Atopowe zapalenie skóry, nazywane również AZS, to przewlekłe schorzenie alergiczne, które dotyka wiele osób - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawia się to głównie swędzeniem, zaczerwienieniami oraz suchością skóry. Ale co dokładnie stoi za tym schorzeniem i jak można sobie z nim radzić? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące AZS.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry, które często zaczyna się już w niemowlęctwie i może trwać przez całe życie. Chociaż AZS jest częściej spotykane u dzieci, może również rozpocząć się w dorosłym życiu lub utrzymywać się przez wiele lat.

 1. Objawy: Typowe objawy AZS to suchość skóry, zaczerwienienie, swędzenie, a w przypadku zaostrzeń - wysypka, która może być bolesna i powodować pękanie skóry. Te obszary mogą również łuszczyć się, tworzyć strupki, a czasem ropieć.

 2. Lokalizacja: Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na twarzy, w zgięciach łokciowych, za kolanami, na rękach i stópach. U niemowląt zmiany często są widoczne na skórze głowy, twarzy i tułowia.

 3. Przewlekłość i nawroty: Jedną z charakterystycznych cech AZS jest jej cykliczność. Pojawiają się okresy zaostrzeń, gdy objawy są intensywne, oraz okresy remisji, gdy objawy ustępują lub są mniej nasilone.

 4. Skomplikowane interakcje: Choć przyczyny AZS nie są do końca znane, wiadomo, że choroba ta wynika z interakcji między genetyką pacjenta, funkcjonowaniem jego układu odpornościowego i środowiskiem zewnętrznym.

 5. Bariery skórne: Osoby z AZS mają uszkodzoną barierę skórną, co sprawia, że ich skóra jest bardziej podatna na infekcje i reakcje alergiczne. Uszkodzona bariera skórna nie jest w stanie odpowiednio zatrzymywać wody, prowadząc do chronicznej suchości.

 6. Aspekt immunologiczny: Znaczenie ma również reakcja immunologiczna. Organizmy osoby chorej na AZS reagują silniej na alergeny, co prowadzi do stanu zapalnego skóry.

Przyczyny powstawania AZS

Nie jest dokładnie znana jedna konkretna przyczyna atopowego zapalenia skóry. Podejrzewa się, że jest to kombinacja czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Do czynników ryzyka należą:

 • Historia rodziny - jeśli w rodzinie występują alergie, astma czy AZS, ryzyko zachorowania jest wyższe.

 • Wystawienie na alergeny - takie jak kurz, pyłki, sierść zwierząt.

 • Infekcje skórne.

 • Stres - może powodować zaostrzenie objawów.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie AZS opiera się na kilku filarach:

 • Leczenie miejscowe: stosowanie kremów nawilżających oraz maści z kortykosteroidami w czasie zaostrzeń.

 • Leczenie ogólne: antyhistaminiki zmniejszające swędzenie, a w cięższych przypadkach leki immunosupresyjne.

Unikanie czynników wywołujących zaostrzenie: eliminacja alergenów, unikanie drażniących kosmetyków, noszenie bawełnianej odzieży.

Jak pielęgnować skórę z AZS?

Jeśli cierpisz na AZS, to z pewnością interesuje Cię, jak pielęgnować skórę z AZS? To kluczowe dla jej zdrowego wyglądu i zapobieganiu nawrotom zmian skórnych. Do podstawowych zasad zalicza się:

 • Delikatne mycie: unikaj gorącej wody i używaj łagodnych mydeł.

 • Nawilżanie: nakładaj krem nawilżający przynajmniej raz dziennie, najlepiej po kąpieli.

 • Ochrona przed słońcem: używaj kremów z wysokim filtrem UV.

 • Unikaj drażniących substancji: wybieraj kosmetyki bez alkoholu, zapachów czy barwników.

Jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami?

Atopowe zapalenie skóry to nie tylko problem fizyczny, ale też psychiczny. Swędzenie i ból mogą powodować bezsenność, a widoczne zmiany skórne mogą prowadzić do problemów z samooceną. Ważne jest wsparcie rodziny, a w cięższych przypadkach konsultacja z psychologiem.

Podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które może znacząco wpływać na jakość życia. Właściwa pielęgnacja, leczenie i wsparcie otoczenia są kluczowe dla poprawy samopoczucia i zdrowia skóry.


Najczęściej zadawane pytania


Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry, które najczęściej dotyka dzieci, choć może pojawić się również u dorosłych. Charakteryzuje się przesuszoną, swędzącą skórą, a czasami widocznymi zmianami skórnymi, takimi jak rumień czy pęcherzyki.

Jakie są główne przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Przyczyny AZS są wieloczynnikowe i nie do końca poznane. Uważa się, że na wystąpienie choroby wpływają czynniki genetyczne, środowiskowe oraz zaburzenia w funkcjonowaniu bariery skórnej. Ponadto schorzenie może nasilać się pod wpływem alergenów, infekcji, stresu czy ekstremalnych warunków pogodowych.

Jakie są typowe objawy atopowego zapalenia skóry?

Typowe objawy to intensywny świąd, czerwone lub szare plamy, pęcherzyki, które mogą wyciekać i tworzyć strupy, a także przesuszenie skóry. Objawy mogą być różne w zależności od wieku pacjenta oraz stopnia nasilenia choroby.

Jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry?

Leczenie AZS jest indywidualne i zależy od stopnia nasilenia objawów. Najczęściej stosuje się nawilżające kremy i maści, które pomagają w regeneracji bariery skórnej. W przypadku nasilonych objawów mogą być potrzebne kortykosteroidy lub leki immunosupresyjne. Ważna jest również eliminacja czynników nasilających objawy, jak alergeny czy drażniące substancje.

Jak pielęgnować skórę z atopowym zapaleniem?

Kluczem jest regularne nawilżanie skóry specjalistycznymi kremami i emolientami, które są dostosowane do potrzeb skóry atopowej. Unikanie drażniących substancji, takich jak niektóre detergenty czy perfumy, oraz noszenie bawełnianych ubrań, które pozwalają skórze "oddychać", jest również ważne. Ponadto, warto konsultować się z dermatologiem w celu dobrania odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.


Podobne artykuły:


Wersja do druku