Parzenie kawy to subtelna sztuka. Wymaga wprawy, wyczucia i wiedzy. Nie jest to jednak czarna magia! Aby parzyć dobrą kawę, należy zrozumieć co wpływa na jej smak. Jednym z najbardziej determinujących smak kawy czynników jest stopień zmielenia kawy. Nie ma jednego idealnego stopnia zmielenia kawy, jest to raczej nieustanne poszukiwanie najlepszego rozwiązania do poszczególnych ziaren i metod parzenia.

Czym charakteryzuje się kawa dobrej jakości? Przede wszystkim są to kawy z segmentu specialty — czyli starannie wyselekcjonowane ziarna. Trafiają one do najlepszych palarni, wydobywających z kawy to co w niej najlepsze — naturalne smaki i aromaty, które tak zachwycają w filiżance. Jeśli chcemy pić kawę najwyższej jakości, to kawa specialty w ziarnach będzie najlepszym wyborem. Szeroki wybór kaw najwyższej jakości znajdziecie na Coffeedesk.pl. Jednak odpowiednia kawa to nie wszystko — należy ją również dobrze zmielić.

Różne metody parzenia — inne stopnie zmielenia

Parzenie kawy niejedno ma imię. Najprostszy podział to kawy parzone z pomocą metod przelewowych lub ciśnieniowych. Espresso przygotowywane jest zwykle metodą ciśnieniową — z użyciem ekspresu kolbowego lub automatycznego. Inną metodą ciśnieniową jest popularna na całym świecie kawiarka. Metody przelewowe to wszystkie sposoby przygotowania kawy, które wymagają przefiltrowania ziarna przez specjalnych filtr. Dripper, Chemex, ekspres przelewowy to najpopularniejsze przykłady przyrządów, z pomocą których przygotujmy kawę przelewową.

Każda z metod wymaga odpowiedniego stopnia zmielenia ziaren kawy, tak aby proces parzenia przebiegał poprawnie, dając kawę odpowiednio doparzoną i przede wszystkim smaczną. Stopień zmielenia kawy zależy przede wszystkim od czasu, jaki kawa ma kontakt z wodą.

Stopień zmielenia kawy pod espresso

Espresso jest esencjonalne i powinno parzyć się około 30 sekund. Co za tym idzie, kawa powinna być zmielona odpowiednio drobno, aby gorąca woda mogła w tym czasie przelecieć przez zmielone ziarna. Jeśli zmielimy kawę zbyt drobno, wydłużając czas ekstrakcji, otrzymamy gorzką, cierpką kawę. Kiedy zmielimy kawę zbyt grubo, woda przeleci przez ziarno zbyt szybko, co da nam nieprzyjemnie kwaśne lub nawet słone espresso. Odnalezienie idealnego ustawienia młynka pod daną kawę wymaga pracy z kawą — z pewnością kilka pierwszych espresso nie będzie idealnych, ale na drodze prób i błędów z pewnością uda nam się uzyskać idealny napar. Codziennie rano bariści najlepszych kawiarni ustawiają młynek pod espresso, tak jakby stroili instrument muzyczny — żarna młynka pracują pod wpływem temperatury i wilgoci, dlatego wymagają nieustannego dostrajania.

Stopień zmielenia kawy pod metody przelewowe

Większość kaw przelewowych parzy się kilka minut. W zależności od wielkości, od trzech do pięciu minut. Oznacza to, że kawa pod metody przelewowe powinna być zmielona znacznie grubiej niż kawa pod espresso. Wśród baristów i kawoszy funkcjonuje niezbyt precyzyjna wskazówka, aby ziarno było zmielone na gruby piasek. W praktyce oznacza to, że podobnie jak w przypadku kawy pod espresso, będziemy musieli poeksperymentować, zanim znajdziemy idealne ustawienie młynka. Zawsze powinniśmy się kierować czasem parzenia — tak aby nie był zbyt długi ani zbyt krótki, oraz smakiem naparu, który powinien być zbalansowany.


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego stopień zmielenia kawy jest ważny?

Stopień zmielenia kawy ma bezpośredni wpływ na proces ekstrakcji składników smakowych z ziaren podczas zaparzania. Odpowiedni stopień zmielenia pozwala na optymalne wydobycie aromatu i smaku kawy bez przekroczenia punktu, w którym kawa staje się gorzka czy przeekstrahowana.

Jak różne stopnie zmielenia wpływają na smak kawy?

Bardzo drobno zmielona kawa zaparza się szybciej, co może prowadzić do silniejszego i bardziej intensywnego smaku. Z kolei grubo zmielona kawa daje łagodniejszy smak, ponieważ proces ekstrakcji jest wolniejszy. Nieodpowiedni stopień zmielenia może prowadzić do smaku nadmiernie kwaśnego (niedostateczna ekstrakcja) lub gorzkiego (przeekstrakcja).

Czy każdy sposób parzenia kawy wymaga innego stopnia zmielenia?

Tak, różne metody parzenia kawy wymagają odmiennych stopni zmielenia. Na przykład, dla espresso zaleca się bardzo drobne mielenie, podczas gdy do French press (prasy kawowej) potrzebne jest grubo zmielone ziarno. Dostosowanie stopnia zmielenia do metody zaparzania jest kluczem do uzyskania idealnego smaku.

Czy rodzaj kawy wpływa na preferowany stopień zmielenia?

Choć głównym kryterium doboru stopnia zmielenia jest metoda parzenia, to jednak niektóre rodzaje kawy, zwłaszcza te o złożonym profilu smakowym, mogą wymagać pewnych dostosowań. Eksperymentowanie z mieleniem może pomóc w odkryciu najlepszego smaku konkretnego gatunku.

Jak przechowywać zmieloną kawę, aby zachować jej świeżość?

Zmielona kawa traci świeżość szybciej niż ziarna. Aby zachować jej aromat i smak, warto przechowywać ją w szczelnym opakowaniu w chłodnym i ciemnym miejscu. Unikaj przechowywania kawy w lodówce czy zamrażarce, ponieważ może to wpłynąć na jej smak i aromat.


Podobne artykuły:


Wersja do druku