Wybór idealnego projektu domu dla seniora to proces, który wymaga szczególnej uwagi, uwzględnienia specyficznych potrzeb, głównie z zakresu wygody i bezpieczeństwa. Starsi inwestorzy często stawiają czoła fizycznym ograniczeniom, dlatego projekty domów, które będą rozpatrywane powinny brać pod uwagę łatwość poruszania się i brak barier komunikacyjnych. Czym jeszcze powinien charakteryzować się odpowiedni dom?


  

Bezpieczny, wygodny, prosty w obsłudze – dom jako prywatna oaza spokoju.

Pierwsze, co możemy stwierdzić bez cienia wątpliwości, to fakt, że zdecydowanie lepsze dla seniorów będą projekty domów parterowych, niż te z poddaszem użytkowym. Schody mogą stanowić utrudnienie dla osób starszych, dlatego warto wybierać projekty, które cały program funkcjonalny zawierają na jednej przestrzeni. Drzwi i przejścia powinny być szerokie, umożliwiając swobodne poruszanie się nie tylko w pełni sprawnym ludziom, lecz również tym przemieszczającym się wózkiem inwalidzkim, czy przy pomocy chodzika. Warto wybierać takie projekty domów, które posiadają łazienkę z natryskiem. Wykańczając dom zrezygnujmy z kabiny prysznicowej, do której trzeba się wspinać. Postawmy na płaski natrysk, z liniowym odpływem w podłodze, oddzielony szklaną półścianką, lub zabudową wykończoną płytkami. Pozostałe meble i wyposażenie domu również powinny być ergonomiczne i łatwe w obsłudze. Niskie progi ułatwią przemieszczanie się, a odpowiednio dobrane oświetlenie zminimalizuje ryzyko wypadków. Pokoje powinny być przestronne, aby umożliwić swobodne poruszanie się.
Odpowiednio dobrane pod kątem seniora projekty domów powinny być łatwe w obsłudze i użytkowaniu. Współczesne technologie mogą znacząco poprawić jakość życia seniorów. Automatyzacja domu i wyposażenie go w inteligentne systemy oświetleniowe, czy sterujące ogrzewaniem znacząco ułatwi codzienne czynności.


 


Dom przy Topolowej 4 – powierzchnia użytkowa 50m²

 

Prosty, szybki i tani w budowie – czas na wagę złota.

Aby szybko zamieszkać w nowym domu inwestor w jesienie wieku powinien wybierać projekty domów tanich w budowie i prostych w realizacji. To również domy o mniejszej powierzchni użytkowej, optymalnie mieszczącej się w przedziale od 50-80 m². Wybierając dom prosty i ekonomiczny, warto skupić się na kilku kluczowych cechach, które umożliwią oszczędność, nie rezygnując przy tym z komfortu. Wybór prostych kształtów oraz minimalizacja skomplikowanych detali architektonicznych znacząco obniżają koszty budowy. Unikanie zbyt skomplikowanych form architektonicznych oraz eliminacja zbędnych ozdobników przekłada się na obniżenie kosztów budowy. Proste linie i klarowna forma nie tylko minimalizują nakład pracy, ale także nadają domowi nowoczesny i elegancki charakter.
Wybierając projekty domów tanich w budowie należy starannie przeanalizować rozmieszczenie pomieszczeń. Wydajne zagospodarowanie przestrzeni pozwala na ograniczenie powierzchni do niezbędnego minimum, co przekłada się na mniejsze zużycie materiałów i niższe koszty budowy. Otwarte przestrzenie i wielofunkcyjne pomieszczenia sprzyjają wygodnemu i praktycznemu stylowi życia, szczególnie jeśli lokatorami mają być seniorzy.

Dom przy Przyjemnej 33 – powierzchnia użytkowa 65 m²

 

Optymalnie dobrane projekty domów dla seniora opierają się na dwóch kluczowych filarach: komforcie i bezpieczeństwie. Wybierając taki projekt domu, należy uwzględnić różnorodne aspekty, takie jak dostępność, ergonomia, czy możliwość zastosowania nowoczesnych technologii. Współczesne podejście do projektowania domów dla seniorów uwzględnia zarówno potrzeby fizyczne, jak i emocjonalne, tworząc przestrzenie, w których starsze osoby mogą cieszyć się pełnią życia.

 Dom przy Bukowej 18 –
powierzchnia użytkowa 65 m²

Najczęściej zadawane pytania


Jakie są kluczowe cechy projektu domu idealnego dla seniora?

Projekt domu dla seniora powinien przede wszystkim być funkcjonalny, łatwy do poruszania się i bezpieczny. Zaleca się jednopoziomową konstrukcję, szerokie drzwi, brak progów lub ich minimalizację, a także łazienkę przystosowaną do potrzeb osoby starszej z uchwytami i antypoślizgową podłogą.

Czy warto inwestować w technologię smart home dla seniora?

Tak, technologie smart home mogą znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo seniora. Automatyczne czujniki ruchu, systemy kontroli oświetlenia czy alarmy mogą być pomocne w codziennym życiu i zapewnić dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

Jakie udogodnienia w ogrodzie są zalecane dla osób starszych?

Dla seniorów warto stworzyć ogrody o niskim stopniu utrzymania z łatwo dostępnymi ścieżkami, ławkami do odpoczynku oraz roślinami, które nie wymagają częstego przycinania czy innych skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych.

Czy w projekcie domu dla seniora powinien znaleźć się pokój dla gościa lub opiekuna?

Jeśli przestrzeń i budżet na to pozwalają, warto uwzględnić dodatkowy pokój. Może on służyć zarówno jako miejsce dla gości, jak i ewentualnego opiekuna czy członka rodziny, który mógłby się zająć seniorem w razie potrzeby.

Jakie materiały budowlane są zalecane przy tworzeniu domu dla seniora?

Materiały powinny być trwałe, łatwe w utrzymaniu i bezpieczne. Antypoślizgowe powierzchnie, łatwo czyszczące się materiały oraz te, które nie wymagają częstego malowania czy innych prac renowacyjnych, będą najlepszym wyborem.


Podobne artykuły:


Wersja do druku