Doświadczasz bólu kolana w nocy? Taki objaw może świadczyć o rozwoju choroby. Jakiej dokładnie? Co może powodować takie dolegliwości? Jak może przebiegać diagnostyka oraz leczenie? Dowiedz się więcej na ten temat i zadbaj o swoje kolana!

Ból kolana w nocy — co może go spowodować?

Staw kolanowy to jeden z najbardziej złożonych elementów biomechanicznych ludzkiego narządu ruchu, który jest narażony na obciążenia przekraczające masę ludzkiego ciała [2]. Jak można się zatem domyślić, przyczyn bólu w tym obszarze może być bardzo wiele, a w wielu sytuacjach należy się udać do lekarza.

W ogólnym ujęciu ból kolan może być spowodowany:

 • przeciążeniem;
 • urazem;
 • wystąpieniem zapalenia stawu;
 • innymi chorobami, np. z grupy reumatologicznych.

A co z bólem kolana w nocy? To zjawisko, które może niepokoić — zwłaszcza jeśli mowa nie o jednorazowym i krótkim doświadczeniu, a o powtarzającej się dolegliwości. Nie powinno się go ignorować, ponieważ schorzenie, które ją wywołuje, może wymagać interwencji medycznej.

Ból kolana w nocy – przyczyny

Jakie zatem są najczęstsze przyczyny bólu stawu kolanowego w nocy i, ogólniej, w spoczynku? Tymi najczęściej wymienianymi są:

 • RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów — ta przewlekła choroba, nazywana też gośćcem, atakuje m.in. stawy kolanowe. Mogą mu też towarzyszyć obrzęki, uczucie zesztywnienia i utrata ruchomości stawu; dolegliwości pojawiają się najczęściej właśnie w nocy[4];
 • kolano skoczka — to zwyrodnienie więzadła rzepki, które jest typowe dla osób aktywnych fizycznie, w tym piłkarzy czy siatkarzy; poza silnym bólem występuje tkliwość kolana, jak również, niekiedy, obrzęk; dolegliwości pojawiają się wówczas również w ciągu dnia, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej i tuż po jej zakończeniu[5];
 • kolano biegacza — ból kolana po bieganiu następuje, gdy dojdzie do przeciążenia przyczepu pasma biodrowo-piszczelowego; w efekcie pojawia się palący, silny ból, który promieniuje ku dołowi z przedniej oraz bocznej części kolana; towarzyszą mu trzeszczenie i obrzęk w obszarze stawu[6];
 • dna moczanowa — ból pojawia się wówczas zwłaszcza przy zginaniu kolana, a objaw ten ujawnia się głównie w nocy; towarzyszą mu spuchnięcie stawu, jak również gorączka czy dreszcze [7].

Jak zatem widać, przyczyny bólu kolan w nocy są bardzo zróżnicowane. Dlatego jeśli doświadczasz takiego objawu, najlepiej udać się do lekarza. 

Diagnostyka rwącego bólu kolana w nocy i w spoczynku

Męczy Cię ból kolana w nocy i zastanawiasz się, jak przebiegnie diagnostyka przy tym stanie? Jeżeli objaw pojawia się nie bezpośrednio po urazie i utrzymuje się przez dłuższy czas, domowe sposoby, np. okłady czy odpoczynek, mogą nie wystarczyć[3]. Wówczas warto się udać do lekarza, który ustali podłoże schorzenia.

W pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny, który wstępnie określi, czy przyczyna bólu w kolanie jest związana z kontuzją, czy raczej z rozwojem stanu zapalnego stawu, np. o podłożu reumatologicznym. Na kolejnych etapach konieczna może być konsultacja z:

 • ortopedą, który przeprowadzi m.in. badania fizykalne i obrazowe (np. zleci RTG);
 • reumatologiem, który zadba o diagnostykę w kierunku dny moczanowej czy RZS.

Leczenie będzie uzależnione od postawionej diagnozy, a także od stadium stwierdzonej choroby. Może obejmować działania zachowawcze, w tym np.:

 • ograniczenie określonych aktywności fizycznych, np. biegania, kucania itp.;
 • zastosowanie fizjoterapii;
 • stosowanie ortezy lub wkładki do butów;
 • zadbanie o powrót do prawidłowej wagi ciała;
 • zastosowanie leków przeciwbólowych, np. miejscowe aplikowanie środka z diklofenakiem, takiego jak spray Diky;
 • zastosowanie farmakoterapii, w tym glikokortykosteroidów czy kolchicyny (przy dnie moczanowej) [7]
 • zastrzyki z osocza bogatopłytkowego lub kwasu hialuronowego wykonywane dostawowo[3].

W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie bardziej inwazyjnych metod, a zatem leczenia operacyjnego. O tym zadecyduje lekarz prowadzący.

Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky.

[1] Libura M., Urazy stawu kolanowego, uraz w obrębie kolana, Medycyna praktyczna, dostęp online 18.08.2023 r. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/130008,urazy-stawu-kolanowego-uraz-w-obrebie-kolana

[2] Trzaska T., Najczęstsze urazy stawu kolanowego, Medical Tribune, 2114 09, dostęp online 18.08.2023 r. https://podyplomie.pl/medical-tribune/16948,najczestsze-urazy-stawu-kolanowego?page=2 

[3] Wiercińska M., Ból kolana - przyczyny i leczenie bolących kolan, Medycyna praktyczna, dostęp online 18.08.2023 r. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/323353,bol-kolana-przyczyny-i-leczenie-bolacych-kolan

[4] Guła Z., Korkosz M,, Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna, dostęp online 18.08.2023 r. https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow

[5] Stępień K, Kolano skoczka, Medycyna Praktyczna, dostęp online 18.08 2023 r. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/271655,kolano-skoczka;

[6] Biernat, R., & Czaprowski, D. (2012). Rehabilitation protocol of" runner's knee"(Iliotibial Band Syndrome-ITBS)-a case study. Postepy Rehabilitacji, 26(3), 35., https://www.researchgate.net/profile/Dariusz-Czaprowski/publication/272264517_Rehabilitation_protocol_of_runner%27s_knee_Iliotibial_Band_Syndrome_-_ITBS_-_A_case_study/links/56ffc1a408ae650a64f80725/Rehabilitation-protocol-of-runners-knee-Iliotibial-Band-Syndrome-ITBS-A-case-study.pdf

[7] Guła Z., Korkosz M., Dna moczanowa, Medycyna Praktyczna, dostęp 18.08.2023 r. https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63788,dna-moczanowa

 


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego moje kolano boli podczas snu?

Ból kolana podczas snu może wynikać z wielu przyczyn, takich jak kontuzje, stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe czy infekcje. Styl życia, pozycja snu, a nawet używane materace i poduszki mogą również wpłynąć na ból kolana w nocy.

Czy pozycja, w jakiej śpię, może wpływać na ból kolana?

Tak, niektóre pozycje mogą powodować dodatkowe napięcie lub ucisk na kolano, co może prowadzić do bólu. Na przykład spanie na boku z nogami zgiętymi pod ciało może powodować dyskomfort w stawach kolanowych. Używanie poduszki między nogami podczas snu może pomóc zmniejszyć nacisk i ból.

Czy choroby takie jak artretyzm czy reumatyzm mogą powodować ból kolana w nocy?

Tak, schorzenia takie jak osteoartretyzm (zmiany zwyrodnieniowe stawów) czy reumatoidalne zapalenie stawów mogą powodować ból kolana, który nasila się w nocy. Stan zapalny i obrzęk w stawach mogą powodować ból, który jest bardziej odczuwal w spoczynku lub podczas snu.

Czy ból kolana podczas snu zawsze wskazuje na poważny problem zdrowotny?

Nie zawsze. Chociaż przewlekły ból kolana może wskazywać na poważniejsze schorzenie, czasami jest on wynikiem przejściowego kontuzji, naciągnięcia czy przeciążenia. Ważne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem w przypadku trwałego lub nasilającego się bólu, aby dokładnie zdiagnozować jego przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jakie są zalecane metody leczenia bólu kolana podczas snu?

Metody leczenia zależą od przyczyny bólu. Mogą obejmować leczenie farmakologiczne (lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi), fizykoterapię, ćwiczenia rehabilitacyjne czy w skrajnych przypadkach interwencje chirurgiczne. W niektórych sytuacjach zmiana nawyków związanych ze snem lub używanie ortopedycznych poduszek i materacy może przynieść ulgę. W każdym przypadku konsultacja z lekarzem jest kluczowa.


Podobne artykuły:


Wersja do druku