Problemy ze słuchem dotykają coraz większej liczby ludzi. Jak podaje WHO, obecnie niedosłuch dotyczy ponad 1,5 miliarda osób na całym świecie. Zaburzenia słyszenia utrudniają codzienne funkcjonowanie, normalne komunikowanie się i kontakt z innymi. Na szczęście istnieją rozwiązania, które znacznie ułatwiają życie. Jednym z nich są aparaty słuchowe. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom są bardzo dyskretne i nie trzeba obawiać się, że będą szpecić.


Jak to jest nosić aparat słuchowy?

Aparat słuchowy to urządzenie medyczne, którego celem jest poprawa jakości słyszenia i rozumienia mowy u osób z wadą słuchu. Znacząco poprawia on codzienne życie osób niedosłyszących, umożliwiając im lepsze słyszenie i przywracając pewność siebie. Przyzwyczajenie się do nowego aparatu jest niezwykle istotne. Pierwszy etap oswajania się z urządzeniem się obejmuje zarówno naukę jego obsługi (jest ona bardzo łatwa i intuicyjna), jak i nowe wrażenia emocjonalne. Musisz przede wszystkim przyzwyczaić się do obecności aparatu, dzięki któremu możesz na nowo usłyszeć wiele zapomnianych od lat dźwięków. Wymaga to oczywiście pewnej dozy cierpliwości oraz współpracy z protetykiem słuchu. Gdy podejmiesz decyzję o zakupie aparatu słuchowego, przede wszystkim powinieneś postępować zgodnie ze wskazówkami specjalisty. Dobry protetyk wyjaśni Ci, jak postępować z urządzeniem. Zaleci Ci też odpowiednie ćwiczenia (trening słuchowy), które ułatwią Ci pierwsze kroki podczas korzystania z aparatu.

Nowoczesny aparat słuchowy jak miniaturowa biżuteria

W aparatach słuchowych można wyglądać pięknie i elegancko. Nowoczesne modele charakteryzują się dyskretnym i ergonomicznym designem, dzięki czemu pasują każdej kobiecie. Urządzenia tego typu są bardzo małe i filigranowe, nie rzucają się w oczy. Najlepsze aparaty słuchowe są praktycznie niezauważalne dla osób postronnych – aby je dostrzec, trzeba się dokładnie przyjrzeć uchu. Urządzenia dopasowywane są indywidualnie, do istniejącej wady. Ich obudowy wykonane są z trwałych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów. To idealne rozwiązanie dla osób noszących okulary – aparat nie koliduje z nausznikami i nie wymusza zakupu specjalnych oprawek. Ponadto nowoczesne aparaty słuchowe są smuklejsze i o wiele bardziej dopracowane niż jakiekolwiek wcześniej produkowane.

Jakie są możliwości aparatów słuchowych?

Aparaty słuchowe doświadczyły prawdziwej rewolucji technologicznej. Współcześnie są to już prawdziwe „superkomputery”. Urządzenia nie tylko poprawiają nasz słuch i umożliwiają komunikację z innymi, ale spełniają też szereg innych funkcji. Dzięki systemom cyfrowym aparaty słuchowe mogą łączyć się bezprzewodowo z akcesoriami umożliwiającymi np. oglądanie telewizji, słuchanie muzyki czy rozmowę przez telefon. Aparaty mogą komunikować się ze sobą nawzajem, co również ma wiele praktycznych zastosowań. Przykładowo zmiana głośności w jednym aparacie skutkuje zmianą głośności w obydwu urządzeniach. Ciekawą funkcją jest informowanie o utracie połączenia z drugim aparatem. To bardzo przydatne np. w sytuacjach, gdy aparat wypadnie użytkownikowi z ucha. Należy także wspomnieć o modelach wyposażonych w moduł Bluetooth. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się podczas rozmów telefonicznych, ponieważ pozwala połączyć aparat słuchowy ze smartfonem, aby przesyłać dźwięk z telefonu bezpośrednio do aparatu. W niektórych modelach znajdziemy także specjalne programy muzyki relaksacyjnej oraz inne rozwiązania podnoszące komfort codziennego użytkowania.

 


 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku