Styl skandynawski jest jednym z najpopularniejszych sposobów aranżacji wnętrz. Choć dziś można uznać, że największą świetność ma sobą, niewątpliwie przeszedł do kategorii ponadczasowych klasyków. Ten minimalistyczny, a zarazem przytulny styl wnętrzarski doskonale sprawdza się u osób lubiących subtelne rozwiązania, ale pokochają go także osoby, które szukają uniwersalnej bazy do regularnych metamorfoz wnętrza. Odkryj wnętrza w stylu skandynawskim i poznaj je bliżej!

Czym wyróżniają się wnętrza w stylu skandynawskim?

Wnętrza w stylu skandynawskim mają swoich zwolenników na całym świecie. Minimalizm oraz delikatność w połączeniu z naturalnymi materiałami i mocnym akcentem na oświetlenie tworzą doskonałą kompozycję, która po prostu nie wychodzi z mody! Jeśli chcesz poznać także inne style wnętrzarskie i odkryć, który z nich jest dla Ciebie, zajrzyj na https://wnetrzadlaciebie.com/. Przejdźmy jednak do cech charakterystycznych skandynawskiego wystroju, dzięki którym z łatwością wprowadzisz go do swojego domu!

Jasne i neutralne odcienie

Wnętrza skandynawskie mocno wyróżniają się swoją harmonijnością, na którą ogromny wpływ mają zastosowane jasne i neutralne kolory. Ściany zazwyczaj są pomalowane na biało, delikatne odcienie szarości lub beżu, co sprawia, że pomieszczenia wydają się przestronne i pełne światła. Neutralne tony można zauważyć także na meblach i dodatkach, dzięki czemu z tego połączenia powstaje prawdziwie minimalistyczna kompozycja. Szare, beżowe, brązowe i kremowe odcienie idealnie łączą się z czernią i bielą. 

Niektórzy traktują te barwy jako bazę i decydują się na wprowadzenie do wnętrza silniejszego akcentu kolorystycznego, co dodaje wnętrzom w stylu skandynawskim oryginalności. Taki odcień może znaleźć się np. na poduszkach dekoracyjnych, dywanie czy zasłonach. Ważne jednak, aby nie przesadzić z jego ilością, gdyż wtedy pomieszczenie może zatracić swój spokojny skandynawski klimat.

Minimalizm

We wnętrzach w stylu skandynawskim na próżno szukać przepychu i nadmiaru – dodatków czy kolorów, a za jeden z jego głównych filarów uznawany jest minimalizm. Wnętrza są proste, harmonijne i funkcjonalne, dzięki czemu wydają się bardziej uporządkowane i panuje w nich wrażenie spokoju. Meble i dekoracje są wybierane starannie, aby były przydatne, a nie tylko zajmowały miejsce. Dlatego właśnie wnętrza w stylu skandynawskim często mają puste przestrzenie, np. między meblami, co doskonale wpisuje się w minimalistyczną ideę funkcjonalności.

Naturalne materiały

W skandynawskich wnętrzach często wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno i kamień. Drewniane podłogi i meble wprowadzają do pomieszczeń ciepły i przytulny klimat, a kamień może być używany w kuchniach i łazienkach. Bardzo charakterystyczne dla skandynawskich mebli wypoczynkowych, np. foteli czy sof, jest wykorzystanie wysokich drewnianych nóżek – to właśnie one idealnie wpisują się w oryginalny skandynawski wystrój.

Akcent na światło

Wnętrza w stylu skandynawskim często wyposażone są w kilka rodzajów oświetlenia, takich jak: lampy wiszące, stojące, świeczniki i kinkiety. Choć w dużej mierze bazują na naturalnym świetle, które dodaje pomieszczeniom przestronności, to sztuczne pozwala wprowadzić do nich przytulny i otulający klimat. Oświetlenie pełni nie tylko rolę funkcjonalną, ale jest również elementem dekoracyjnym, który może zachwycać swoją prostotą i minimalizmem.

Praktyczny i funkcjonalny wymiar wnętrza

Skandynawski design kładzie duży nacisk na funkcjonalność. Meble i rozwiązania przestrzenne są zazwyczaj projektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni (co jest szczególnie ważne w mieszkaniach o małym metrażu). Dlatego przed zakupem wyposażenia do wnętrz skandynawskich, zawsze należy przemyśleć wymiar praktyczny poszczególnych elementów.

Wnętrza w stylu skandynawskim to połączenie funkcjonalności i przytulności. Te harmonijne pomieszczenia wyróżniają się jasnymi kolorami, minimalizmem, naturalnymi materiałami i starannie dobranymi detalami. Ponadczasowość tego stylu sprawia, że od lat jest chętnie wybierany do mieszkań i domów wśród osób szukających spokoju także w zajmowanej na co dzień przestrzeni.


Najczęściej zadawane pytania


Czym charakteryzuje się skandynawski styl wnętrz?

Skandynawski styl wnętrz to przede wszystkim połączenie funkcjonalności z prostotą. Charakteryzuje się jasnymi kolorami, naturalnymi materiałami (takimi jak drewno) oraz minimalistycznymi formami. Często możemy spotkać białe ściany, które odbijają światło, podkreślając przestronność i jasność wnętrza.

Jakie kolory dominują w skandynawskich wnętrzach?

Dominują jasne i neutralne kolory, takie jak biel, szarości, beże oraz naturalne odcienie drewna. Mogą pojawiać się także akcenty w postaci pastelowych odcieni czy mocniejszych kolorów, ale są one stosowane oszczędnie.

Jakie materiały są typowe dla skandynawskiego stylu?

Naturalne materiały mają tutaj priorytet. Najczęściej wykorzystywane są różne gatunki drewna, wełna, bawełna czy skóra. Szkło i metal także mogą znaleźć się w skandynawskim wnętrzu, ale zawsze w harmonii z pozostałymi materiałami.

Czy skandynawski styl jest drogi w realizacji?

Niekoniecznie. Chociaż skandynawski design może kojarzyć się z luksusem, jego główna idea polega na prostocie i funkcjonalności. Można znaleźć wiele ekonomicznych rozwiązań i produktów, które pasują do tego stylu. Kluczem jest wybór jakościowych, trwałych materiałów i mebli, które służą przez wiele lat.

Jakie dodatki pasują do wnętrz w stylu skandynawskim?

Do skandynawskich wnętrz pasują proste i funkcjonalne dodatki. Świece, poduszki z naturalnych materiałów, grafiki o prostych wzorach czy doniczki z zielonymi roślinami. Ważne, aby dodatki nie przesłaniały głównego wyglądu wnętrza, ale go uzupełniały.


Podobne artykuły:


Wersja do druku