Wybór materaca to na pierwszy rzut oka bardzo trudna sprawa. W gąszczu różnych rodzajów, parametrów, wpływu na zdrowie czy komfort oraz rozmiarów bardzo łatwo się pogubić. Istotne są tu nie tylko takie parametry jak twardość, właściwości antyalergiczne, lecz także rozmiar.

Wymiary materacy są kluczowe nie tylko w odniesieniu do wybranego mebla, lecz dla komfortowego wypoczynku użytkowników. Niezależnie od tego, czy wybierzesz materac piankowy, kieszeniowy, czy sprężynowy, odpowiedni rozmiar jest podstawą skutecznej regeneracji. Kiedy wybrać materace 180x200, a kiedy 80x200? Czy te opcje wystarczą? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, na co zwrócić uwagę dobierając rozmiary materacy

Wymiary materacy - na co zwrócić uwagę dobierając rozmiar?

Najważniejsze w doborze rozmiaru materaca są dwa parametry - długość i szerokość. Ta pierwsza w zdecydowanej większości modeli dla osób dorosłych wynosi 200 cm. Oczywiście zdarza się, że osoby wysokie muszą postawić na niestandardowe wymiary materacy, by zapewnić swojemu ciału odpowiednie podparcie. Z kolei w przypadku łóżek dla dzieci mogą to być mniejsze wartości. Jest jedna prosta zasada, która pomoże dobrać odpowiedni rozmiar materaca, przynajmniej w zakresie jego długości. Mianowicie przyjmuje się, że podłoże powinno być ok. 15 cm dłuższe, niż wzrost użytkownika.

Z kolei jeśli chodzi o szerokość, to w zasadzie nie ma tu szczegółowych wytycznych i tak naprawdę wszystko jest uzależnione od Twoich preferencji i budowy ciała. Z reguły dla jednej osoby popularne są materace 80x200. W przypadku opcji podwójnej często stawia się na materace 180x200 lub 200x220.

Jeśli masz już gotowy mebel, to koniecznie sprawdź jego wymiary, by odpowiednio dobrać rozmiar materaca do łóżka. W tym celu dokonaj pomiarów od wewnętrznej strony ramy, uwzględniając kilka centymetrów zapasu.

Propozycje dla jednej osoby - komfortowe materace 80x200 i nie tylko

Rozmiary materacy dla jednej osoby, to minimalna szerokość 70 cm. By zadbać o komfortowy odpoczynek i najlepszą jakość Twojego snu warto sięgnąć po nieco większy model. Materace 80x200 świetnie zdadzą egzamin dla osób o normalnej budowie ciała. Dla użytkowników o nieco bardziej rozbudowanej posturze warto rozważyć opcję 90x200 lub 100x200. Każdy dodatkowy centymetr to większa swoboda ruchów i komfortowa przestrzeń wypoczynku. Dobrze dopasowany materac ma znaczenie nie tylko przy wymagających klientach i użytkownikach, lecz przy każdej osobie, która po prostu dba o swoje zdrowie.

Sprawdź: materac 80x200

Materace 180x200 cm czy materace 200x220 - co lepsze w łóżku dwuosobowym?

Dla dwóch osób wymiary materacy rozpoczynają się już od opcji 140x200 lub 160x200. Ta druga jest zdecydowanie bardziej popularna i można powiedzieć, że jest to standardowy rozmiar materaca w sypialni małżeńskiej.

By zapewnić idealną przestrzeń wypoczynkową, można postawić na nieco bardziej przestronne propozycje. Oczywiście jeśli pozwala na to metraż pomieszczenia. Najlepsze materace do spania dla osób, które lubią mieć więcej miejsca, to opcje w rozmiarze king size. Należysz do grona osób, które cenią każdy centymetr dodatkowej przestrzeni snu? Materace 180x200 lub 200x200 to świetny wybór do dużego łóżka, by leżeć i odpoczywać komfortowo niezależnie od budowy ciała. 

Materace 200x220 to opcje stworzone z myślą o najbardziej wymagających osobach oraz dla bardzo wysokich osób. To wygoda i niezaprzeczalny komfort, na który ma wpływ ogromna przestrzeń wypoczynkowa. Wybierając wariant z pianek wysokoelastycznych bądź sprężyn kieszeniowych, masz pewność, że stawiasz na dobre materace w przestronnych wymiarach, które posłużą Ci przez długie lata.

Sprawdź:

Czy rozmiar materaca do łóżka ma znaczenie dla komfortowego snu?

Odpowiednie wymiary materacy to podstawa, by zadbać o możliwie najlepszy komfort snu. Zbyt duży model w stosunku do ramy łóżka sprawi, że podłoże nie będzie odpowiednio napięte, może się marszczyć, a to spowoduje nie tylko nieefektywny sen, lecz także szybkie jego zniszczenie. Z kolei zbyt małe rozmiary materacy spowodują, że będą się poruszać na ramie łóżka. W obu przypadkach podparcie kręgosłupa będzie dalekie od odpowiedniego, co może skutkować bólem pleców i spiętymi mięśniami. Odpowiedni materac, czy to ten z pianki, czy ten ze sprężynami we właściwym rozmiarze to najlepszy sposób na wygodny sen.

Wymiary materacy do łóżek są  też uzależnione od możliwości przestrzennych swojej sypialni. Aranżując swoje miejsce do spania zadbaj o odpowiednie dopasowanie wymiarów łóżka - w wielu przypadkach materace 80x200 świetnie zdadzą egzamin dla jednej osoby. Jeśli ogranicza Cię miejsce w sypialni, to lepiej postawić na środkowy wariant wielkości łóżka oraz rozmiaru materaca i uzyskać rozsądny kompromis.

Z myślą o osobach, które poszukują komfortu w czasie snu, w mosciccy.pl oferujemy różne wymiary oraz rodzaje materacy. To także różne strefy twardości materaca, a także doskonałe opcje dla alergików. Zapraszamy!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku