Sporty walki należą do najbardziej kontaktowych i kontuzyjnych dyscyplin. Ponadto wymagają bardzo intensywnego treningu, mającego na celu budowanie wszystkich parametrów motoryki – siły, szybkości, gibkości i wytrzymałości. Dlatego w przypadku zawodników sportów walki istotne jest regularne wykonywanie laboratoryjnych badań sportowych, które umożliwiają monitorowanie wpływu uprawiania wybranej dyscypliny na ich zdrowie. Dowiedz się, na co powinni szczególnie zwrócić uwagę zawodnicy sportów walki, jakie badania są dla nich istotne oraz gdzie można wykonać diagnostykę dopasowaną do ich potrzeb.

 

Badania krwi dla sportowców – dlaczego są istotne?

Sport to zdrowie – pomaga zachować prawidłową masę ciała, wzmacnia odporność organizmu i sprzyja minimalizowaniu ryzyka wystąpienia wielu różnych schorzeń. Jednakże wysiłek fizyczny musi być dostosowany do możliwości organizmu, a w dodatku uzupełniony o właściwą dietę, a czasami także suplementację. W przeciwnym razie może dochodzić do wzrostu ryzyka m.in. niedoborów witamin i innych elementów oraz ich konsekwencji dla zdrowia, a ponadto innych problemów zdrowotnych, jak np. zaburzenia hormonalne.

Badania krwi dla sportowców umożliwiają monitorowanie wpływu uprawiania sportu na organizm, dzięki czemu łatwiej dostosować intensywność ćwiczeń i dietę do własnych możliwości i potrzeb, minimalizując w ten sposób ryzyko nieprawidłowości zdrowotnych.

Na co mogą być narażeni zawodnicy sportów walki?

Zawodnicy sportów walki są narażeni przede wszystkim na urazy i kontuzje oraz ich powikłania. Podwyższone prawdopodobieństwo kontaktu z krwią przeciwnika niesie ryzyko zakażeń krwiopochodnych, np. wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C. Ponadto monitorowania wymagają też m.in. zdrowie serca, nerek i wątroby, a także gospodarka hormonalna.

Pakiet sporty walki w ALAB sport – diagnostyka laboratoryjna dla zawodników sportów walki

Osoby uprawiające boks lub inne dyscypliny walki mogą zdecydować się na wykonanie pakietu Sporty walki w ALAB sport. Jest to zestaw badań ułożony pod kątem ich potrzeb oraz ryzyka, jakie niesie ich rywalizacja w ringu, oktagonie czy na macie. Pakiet składa się z 28 badań, które są ważne w kontekście:

  • zdrowia serca;

  • funkcji wątroby i nerek;

  • zdrowia mięśni i kości;

  • funkcji tarczycy;

  • gospodarki hormonalnej;

  • funkcjonowania układu nerwowego;

  • procesów metabolicznych;

  • profilaktyki stanów zapalnych;

  • tolerancji wysiłku fizycznego.

Na podstawie wyników badań można wykryć ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio wcześnie zacząć je leczyć, a także dostosowywać intensywność treningu oraz dietę i suplementację do swoich możliwości i potrzeb.

Konsultacja wyników badań z lekarzem

Wykonując badania sportowe w ALAB sport, możesz skorzystać z dodatkowej usługi, jaką jest konsultacja online wyników z lekarzem. Dzięki interpretacji wyników badań możesz lepiej poznać wpływ uprawiania sportów walki na swój organizm, co pomoże Ci ułożyć skuteczny i jednocześnie bezpieczny plan treningowy, uzupełniony o prawidłową dietę i suplementację.

Jak przygotować się do badań?

Próbkę krwi do badań sportowych należy oddać rano – optymalna pora to między godziną 7 a 9. Pacjent powinien być wyspany i wypoczęty. Należy również być na czczo. Ostatni posiłek powinien być spożyty co najmniej 8 godzin przed badaniem. Rano dopuszcza się wypicie 1 szklanki wody niegazowanej. Pobranie krwi powinno się odbyć przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zalecił inaczej.

 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku