Dobór odpowiedniego oświetlenia jest niezwykle istotnym elementem, który wpływa na aranżacje każdego typu wnętrza. Z tego powodu inwestorzy obecnie przykładają coraz większą uwagę do tego zagadnienia i dobierają lampy już na etapie projektowania konkretnego pomieszczenia. Wśród modnych obecnie propozycji, po które coraz chętnie sięgają nie tylko architekci, ale również osoby samodzielnie urządzające swoje mieszkania, są plafony. Czym dokładnie są i gdzie najlepiej się one sprawdzą? Podpowiadamy.

 

Czym jest plafon?

Plafon, to nic innego jak lampa, która montowana jest bezpośrednio do sufitu. Może być wyposażona w pełny lub półpełny klosz, który zazwyczaj całkowicie przykrywa żarówkę. Jest to więc rozwiązanie, które gwarantuje zupełnie inny efekt niż tradycyjne lampy wiszące czy kinkiety. Zaletą plafonów jest fakt, iż nie wykorzystują one wiele przestrzeni w pomieszczeniu i ściśle przylegają do sufitu. Dodatkowo stosując je, mamy gwarancję, że światło zostanie równomiernie rozłożone w całym pomieszczeniu i dotrze do każdego kąta. Poza funkcjonalnością plafonów, dla wielu osób istotna jest również ich nowoczesna estetyka.

Plafony w kuchni i łazience

Mimo że obecnie plafony wykorzystywane są niemal we wszystkich wnętrzach, ponieważ świetnie wpisują się w minimalistyczny i surowy klimat, to jednak od wielu lat modele, takie były chętnie montowane w kuchniach, a przede wszystkim w łazienkach. Plafony dostępne na: https://www.lampywmagazynie.pl/ są wręcz idealną propozycją do łazienek, ze względu na to, że są to zazwyczaj niewielkie wnętrza, w których nie ma miejsca na to, by montować wiszącą lampę. Dodatkowo ze względu na to, że klosz całkowicie zasłania żarówkę, nie jest ona narażona na działanie wilgoci, która znajduje się w powietrzu po ciepłej kąpieli w łazience czy po gotowaniu w kuchni. Plafony rozjaśniają każdy kąt, dlatego są świetną propozycją głównego oświetlenia do kuchni i łazienki.

Plafony w nowoczesnych salonach

Od pewnego czasu plafony są chętnie wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach, również innych pomieszczeń niż kuchnia i łazienka, takich jak: salon, sypialnia czy pokój dziecięcy. Ze względu na swój prosty design, świetnie wpasowują się w klimat minimalistycznych, skandynawskich i modernistycznych wnętrz. Z jednej strony ich skromny design nie zwraca uwagi, z drugiej jednak  modele te świetnie doświetlają wnętrze i mogą stanowić główne oświetlenie niemal każdego pomieszczenia. 

Co więcej, tego rodzaju lampy mogą być wykorzystane również jako oświetlenie dodatkowe salonu, którego celem jest nadanie na przykład dekoracyjnego klimatu pewnym strefom tego pomieszczenia. W takim przypadku jednak lepiej sprawdzają się mniejsze modele o niskiej mocy, na przykład wyposażone w żarówki o zimnej barwie. Jeżeli jednak plafon ma być wykorzystany jako oświetlenie główne, lepiej postawić na żarówki o ciepłej barwie.  

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku