Zastawa stołowa to nie tylko przedmioty codziennego użytku. To elementy, które nadają charakteru naszym posiłkom, tworzą atmosferę spotkań i podkreślają ważne chwile. Jak jednak dobrze komponować talerze obiadowe, filiżanki i komplety obiadowe, aby stworzyć spójny i estetyczny wystrój stołu? Sprawdź nasze podpowiedzi i wybierz najlepsze rozwiązania dla siebie, swoich bliskich i swojego domu.

Talerze obiadowe - podstawa każdej zastawy

Gdy wybieramy talerze obiadowe, warto zwrócić uwagę na ich kształt, kolor i wzór. Powinny one komponować się z resztą zastawy, ale także pasować do charakteru posiłku. Na formalne kolacje przydadzą się talerze o klasycznym wzorze, podczas gdy na codzienne obiady można postawić na nowoczesne i kolorowe talerze. W ostatnich latach również dużą popularnością cieszą się jednolite talerze, które dobiera się wedle upodobań gospodarzy w kształcie klasycznego koła, owalu, kwadratu lub prostokąta. Taki wybór może się okazać niezwykle elegancki i praktyczny, gdyż talerze sprawdzą się wówczas właściwie przy każdej okazji.

Serwis obiadowy 12 osób - jak dobrze komponować zastawę na większe spotkania?

Planując przyjęcie dla większej grupy osób, warto zastanowić się, czy nie przyda nam się serwis obiadowy 12 osób. Takie komplety często zawierają nie tylko talerze, ale także filiżanki, miseczki i inne niezbędne elementy. Ważne jest, aby serwis był spójny i harmonijny, ale jednocześnie odpowiadał charakterowi spotkania. Kupując zastawę stołową warto przeanalizować nasze preferencje. Czy organizujemy spotkania rodzinne i z przyjaciółmi na więcej osób? Ilu gości najczęściej mamy, a więc jak duża, spójna zastawa będzie nam potrzebna? Odpowiadając sobie na te pytania będziemy mieli lepiej sprecyzowane, czego dokładnie szukamy. Dobrze również żeby taki zestaw łączył w sobie talerze obiadowe, głębokie z mniejszymi oraz deserowymi. Wówczas wszystkie naczynia, które będziemy podawać naszym gościom będą prezentować się tak samo i pięknie.

Komplety talerzy - klucz do estetyki stołu

Bardzo ważne są komplety talerzy. Często składają się one z talerzy głębokich, płaskich oraz deserowych. Dobierając je do reszty zastawy, warto pamiętać o jednolitych barwach i wzorach. Jeśli jednak chcemy dodać stołu nieco ekstrawagancji, możemy zdecydować się na kontrastujące kolory lub nietypowe kształty. Połączenie czerni z bielą w talerzach i innych nakryciach będzie prezentować się bardzo elegancko i ponadczasowo. Jednak możemy zdecydować się na zupełnie inny kolor lub kolory, które ożywią nasz stół i sprawią, że zawsze będzie prezentował się wyjątkowo. Duża dowolność jest również, jeśli chodzi o kształt. Popularne są np. talerze kwadratowe, na których można pięknie wyeksponować podawane potrawy. Decyzja należy jednak do nas i ma być w pełni dopasowana do naszego gustu i potrzeb.

Filiżanki - nie tylko do kawy i herbaty

Filiżanki to nieodłączny element każdej zastawy stołowej. Choć najczęściej kojarzą się z poranną kawą czy popołudniową herbatą, mogą służyć do podawania wielu innych napojów. Przy wyborze filiżanek warto zwrócić uwagę na ich pojemność, kształt i materiał wykonania. Porcelanowe filiżanki dodadzą elegancji każdej okazji, podczas gdy szklane mogą być idealne na mniej formalne spotkania. W tej kwestii musimy również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy istotne jest dla nas, aby naczynia te mogły być myte w zmywarkach. Czasem bardziej delikatne naczynia, szczególnie porcelanowe trzeba czyścić ręcznie. Jednak nie ulega wątpliwości, że niezwykle pięknie się one prezentują na stole, a picie z nich ciepłego napoju lub każdego innego to czysta przyjemność. Dobrze, jeśli nasze filiżanki będą dopasowane kolorystycznie do zastawy stołowej, wówczas, jeśli np. podczas przyjęcia będziemy podać gorące napoje, to z pewnością całość będzie prezentować się pięknie i spójnie na stole.

Podsumowanie

Komponowanie idealnej zastawy stołowej to prawdziwa sztuka. Warto inwestować w dobrej jakości talerze, filiżanki i komplety obiadowe, które posłużą nam przez lata, dodając uroku każdemu spotkaniu. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach i własnym guście, możemy stworzyć zastawę, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale także piękna. Zwykle zastawę stołową, talerze i filiżanki dobiera się raz i korzysta z nich przez wiele kolejnych latach. Jeśli zdecydujemy się na takie, które są najwyższej jakości, to z pewnością zapłacimy nieco więcej, jednak będziemy później cieszyć się z ich trwałości i pięknego wyglądu, który łatwo będzie utrzymać.

Jeśli właśnie stajesz przed wyborem talerzy, filiżanek czy kompletów, to koniecznie zastanów się, na ile osób zastawa będzie Ci potrzebna i praktyczna w Twoim domu. Czy często zapraszasz gości i przychodzi wiele osób? Jeśli tak to warto zdecydować się na większy komplet.


Najczęściej zadawane pytania


Czym kierować się przy wyborze zastawy stołowej?

Wybierając zastawę stołową, warto zwrócić uwagę na materiał z którego jest wykonana, design, trwałość oraz jej funkcjonalność. Istotne jest, aby komplet pasował do stylu wnętrza, w którym będzie używany, a także spełniał indywidualne potrzeby domowników.

Czy warto inwestować w kompletne zestawy zastawy czy lepiej wybierać pojedyncze elementy?

To zależy od indywidualnych potrzeb. Kompletne zestawy oferują spójność stylistyczną i zazwyczaj są bardziej ekonomiczne, ale wybieranie pojedynczych elementów daje większą elastyczność i pozwala na stworzenie unikatowego kompletu dopasowanego do indywidualnych gustów.

Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się zastawę stołową?

Najpopularniejsze materiały to porcelana, fajans, ceramika i szkło. Każdy z nich ma swoje zalety ? porcelana jest elegancka i delikatna, fajans jest trwały i odporny, ceramika jest ciepła i przytulna, a szkło dodaje nowoczesności.

Jak dbać o zastawę stołową, aby służyła jak najdłużej?

Aby zastawa stołowa służyła jak najdłużej, warto myć ją delikatnymi środkami, unikać gwałtownych zmian temperatury oraz przechowywać w suchym miejscu. Niektóre materiały, jak porcelana, mogą wymagać bardziej delikatnego traktowania i ręcznego mycia.

Czy komponowanie zastawy stołowej według kolorów to dobry pomysł?

Tak, dobieranie zastawy stołowej według kolorów to świetny sposób na stworzenie spójnej i harmonijnej aranżacji stołu. Można wybierać zestawy w jednolitych kolorach lub bawić się kontrastami i dodawać akcenty kolorystyczne w postaci serwetek, bieżników czy innych dodatków.


Podobne artykuły:


Wersja do druku