Koferdam: brzmi nieco egzotycznie, prawda? Jednak pod tą nazwą kryje się nic innego jak silikonowa guma, którą stosuje się w celu izolacji zębów podczas zabiegów stomatologicznych. Sprawdź, dlaczego koferdam powinien być powszechnie stosowany w przychodniach dentystycznych w Warszawie i nie tylko!


Stomatologia w Warszawie: funkcje koferdamu

Koferdam, określany także ślinochronem, służy przede wszystkim do odizolowania i zapewnienia suchości obszaru przeprowadzanego zabiegu dentystycznego. Jest atrakcyjną alternatywą dla dotychczas stosowanych środków jak np. wałeczki z ligniny.

Zadaniem koferdamu jest zapewnienie lepszej widoczności pola operacyjnego – w końcu w stomatologii precyzja to klucz, szczególnie jeśli mówimy o leczeniu kanałowym.

Koferdam pełni również funkcję bariery aseptycznej chroniącej przed drobnoustrojami znajdującymi się w ślinie. Dodatkowo chroni pacjenta przed przypadkowym dostaniem się do jego przełyku i tchawicy fragmentów narzędzi dentystycznych lub innych materiałów używanych podczas zabiegu.

To akcesorium jest stosowane w wielu dziedzinach stomatologii – zaczynając od leczenia zachowawczego, przez leczenie kanałowe, endodoncję, po protetykę. Koferdam to gwarancja bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że używa się go w coraz większej ilości gabinetów stomatologicznych w Warszawie, np. tutaj: https://dentalfraternity.pl/.

 Koferdam – jak się go używa?

Proces zakładania koferdamu rozpoczyna się od doboru odpowiedniej klamry, która powinna idealnie pasować do konkretnego zęba. Następnie wycina się otwór w materiale koferdamu i umiejscawia się go w taki sposób, aby idealnie obejmował leczony ząb. Kluczowe jest dostosowanie wielkości otworu, aby zapewnić dokładne odizolowanie leczonego obszaru. Dentysta na etapie przygotowań zakłada specjalnie dostosowaną klamrę, a następnie naciąga koferdam na ramkę, która otacza usta pacjenta.

Gdy koferdam jest już założony, konieczne jest odwrócenie brzegów gumy w kierunku kieszonki przy pomocy specjalnego narzędzia i nitki dentystycznej. Stomatolog powinien także sprawdzić szczelność izolacji i ewentualnie ją dostosować np. poprzez dodatkowe zabezpieczenie szyjki zęba nitką dentystyczną. Specjaliści mogą stosować odmienne metody zakładania koferdamu, w zależności od osobistych przyzwyczajeń i wypracowanej techniki.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania koferdamu?

Dobra wiadomość jest taka, że nie istnieją żadne przeciwwskazania dotyczące stosowania koferdamu w jamie ustnej. Jeśli jednak pacjent jest uczulony na lateks, powinien poinformować o tym dentystę. W tej sytuacji zastosuje on gumę bezlateksową. Co ważne, proces zakładania koferdamu nie wiążę się z żadnym bólem czy dyskomfortem. Nie powoduje także trudności z oddychaniem. U chorych cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych należy jedynie odsunąć gumę, jeśli ta zasłania nos.

Może się zdarzyć, że klamra z koferdamu spadnie z zęba. W takiej sytuacji koferdam jest zakładany od nowa.

 Koferdam – komfort pracy lekarza

Koferdam to gwarancja komfortu pracy lekarza. Oprócz wymienionych wcześniej korzyści koferdam znacząco skraca czas zabiegu, a także minimalizuje możliwość uszkodzenia policzków czy warg. Wśród korzyści dla lekarzy na pewno znajduje się brak parowania lusterka oraz doskonała widoczność obszaru zabiegowego. Jest niezbędny do przeprowadzenia leczenie kanałowego z wykorzystaniem mikroskopu zabiegowego.


Najczęściej zadawane pytania


Czym jest koferdam i jak jest wykorzystywany w leczeniu zębów?

Koferdam to mała gumowa osłona, która jest rozpięta na specjalnym ramieniu i umieszczana wokół zęba podczas zabiegu dentystycznego. Jego głównym celem jest izolacja zęba od reszty jamy ustnej, co zapewnia suchość i sterylność pola operacyjnego.

Jakie są główne zalety używania koferdamu podczas leczenia zębów?

Użycie koferdamu podczas leczenia zębów przynosi wiele korzyści, w tym: poprawę widoczności i dostępu do leczonego zęba, ochronę pacjenta przed połknięciem narzędzi dentystycznych lub substancji, jak również zapewnienie jałowości obszaru zabiegowego, co minimalizuje ryzyko infekcji.

Czy leczenie zębów w koferdamie jest bezpieczne dla pacjenta?

Tak, leczenie zębów z użyciem koferdamu jest uznawane za bardzo bezpieczną praktykę. Koferdam chroni pacjenta przed aspiracją małych przedmiotów oraz zapobiega dostaniu się bakterii z reszty jamy ustnej do miejsca leczenia.

Czy leczenie zębów w koferdamie jest bolesne?

Samo użycie koferdamu nie powoduje bólu. Może być odczuwane jako lekkie napięcie wokół zęba, ale jest to zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów. Sam zabieg dentystyczny jest przeprowadzany z użyciem znieczulenia, więc jest bezbolesny.

Czy każdy zabieg dentystyczny można wykonać w koferdamie?

Koferdam jest szczególnie przydatny przy zabiegach wymagających wysokiej sterylności i izolacji, takich jak leczenie kanałowe. Nie jest konieczny przy każdym zabiegu, ale jest zalecany w wielu przypadkach, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pacjenta oraz skuteczność leczenia.


Podobne artykuły:


Wersja do druku