłynąć na komfort i efektywność procesu sprzątania. Zbiorniki na wodę czystą i brudną są integralnymi częściami urządzenia, które wymagają regularnej uwagi użytkownika. Wybierając odkurzacz z większym zbiornikiem, można znacznie zredukować liczbę przerw na opróżnianie i ponowne napełnianie, co jest kluczowe, gdy mamy do czynienia z dużymi przestrzeniami. Dzięki temu sprzątanie staje się mniej czasochłonne i bardziej płynne, co jest szczególnie istotne w przypadku domów z większą powierzchnią lub miejsc, gdzie odkurzacz jest używany bardzo często, jak hotele czy biura.

Z drugiej strony, większa pojemność zbiornika może wpłynąć na ogólną wagę i rozmiar odkurzacza, co jest istotne do rozważenia, jeśli będziemy często przemieszczać urządzenie między różnymi poziomami budynku lub przechowywać je w ograniczonej przestrzeni. Warto zatem poszukać modelu, który oferuje zrównoważony kompromis między pojemnością a ergonomią użytkowania (np. będzie wyposażony w lekkie i mobilne koła)

Niektóre odkurzacze piorące posiadają zbiorniki zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić ich czyszczenie i konserwację. Systemy szybkiego opróżniania, wskaźniki poziomu wody czy łatwo dostępne pokrywy zbiorników to elementy, które mogą znacząco ułatwić utrzymanie odkurzacza w dobrym stanie. Warto zatem przy zakupie zwrócić uwagę nie tylko na pojemność, ale i na to, jak łatwo można zarządzać zbiornikami w danym modelu.

 

System filtracjiSystem filtracji jest kluczowym elementem każdego odkurzacza piorącego, mającym znaczący wpływ nie tylko na efektywność sprzątania, ale także na jakość powietrza w domu. Dobry system filtracji zapewnia, że odkurzacz nie tylko skutecznie usuwa brud i zanieczyszczenia, ale również przyczynia się do redukcji alergenów i drobnoustrojów w powietrzu. Wśród różnych typów filtrów, wyróżniamy najlepszy, jakim jest filtr HEPA, jest szczególnie zalecany dla alergików. Został zaprojektowany tak, aby wyłapywać nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu, roztoczy, pyłków i innych alergenów, co czyni go niezastąpionym w domach, gdzie mieszkańcy są wrażliwi na jakość powietrza (wyłapuje 99,95% cząsteczek wielkości 0,3 mikrona).

 

Ergonomia i łatwość użytkowania

Ergonomia odkurzacza piorącego ma również duże znaczenie, szczególnie jeśli planujemy używać go regularnie. Warto zwrócić uwagę na wagę urządzenia, łatwość manewrowania, długość przewodu oraz dostępność i umiejscowienie przycisków funkcjonalnych. Odkurzacz z funkcją prania jest nie tylko narzędziem do sprzątania, ale także narzędziem do odświeżenia i prania tapicerki, co wymaga dodatkowej uwagi pod kątem ergonomii. Wygodne uchwyty, intuicyjne rozmieszczenie przycisków i łatwość dostępu do zbiorników na wodę to czynniki, które znacząco wpływają na komfort użytkowania, szczególnie podczas dłuższych sesji sprzątania.

 

Hałas

Poziom hałasu generowanego przez odkurzacz piorący może być istotny, szczególnie w domach z małymi dziećmi lub w budynkach o słabej izolacji akustycznej. Modele ciche są zazwyczaj droższe, ale zapewniają większy komfort użytkowania.
 

Czyszczenie i konserwacja

Urządzenia piorące wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, aby działały efektywnie. Zwróćmy uwagę na to, jak łatwo jest oczyścić zbiorniki, filtry i inne elementy urządzenia.

Ciekawostka: Odkurzacze Karcher słyną z tego, że są zaprojektowane w taki sposób, aby można było je łatwo rozebrać i oczyścić każdy element. Dzięki temu użytkownicy mogą samodzielnie wykonać większość prac konserwacyjnych, co jest nie tylko wygodne, ale również ekonomiczne.

Kluczowe aspekty konserwacji urządzeń piorących:

 1. Regularne czyszczenie filtrów: Filtry w urządzeniach piorących gromadzą brud i zanieczyszczenia, co może wpływać na wydajność urządzenia. Regularne ich czyszczenie zapewnia lepszą efektywność pracy.

 2. Kontrola i czyszczenie zbiorników: Zbiorniki na wodę czy środki czyszczące powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone, aby uniknąć gromadzenia się osadów i kamienia.

 3. Sprawdzanie i wymiana uszczelek: Uszczelki mogą ulec zużyciu, co prowadzi do przecieków i innych problemów. Ich regularna kontrola i wymiana zapewnia dłuższą żywotność urządzenia.

 4. Smarowanie ruchomych części: Niektóre urządzenia posiadają ruchome części, które wymagają okresowego smarowania, aby zapewnić płynną i cichą pracę.

Pamiętajmy, że odpowiednia konserwacja nie tylko przedłuża żywotność urządzenia, ale również zapewnia jego wyższą efektywność i bezpieczeństwo użytkowania. Regularne dbanie o urządzenia piorące jest inwestycją, która przynosi długoterminowe korzyści.

 

Cena i gwarancjaCena odkurzacza piorącego często odzwierciedla jego jakość i funkcjonalność. Jednak najdroższy model nie zawsze jest najlepszy (dziła to do pewnego pułapu, te najtańsze z wiadomych względów, będą miały gorsze parametry. Jednak odkurzacze w cenie powyżej dwóch tysięcy złotych, warto dokładniej przeanalizować). Najlepiej sprawdzić różne marki i wybrać takie urządzenie, które oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Pamiętajmy również, jakie warunki gwarancji oferuje producent.

Jeśli chcesz porównać aktualne ceny odkurzaczy piorących, skorzystaj z porównarek cenowych w google lub zajrzyj do tego linka, gdzie często można trafić na fajną promocję (np. darmowy środek czyszczący):
https://myjki.com/13-odkurzacze-piorace-i-wodne

 

Jakie modele odkurzaczy piorących są najpopularniejsze?


Obecnie na rynku największym zainteresowaniem cieszy się odkurzacz piorący Karcher.

Wśród najczęściej wybieranych modeli znajdują się:

 • Karcher Puzzi 10/2

 • Karcher Puzzi 10/1

 • Karcher Puzzi 8/1

 • SE 4001

 • SE 5001
   

Ceny tych urządzeń są zróżnicowane i zależą od ich przeznaczenia oraz funkcjonalności. Dla użytkowników domowych, którzy potrzebują odkurzacza do zadań standardowych, seria SE, często określana jako "domówka", jest w zupełności wystarczająca. Te modele są idealne do codziennego użytku, oferując skuteczność i wygodę w przystępnej cenie.

Natomiast dla profesjonalistów i osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy oczekują maksymalnej wydajności i trwałości, seria Puzzi od Karcher jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Te odkurzacze są wysoce cenione przez użytkowników ze względu na ich niezawodność, moc i precyzję w usuwaniu zabrudzeń, co czyni je idealnymi do intensywnego użytkowania w różnych warunkach.

 

Podsumowanie

Wybór odkurzacza piorącego to inwestycja, która powinna być dobrze przemyślana. Zwracając uwagę na powyższe aspekty, można znaleźć urządzenie, które będzie nie tylko skuteczne, ale również przyjemne w codziennym użytkowaniu. Odkurzacze do prania stanowią znaczące ułatwienie w utrzymaniu czystości, zwłaszcza w domach z dużymi powierzchniami dywanów i tapicerki. Niniejszy poradnik zakupowy ma na celu ułatwienie podjęcia decyzji o zakupie, dostarczając informacji o kluczowych cechach, na które warto zwrócić uwagę. Wybierając odpowiedni model, można cieszyć się czystym i świeżym domem bez nadmiernego wysiłku i czasochłonnego sprzątania.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku