Wybór wózka dziecięcego to dla świeżo upieczonych rodziców niemałe wyzwanie. Mnogość dostępnych na rynku modeli również nie ułatwia im tego zadania. Warto jednak, wybierając ten najważniejszy element wyprawki dziecięcej, zwrócić uwagę na parametry techniczne wózka, a także wygodę użytkowania wybranego modelu, ponieważ powinien być on dostosowany do potrzeb malucha i opiekunów, które nie zawsze u wszystkich świeżo upieczonych rodziców są jednakowe. Jak więc wybrać wózek dla dziecka? Podpowiadamy.

 

Waga i wielkość wózka dla dziecka

Pierwszy aspektem, który zazwyczaj uwzględniają opiekunowie poszukujący wózka dziecięcego, jest waga i wielkość takiego produktu. Masa wózka dziecięcego bardzo często uzależniona jest m.in. od tego, na jaki typ tego pojazdu się zdecydujemy. Wózki typu gondola zwykle są dużo cięższe niż spacerówki, jednak szukając pierwszego wózka, rodzice zazwyczaj stawiają na gondole, które są przeznaczone dla niemowląt. Te z kolei mogą ważyć od 12 do 20 kg. Z jednej strony cięższe modele są stabilniejsze, z drugiej ich waga może stać się problemem na przykład przy wnoszeniu na piętro. Dlatego rozmiar wózka musi być dostosowany do potrzeb opiekunów dziecka.  

W przypadku spacerówki z kolei zazwyczaj im lżejszy model wybierzemy, tym lepiej. Młodzi rodzice obecnie coraz częściej decydują się na zakup modeli 2w1. Dostępne są one między innymi w ofercie wózki bebetto. Takie modele zazwyczaj ważą kilkanaście kilogramów i można je dostosowywać do wzrostu dziecka, dzięki czemu mogą być stosowane przez długi czas.

Stelaż i koła w wózku dziecięcym

Ze względu na to, że stelaż podtrzymuje całą konstrukcję, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany. Z jednej strony powinno to być tworzywo lekkie, aby waga wózka była możliwie jak najmniejsza, z drugiej jednak odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także niekorzystne warunki atmosferyczne oraz korozję. Dużą popularnością cieszą się między innymi modele z aluminium, ponieważ są one niezwykle lekkie. Wersje ze stali są z kolei cięższe i jeżeli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, wówczas mogą zardzewieć. Stelaż powinien dobrze się rozkładać i składać. Dlatego warto sprawdzić jego konstrukcję w sklepie. 

 

Koła w wózku dziecięcym dostępne są w kilku różnych wersjach. Pompowane są dość uniwersalne i sprawdzają się na różnych podłożach. Piankowe z kolei zapewniają nieco gorszą amortyzację, lecz są odporne na przebicie. Dobrze jest sprawdzić również, w jakie amortyzatory wyposażony jest wózek dziecięcy, ponieważ od nich będzie zależał komfort malucha.

Akcesoria i design wózka dziecięcego

Dla wielu opiekunów istotnym elementem, który decyduje o wyborze konkretnego wózka dziecięcego, jest również jego design. Pamiętajmy jednak, by decydując się na zakup konkretnego modelu, zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd i kolorystykę, ale także materiał, z którego wykonana jest gondola, aby zapewniał on cyrkulację powietrza latem, a ciepło zimą a dodatkowo było odporny na zabrudzenia. Obecnie producenci wyposażają wózki w wiele dodatkowych akcesoriów. Wśród przydatnych elementów można wymienić folię przeciwdeszczową, uchwyt na kawę oraz torbę. 

Najczęściej zadawane pytania


Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla dziecka?

Przy wyborze wózka ważne jest zwrócenie uwagi na takie aspekty jak bezpieczeństwo, komfort, funkcjonalność i łatwość użytkowania. Wózek powinien posiadać atesty i spełniać normy bezpieczeństwa, mieć stabilną konstrukcję, regulowane oparcie, a także łatwe do czyszczenia materiały.

Jaki wózek jest najlepszy dla noworodka?

Dla noworodka najlepszy będzie wózek z płaską, stabilną gondolą, która zapewnia odpowiednie wsparcie dla pleców i karku niemowlęcia. Powinien także mieć wystarczająco dużo miejsca dla rosnącego dziecka oraz być wyposażony w dobrej jakości pasy bezpieczeństwa.

Czy lepiej wybrać wózek wielofunkcyjny czy dedykowany do konkretnego wieku dziecka?

Wybór między wózkiem wielofunkcyjnym a dedykowanym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Wózki wielofunkcyjne są bardziej wszechstronne i mogą służyć dłużej, ale mogą być także cięższe i mniej kompaktowe niż modele dedykowane do konkretnego wieku.

Jakie są zalety wózka spacerowego?

Wózki spacerowe są zazwyczaj lżejsze, bardziej zwrotne i łatwe do złożenia, co sprawia, że są idealne do codziennego użytku, zwłaszcza w mieście. Są również dobrą opcją dla starszych dzieci, które już siedzą.

Czy warto inwestować w droższy wózek?

To zależy od budżetu i planów na przyszłość. Droższe wózki często oferują większą trwałość, lepszą jakość materiałów i więcej funkcji, co może być korzystne, jeśli planujesz używać wózka przez długi czas lub dla kolejnych dzieci. Jednak wiele tańszych modeli również może dobrze służyć i spełniać podstawowe potrzeby.


Podobne artykuły:


Wersja do druku