Utrzymanie gospodarstwa domowego to często bardzo duży koszt znacznie obciążający nasz domowy budżet, zwłaszcza gdy mierzymy się z inflacją i podwyżkami cen. Jednym ze sposobów na rozsądne rozplanowanie budżetu jest oszczędzanie energii elektrycznej. Jak zoptymalizować zużycie prądu, aby obniżyć rachunki? Z naszego poradnika dowiesz się, jak obliczyć zużycie prądu, jak wydawać mniej na energię elektryczną oraz jak rozsądnie zarządzać swoim budżetem.

Dlaczego zużywamy tak dużo prądu?

Każdego dnia korzystamy z wielu urządzeń zasilanych energią elektryczną. Głównym źródłem zużycia prądu jest sprzęt AGD, czyli np. pralka, lodówka czy piekarnik elektryczny. Najwięcej energii potrzebuje płyta indukcyjna – może pobierać nawet ok. 750 kWh rocznie, czyli aż trzy razy więcej niż lodówka. Sporo energii zużywa też zasilanie komputera i urządzeń RTV: telewizora i sprzętu audio.

Czy namawiamy Cię do rezygnacji ze zmywarki, laptopa lub ekspresu do kawy? Oczywiście, że nie. Pragniemy jednak uświadomić Ci, że możesz realnie wpłynąć na wysokość swoich rachunków za energię elektryczną. W dalszej części artykułu wskażemy przydatne wskazówki, które pozwolą Ci ograniczyć zużycie prądu. Najpierw jednak dowiesz się, w jakim celu oraz jak obliczyć zużycie prądu w swoim domu lub mieszkaniu.

Jak obliczyć zużycie prądu w swoim mieszkaniu?

Aby zaoszczędzić na rachunkach, najpierw należy przeanalizować swoje bieżące zużycie. Tylko w ten sposób możesz określić, które sprzęty pochłaniają najwięcej energii, a tym samym – które warto wymienić lub zmienić przyzwyczajenia związane z korzystaniem z nich.

Jeśli zatem chcesz realnie wpływać na wysokość swoich rachunków, najpierw oszacuj, ile prądu zużywasz w rzeczywistości. Dlaczego? 

  • Zyskasz świadomość, na co wydajesz swoje pieniądze.
  • Sprawdzisz, które sprzęty są najbardziej energochłonne.
  • Będziesz mógł zastosować konkretne wskazówki w zależności od posiadanych sprzętów i przyzwyczajeń, które warto zmienić.
  • Zbierzesz konkretne dane, które pozwolą Ci wpływać na efektywność zmian wprowadzanych przez domowników.

Aby obliczyć orientacyjne zużycie prądu w kWh (kilowatogodzinach), wystarczy posłużyć się prostym wzorem matematycznym. Przygotuj listę urządzeń zasilanych energią elektryczną w swoim domu i zanotuj ich moc wyrażoną w kilowatach (kW). Tę informację znajdziesz w instrukcjach obsługi lub na samych urządzeniach, w postaci naklejki. Jeśli moc wyrażona jest w watach (W), a nie kilowatach (kW), podziel ją przez 1000. 

Dla każdego sprzętu użyj wzoru:

moc urządzenia (kW) x czas użytkowania urządzenia (h) = ilość zużytej energii (kWh)

Dla przykładu sprawdźmy, ile energii elektrycznej może zużywać żarówka o mocy 60 W. 1 kW to 1000 W, dlatego do wzoru musimy zastosować wartość 0,06 kW. Załóżmy, że żarówka użytkowana jest przez 8 godzin każdego dnia.

0,06 kW x 8 h = 0,48 kWh

W ciągu jednego dnia żarówka 60 W zużywa więc 0,48 kWh. Aby poznać roczne zużycie, tę wartość mnożymy razy liczbę dni w roku:

0,48 kWh x 365 = 175,2 kWh

Kupując nowe urządzenie, często spotkamy się z gotowymi wartościami wskazującymi szacowane roczne lub dobowe zużycie energii w kWh. Obliczając zużycie dla swojego gospodarstwa domowego, koniecznie zwróć uwagę na ten szczegół - wat, kilowat i kilowatogodzina to inne jednostki. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile realnie płacisz za zużyty prąd, pomnóż uzyskany wynik przez cenę 1 kW, obowiązującą u Twojego sprzedawcy energii.

Jak ograniczyć swoje zużycie prądu?

Już wiesz, które obszary wymagają poprawy? We współpracy z E.ON Polska przygotowaliśmy szereg podpowiedzi, które pomogą Ci ograniczyć zużycie energii elektrycznej. 

Rozsądnie korzystaj z oświetlenia

Po pierwsze, wymień wszystkie żarówki na energooszczędne żarówki LED-owe. Po drugie, pomyśl nad maksymalnym wykorzystaniem naturalnego światła dziennego. Postaw biurko bliżej okna, zrezygnuj z ciężkich firan i innych zdobień zasłaniających szyby.

Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pokoju. Jeśli nie potrzebujesz górnego oświetlenia, wybierz punktowe. Możesz też rozważyć oświetlenie z czujnikami ruchu.

Rozsądnie korzystaj z AGD

Tak jak wspomnieliśmy, nie namawiamy Cię do rezygnacji z nowoczesnego sprzętu. Wprowadź drobne zmiany. Dbaj o to, aby pralka lub zmywarka były całkowicie wypełnione. Wykorzystuj tryby „eko”.

Ponadto pamiętaj, że częste zaglądanie do lodówki podnosi zużycie energii, podobnie jak wkładanie do środka ciepłych potraw. Regularnie ją czyść! Do tego unikaj otwierania piekarnika podczas pieczenia.

Używaj energooszczędnych sprzętów

Jeśli dopiero kupujesz wyposażenie RTV i AGD, zwróć uwagę na klasę energetyczną wybieranych urządzeń. Obecnie najbardziej energooszczędne są urządzenia oznaczone klasą energetyczną C – jest to odpowiednik starej klasy A+++. Oznaczenia mają jasnozielony kolor.

Stosunkowo niewiele energii zużywa kolejna klasa oznaczona kolorem żółtym, czyli D (odpowiednik starej A++). Kolejne klasy (E, F, G) zużywają już więcej energii. 

Jeśli posiadasz stare urządzenia, rozważ wymianę na nowe – przestarzałe sprzęty często pobierają dużo prądu. Najpierw jednak sprawdź, ile energii zużywa Twoje obecne wyposażenie. Porównaj je z nowoczesnymi modelami. Aby mieć pewność, że rzeczywiście zaoszczędzisz, przekalkuluj zyski – sprawdź, czy nowy sprzęt nie kosztuje więcej niż zakładane oszczędności.

Zmień taryfę prądu

Dowiedz się, z jakiej taryfy prądu korzystasz. Może się okazać, że w Twoim przypadku korzystniejsza będzie dwustrefowa taryfa G12 lub G12w zamiast jednostrefowej G11. G12 oferuje niższe ceny prądu w godzinach nocnych i między 13:00 a 15:00, a G12w – w godzinach nocnych w tygodniu oraz w weekendy i święta.

Możesz też wykorzystać atrakcyjniejsze stawki za energię elektryczną, wprowadzając drobne zmiany w przyzwyczajeniach. Pomyśl o programowaniu urządzeń na daną godzinę oraz starannym planowaniu prac domowych.

Odłączaj sprzęty od zasilania

Po naładowaniu wyjmuj zasilacze z gniazdek: ładowarkę do telefonu, laptopa, tablet. Wyłączaj sprzęty znajdujące się w trybie uśpienia: telewizor, drukarkę itd. Jeśli korzystasz z listwy zasilającej, wystarczy jedno lub dwa kliknięcia.

Rozważ instalację fotowoltaiki

Coraz popularniejsze panele fotowoltaiczne pozwalają na ekologiczne wytwarzanie prądu z odnawialnego źródła, czyli słońca. W ten sposób możesz też uniezależnić się od nieuniknionych podwyżek cen za prąd.

Weź sprawy w swoje ręce, obniż rachunki za prąd

Choć nie masz wpływu na cenę energii elektrycznej, to możesz zmniejszyć rachunki, optymalizując jej zużycie. Wprowadź drobne zmiany i nowe nawyki dotyczące korzystania z oświetlenia i urządzeń codziennego użytku. Podejmij większe inwestycje, kupując sprzęt energooszczędny lub nawet decydując się na panele fotowoltaiczne. Przeznacz czas na przeanalizowanie ofert i wybranie tej najatrakcyjniejszej. Co zrobisz już teraz, by w kolejnych miesiącach płacić mniej za prąd?Najczęściej zadawane pytania


Jak mogę obliczyć zużycie prądu w moim domu?

Zużycie prądu można obliczyć, notując wskazania licznika energii elektrycznej na początku i na końcu określonego okresu (np. miesiąca), a następnie odejmując od siebie oba odczyty. Aby uzyskać dokładniejsze wyniki, warto także śledzić zużycie poszczególnych urządzeń za pomocą liczników energii.

Jakie są najprostsze sposoby na ograniczenie zużycia prądu?

Ograniczenie zużycia prądu może być proste, na przykład poprzez wyłączanie światła w pomieszczeniach, których aktualnie się nie używa, odłączanie urządzeń pozostawionych w trybie czuwania, a także korzystanie z urządzeń energooszczędnych oraz stosowanie efektywniejszego oświetlenia LED.

Czy zmiana dostawcy energii może wpłynąć na obniżenie rachunków za prąd?

Tak, zmiana dostawcy energii może wpłynąć na obniżenie rachunków, ponieważ różni dostawcy mogą oferować różne taryfy i promocje. Warto porównać oferty i wybrać taką, która najlepiej odpowiada indywidualnemu zużyciu energii w gospodarstwie domowym.

Czy warto inwestować w inteligentne systemy zarządzania energią?

Inwestycja w inteligentne systemy zarządzania energią może być korzystna na dłuższą metę, ponieważ takie systemy pozwalają na monitorowanie i optymalizację zużycia energii, automatyzując procesy takie jak wyłączanie niepotrzebnych urządzeń, regulacja temperatury czy kontrola oświetlenia.

Jakie urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu i jak można ograniczyć ich zużycie?

Urządzenia takie jak lodówki, pralki, zmywarki, klimatyzatory i elektryczne podgrzewacze wody są zazwyczaj głównymi konsumentami prądu w domu. Aby ograniczyć ich zużycie, należy stosować je efektywnie, np. wypełniając pralkę lub zmywarkę do pełna przed użyciem, regularnie czyścić filtry klimatyzatorów oraz korzystać z programów ekonomicznych i energooszczędnych trybów pracy.


Podobne artykuły:


Wersja do druku