Zaręczyny są z pewnością stresującym momentem dla każdego mężczyzny, ponieważ musi je zaplanować w taki sposób, aby jego ukochana zapamiętała ten moment do końca życia. Nierzadko towarzyszy mu również lęk o to, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, a jego dziewczyna odpowie mu „tak”. Przygotowania do zaręczyn zazwyczaj obejmują nie tylko zakup pierścionka, ale również wybór miejsca tej wyjątkowej chwili, a także dobór kwiatów na zaręczyny. Jaki bukiet zaręczynowy najlepiej wybrać? Podpowiadamy.

Jakie gatunki kwiatów wybrać na zaręczyny?

Mimo że obecnie kwiaty nie są już obowiązkowym elementem na zaręczynach, to jednak ze względu na to, że tradycja ta towarzyszy nam od wielu lat, większość mężczyzn chce ofiarować swojej wybrance bukiet będący symbolem ich miłości. Wybierając kwiaty na zaręczyny, warto zastanowić się, czy nasza ukochana lubi jakiś konkretny gatunek kwiatów, ponieważ być może będzie on dobrym wyborem do takiej wiązanki.  

Jeżeli jednak kobieta nie ma swojego ulubionego gatunku kwiatów, który mógłby dominować w takim bukiecie, odwiedzając miejsce, jakim jest kwiaciarnia Kraków, warto poprosić o zaręczynowy bukiet z czerwonych róż. Jest to najczęstszy wybór mężczyzn, którzy chcą się oświadczyć. Czerwone róże symbolizują głębokie uczucie, miłość i pożądanie i jest to absolutna klasyka. Jeżeli jednak nie chcemy stawiać na róże, powinniśmy zastanowić się, jakie kwiaty preferuje nasza ukochana. Niektóre kobiety będą wolały wiązankę z polnych gatunków, inne zaś z bardzo eleganckich. Dla romantyczki świetnym bukietem zaręczynowym może być ten, w którym znajdą się piwonie, eustomy, goździki czy margaretki.

Ile kwiatów powinno się znaleźć w bukiecie zaręczynowym?

Kiedy już zdecydujemy się na wybór konkretnych kwiatów, musimy zastanowić się nad tym, z ilu róż ma składać się bukiet zaręczynowy. W kwestii liczby kwiatów w bukiecie narosło wiele różnych mitów i przesądów. Jednym z nich jest ten, który mówi o tym, że parzysta liczba kwiatów w bukiecie przynosi pecha. W rzeczywistości jednak kompozycje z nieparzystej liczby kwiatów lepiej się układają, więc na takie warto postawić. 

 

Według florystycznej tradycji bukiety, w których znajdziemy 9, 12, 21, a także 108 róż, niosą za sobą pewne przesłanie. Wszystkie te kompozycje oznaczają oddanie i miłość, jednak zgodnie z tymi przesądami, to 108 róż w bukiecie niesie za sobą znaczenie: „Wyjdź za mnie”. Jeżeli więc mężczyzna dysponuje odpowiednim budżetem i chce zakupić swojej ukochanej tak duży bukiet, nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak podczas zaręczyn z pewnością sprawdzą się również mniejsze wiązanki.

Kiedy wręczyć bukiet zaręczynowy?

Nie ma ściśle określonej reguły, która wskazywałaby na to kiedy należy wręczyć podczas zaręczyn bukiet swojej ukochanej. Czasami mężczyźni dają wiązankę swojej kobiecie jeszcze zanim uklękną. Zazwyczaj jednak decydują się na taki ruch dopiero wtedy kiedy na palcu ukochanej znajduje się już pierścionek zaręczynowy. Najważniejsze jest jednak, aby moment wręczenia bukietu był komfortowy i odpowiedni według mężczyzny.

 

Najczęściej zadawane pytania


1. Jakie kwiaty są najbardziej popularne na zaręczyny?

Róże, zwłaszcza czerwone, są najbardziej klasycznym i popularnym wyborem na zaręczyny. Symbolizują one miłość i namiętność.

Czy muszę wybierać tylko czerwone róże na zaręczyny?

Nie, choć czerwone róże są tradycyjnym wyborem, możesz wybrać dowolne kwiaty, które według Ciebie najlepiej oddają uczucia do Twojej drugiej połówki. Białe lilie, tulipany czy storczyki również mogą być doskonałym wyborem.

Czy warto zwracać uwagę na znaczenie kolorów kwiatów?

Tak, kolory kwiatów mogą nieść ze sobą symboliczne znaczenia. Na przykład czerwone symbolizują miłość i namiętność, białe - czystość i niewinność, a różowe - wdzięk i szczęście. Dobrze jest wybrać kolor, który odpowiada Waszej relacji.

Jakie kwiaty są uważane za nieodpowiednie na zaręczyny?

Choć wybór kwiatów zależy od osobistych preferencji, zwykle unika się kwiatów, które kojarzą się z żałobą lub mają negatywne konotacje, jak na przykład chryzantemy w niektórych kulturach.

Czy warto dodawać do bukietu inne dodatki, jak na przykład błyszczące ozdoby?

To zależy od gustu osoby obdarowywanej. Niektóre osoby preferują proste, naturalne bukiety, podczas gdy inne mogą docenić dodatkowe ozdoby. Najważniejsze, by bukiet oddawał charakter i gust ukochanej osoby.


Podobne artykuły:


Wersja do druku