Wybór schodołazu nie jest decyzją, którą podejmujemy codziennie. Urządzenie to może z powodzeniem służyć wiele lat, zatem przed zakupem warto poważnie zastanowić się nad jego parametrami. Ma to wpływ zarówno na możliwość stosowania, jak i komfort użytkowania. Jakie dane techniczne schodołazu są istotne? Na jakie inne szczegóły należy zwrócić uwagę?

 

Waga – czynnik wpływający na bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Schodołazy dla osób niepełnosprawnych to urządzenia, które w 99% przypadków wymagają obsługi przez drugą osobę. Oznacza to, że opiekun poza samym operowaniem na schodach, musi także transportować je w budynku, a jeśli jest taka konieczność – umieścić w pojeździe. Ze względu na to warto sprawdzić wagę urządzenia. Niektóre modele mogą pochwalić się kompaktowymi rozmiarami i niewielką wagą, dlatego sprawdzą się w wielu sytuacjach. Jeśli opiekun obawia się, że nie będzie w stanie bezpiecznie obsługiwać urządzenia i samodzielnie go transportować, powinien wybrać model o jak najmniejszej wadze, które wpływa także na komfort użytkowania. 

Oprócz wagi sprzętu należy sprawdzić dopuszczalne obciążenie schodołazu. Niektóre modele mogą unieść jedynie 100 kg, a inne nawet 200 kg. Warto zwrócić na to uwagę przede wszystkim wtedy, gdy szukamy urządzenia do wózka elektrycznego – nie każdy schodołaz jest dostosowany do transportu tego typu pojazdów.

Bateria i zasięg – dla jak najlepszej efektywności pracy

Schodołazy elektryczne napędzane są energią pochodzącą z akumulatorów. Tego typu bateria ma swoją wydajność, co wpływa na wydajność urządzenia. Przed zakupem należy sprawdzić, jaką moc i pojemność ma akumulator, a także ile stopni jest w stanie pokonać urządzenie na pełnej baterii. Dzięki temu ocenisz, jak często konieczne będzie ładowanie.

 

Na efektywność pracy schodołazu wpływ może mieć rodzaj schodów, po których porusza się urządzenie. Niektóre z nich może pokonać w krótszym czasie, zużywając tym samym mniej energii. W karcie technicznej należy szukać informacji o tym, z iloma stopniami urządzenie poradzi sobie w ciągu minuty. Będzie to pomocne w oszacowaniu czasu niezbędnego do pokonania np. całej klatki schodowej. Wiedza ta bez wątpienia będzie bardzo przydatna przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

 

Parametry techniczne oferowanych urządzeń udostępniają sklepy specjalizujące się w sprzęcie i akcesoriach dla niepełnosprawnych. Szeroki wybór schodołazów znajdziesz na pokonaj-bariery.pl.

Parametry schodów – niezbędne przy wyborze schodołazu

Kiedy mamy już pewność, że posiadany wózek i schodołaz będą ze sobą współpracować, a wybrane urządzenie wyróżnia efektywna bateria oraz komfortowa waga należy sprawdzić jeszcze parametry schodów, czyli między innymi szerokość i kąt nachylenia. Powinny umożliwiać wygodny transport niepełnosprawnego w bezpiecznych warunkach. Barierę mogą stanowić również wysokość i głębokość stopni. Większość schodołazów jest dostosowana do standardowych wymiarów schodów o 15–17 cm wysokości i 29–30 cm głębokości. Jeśli w zamieszkiwanym budynku klatka schodowa i ciągi schodowe mają nietypową budowę, należy zwrócić na te parametry szczególną uwagę. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele modeli schodołazów, więc znalezienie urządzenia, które będzie odpowiednie w danych warunkach, nie powinno stanowić problemu. Jeśli nie zapomnisz sprawdzić wspomnianych powyżej parametrów, będziesz mieć pewność, że decyzja zakupowa była trafna i szybko odczujesz korzyści z użytkowania schodołazu.


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego parametry schodołazu są tak ważne podczas zakupu?

Parametry schodołazu decydują o tym, czy będzie on bezpieczny, wydajny i dostosowany do konkretnych potrzeb osoby korzystającej. Właściwy wybór gwarantuje komfort i niezawodność użytkowania przez wiele lat.

Jakie maksymalne obciążenie powinien wytrzymać schodołaz?

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie schodołazu, które powinno przewyższać wagę użytkownika. Dla większego bezpieczeństwa warto wybrać model o wyższym dopuszczalnym obciążeniu, szczególnie jeśli użytkownik planuje przewozić cięższe przedmioty, np. zakupy.

Czy szerokość schodów wpływa na wybór odpowiedniego schodołazu?

Tak, szerokość schodów jest jednym z kluczowych parametrów. Należy upewnić się, że wybrany schodołaz zmieści się na schodach z zachowaniem odpowiednich marginesów bezpieczeństwa, a także, że nie będzie przeszkadzać innym osobom korzystającym ze schodów.

Czy schodołazy różnią się w zależności od rodzaju schodów (proste, kręte, z podestami)?

Tak, istnieją różne modele schodołazów przystosowane do różnych typów schodów. Schodołazy do schodów prostych są zazwyczaj prostsze w konstrukcji i tańsze. Dla schodów krętych czy z podestami wymagane są specjalne, indywidualnie dostosowywane rozwiązania, które mogą być droższe.

Jakie funkcje bezpieczeństwa powinien mieć dobry schodołaz?

Warto zwrócić uwagę na takie funkcje jak: czujniki przeszkód, pasy bezpieczeństwa, awaryjne zatrzymanie, baterie zapasowe (w przypadku braku zasilania), a także solidne i łatwe w obsłudze oparcia i podłokietniki. Bezpieczeństwo powinno być priorytetem przy wyborze odpowiedniego schodołazu.


Podobne artykuły:


Wersja do druku