Interesujesz się alternatywnymi metodami parzenia i chcesz zaopatrzyć swoją domową kawiarnię w wysokiej jakości czajnik? Zastanawiasz się, czym kierować się przy jego wyborze? Sprawdź, jaki model sprawdza się najlepiej przy tworzeniu kaw speciality i dowiedz się, gdzie go szukać.

 

Czym są alternatywne metody parzenia kawy?

W świecie baristów wyróżnia się dwie podstawowe metody przygotowywania kaw. Jedną z nich są formy tradycyjne takie, jak ekspresy ciśnieniowe, kawiarka, drugą natomiast nazywa się sposobami alternatywnymi, które nie wymagają wykorzystywania ekspresów. 

Wiele z alternatywnych sposobów parzenia kawy zostało wynalezionych dużo wcześniej niż ekspresy, jednak popularność napojów pobudzających typu speciality zaczęła rosnąć kilka lat wstecz. Metody alternatywne często opierają się na efekcie przelewania gorącej wody przez zmieloną kawę, bez użycia wysokiego ciśnienia. Ze względu na to sposoby te nazywa się również metodami pour-over lub po prostu formami przelewowymi.

Alternatywne parzenie kawy – jaki czajnik wybrać?

Dzięki używaniu świeżo palonej kawy dostosowanej do metod alternatywnych można osiągnąć niesamowite efekty nawet we własnym zaciszu domowym. Aby to osiągnąć, konieczne jest wykorzystanie specjalnych urządzeń. Wśród nich wymienia się przede wszystkim samo akcesorium służące do przelewania kawy np. kawiarka, aeropress, syphon, chemex, ale również inne gadżety. Bardzo ważnym produktem, w jaki warto się zaopatrzyć, chcąc serwować kawy alternatywne, jest specjalny czajnik. Dzięki niemu możliwe jest powolne i dokładne zalewanie świeżo zmielonych ziaren. Wybór czajnika zależy od preferencji, potrzeb, a także budżetu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników.

Czajnik elektryczny czy gazowy? 

To, czy w danej kuchni lepiej sprawdzi się czajnik elektryczny, czy gazowy zależy przede wszystkim od tego, jaką kuchenką dysponuje dana osoba. Rodzaj urządzenia należy bowiem dostosować właśnie do niej. Obecnie na rynku można znaleźć wysokiej jakości oba rodzaje czajników, które różnią się wyłącznie miejscem zastosowania.

Kontrola temperatury

W przypadku metod alternatywnych temperatura wody ma duże znaczenie dla jakości i smaku naparu. Z tego powodu dobrze wybrać czajnik, który umożliwia precyzyjne ustawienie i kontrolę temperatury.

Pojemność

Wybierając czajnik do alternatywnych metod parzenia kawy, należy pamiętać o jego odpowiedniej pojemności. Warto dostosować ją do tego, jak duże ilości naparu chce się przygotować jednocześnie. Wielkość urządzenia należy również dostosować do rozmiarów zaparzacza. 

Wygoda

Kupując czajnik, nie należy zapominać o podstawowej kwestii, jaką jest wygoda. Czajnik powinien być bowiem wygodny w obsłudze, posiadać odpowiednio wyprofilowany uchwyt, a także mieć dobrze skonstruowany wylew. Dobrze jest również się upewnić, czy urządzenie ma wbudowane innowacyjne funkcje bezpieczeństwa, takie jak automatyczne wyłączanie po zagotowaniu wody lub ochronę przed przegrzaniem.

Najważniejsze, aby znaleźć czajnik, który spełnia wymagania dotyczące parzenia kawy i zapewnia odpowiednie funkcje. Istotna jest również jakość produktu. Dobrze sięgać po wysokiej jakości urządzenia, które dostępne są między innymi w sklepie internetowym Cafe Silesia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku