Odczuwasz czasem pieczenie stóp? Niestety, chwilowe uczucie gorąca w stopie może mieć formę palącego bólu. Jest to także jedna z przyczyn zaburzeń snu, ponieważ problem najczęściej nasila się w nocy. Dolegliwość ta wynika z wielu przyczyn, ale na szczęście istnieją skuteczne sposoby uporania się z tym problemem. Chcesz wiedzieć jakie? Czytaj dalej!


Uczucie gorąca w stopach w nocy — przyczyny dolegliwości

Uczucie gorących nóg to objaw różnych chorób. Problem ten może być odczuwalny również jako intensywne ciepło, pieczenie, uczucie naciągniętej skóry, drętwienie, mrowienie, a nawet ciężkość nóg.
Wśród najczęstszych przyczyn występowania gorąca w nogach w nocy należy wymienić:
  • niedobór witamin;
  • nadużywanie alkoholu i papierosów;
  • choroby cywilizacyjne;
  • neuropatię;
  • zaburzenia endokrynologiczne.
Uczucie gorąca w stopach w ciąży dotyka większości kobiet ze względu na większe ukrwienie i przyspieszony metabolizm. Dolegliwość ta również pojawia się jako objaw towarzyszący poważniejszych chorób, np. nowotworów, SM, sarkoidozy.

Gorące stopy a zapalenie rozcięgna podeszwowego

Gorące podeszwy stóp są również częstym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego, które stabilizuje stopę podczas chodzenia oraz odpowiada za jej ruchomość — napina się podczas każdego kroku i skoku.
Objaw gorących palców u nóg w tym przypadku pojawia się po odpoczynku, np. w nocy lub nad ranem i świadczy o przeciążeniu tkanki, która ulega zapaleniu. W tym przypadku można wspomagać się chłodzącym kremem do nóg, jednak istotna jest także pomoc specjalistów, aby nie doprowadzić do rozwoju ostrogi piętowej.

Jak radzić sobie z uczuciem gorących nóg?

Gorące palce u nóg w nocy pogarszają jakość snu. Na szczęście istnieją skuteczne strategie radzenia sobie z tym problemem. Warto tutaj wyszczególnić:
  • Zmiany stylu życia — zaleca się regularną aktywność fizyczną w stopniu minimum umiarkowanym, aby poprawić krążenie krwi w stopach, co łagodzi dyskomfort.
  • Zdrową dietę — warto zadbać o zwiększoną podaż witamin z grupy B. Usprawniają one funkcjonowanie układu nerwowego. Oprócz tego zaleca się rezygnację z używek.
  • Noszenie prawidłowego obuwia — szkodliwe są zbyt wąskie buty, ponieważ zaburzają krążenie krwi w stopach. Warto zrezygnować ze zwężanych czubków i szpilek, a postawić na wykonanie z naturalnych materiałów, co pozwoli uniknąć odparzeń. Istotna jest także wyprofilowana podeszwa.
  • Wprowadzić dedykowaną pielęgnację kosmetykami, np. przydatny będzie chłodzący krem do nóg. Warto go aplikować na skórę stóp kilka razy dziennie, zwłaszcza przed snem.
Aby zaproponowane rozwiązania przyniosły realną ulgę, należy wdrożyć je jak najszybciej. Niestety powyższe strategie mogą okazać się niewystarczające, jeśli przyczyna dolegliwości jest poważna. W takim przypadku istotne jest zdiagnozowanie przyczyny i skorzystanie z pomocy lekarza.

Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego odczuwam uczucie gorąca w stopach w nocy?

Uczucie gorąca w stopach może wynikać z wielu przyczyn, takich jak zaburzenia krążenia, neuropatia, efekty uboczne niektórych leków, a także od nadmiernej aktywności lub noszenia niewłaściwego obuwia w ciągu dnia. U niektórych osób, takie uczucie może być również spowodowane problemami hormonalnymi lub stanami zapalnymi.

Czy istnieją domowe sposoby na zmniejszenie uczucia gorąca w stopach w nocy?

Tak, istnieją różne metody, które mogą pomóc. Możesz spróbować zanurzyć stopy w chłodnej wodzie przed snem, stosować chłodzące żele lub kremy, nosić bawełniane skarpetki, które pomogą absorbować pot, czy też unikać picia kofeiny i alkoholu przed pójściem spać.

Czy zmiana diety może pomóc w zmniejszeniu uczucia gorąca w stopach?

Tak, unikanie pewnych produktów może pomóc. Nadmierne spożywanie alkoholu, kofeiny lub pikantnych potraw może zwiększać uczucie gorąca. Pij dużo wody w ciągu dnia, aby utrzymać organizm nawodnionym i pomóc w termoregulacji.

Czy powinnam konsultować się z lekarzem w przypadku stałego uczucia gorąca w stopach w nocy?

Tak, jeśli odczuwasz stałe lub nasilające się uczucie gorąca w stopach w nocy i domowe metody nie przynoszą ulgi, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw innych problemów zdrowotnych, które wymagają diagnozy i leczenia.

Czy noszenie odpowiedniego obuwia w ciągu dnia może wpłynąć na uczucie w stopach w nocy?

Absolutnie! Noszenie ciasnego, nieoddychającego obuwia może powodować nadmierne pocenie się stóp i zwiększać uczucie gorąca. Inwestuj w dobrej jakości, przewiewne buty i regularnie zmieniaj skarpetki, aby zapewnić stopom odpowiednią wentylację.


Podobne artykuły:


Wersja do druku