Niejednokrotnie kupiliśmy zbyt dużo owoców, warzyw oraz innych produktów, których nie byliśmy w stanie zjeść przed utraceniem przez nie świeżości. Rozwiązaniem, które w takiej sytuacji można zastosować, jest zamrażanie żywności. Wiele produktów spożywczych można śmiało mrozić, ale są też takie, których z różnych względów nie powinno się umieszczać w zamrażarce. Jaką żywność można zamrażać? Które produkty nie mogą lub nie powinny być mrożone? Podpowiadamy co i jak można mrozić. Przeczytaj już teraz!

Mrożenie żywności - zdrowy i bezpieczny sposób na przechowywanie produktów

Które produkty można mrozić? Mrożenie mięsa, mrożenie warzyw, mrożenie maślaków i innych grzybów

Mrożenie żywności w zamrażarce jest skutecznym sposobem na przedłużenie ich świeżości na dłuższy czas. Mrozimy owoce, grzyby, mięso, warzywa, gotowe dania i wiele innych, aby nie marnować jedzenia. Dzięki temu nie tylko łatwiej jest planować posiłki, ale też cieszyć się sezonowymi produktami, kiedy brak ich już na sklepowych półkach. Właściwie zamrożone produkty po rozmrożeniu będą miały zachowane wartości odżywcze, a także zadowalającą konsystencję. Zachowany będzie również ich smak. Dzisiejsze rozwiązania, jakim jest dostępność różnych mrożonek w sklepowych zamrażarkach, pozwala na ogromny wybór mrożonych owoców, warzyw czy grzybów. Jeśli jednak mamy zbyt dużo świeżych produktów w domu, możemy postawić na samodzielne mrożenie żywności.

Proces mrożenia żywności jest bardzo prosty i każdy powinien sobie z nim poradzić. Jednak czy wszystkie produkty nadają się do zamrożenia? Znaczna większość tak. W takim razie, jakich produktów żywnościowych nie powinniśmy mrozić?

Jakie produkty można mrozić?

Owoce

Nektarynki, jagody, borówki, jabłka, maliny, gruszki, brzoskwinie, banany, truskawki i wiele, wiele innych. Zamrozić można praktycznie każdy rodzaj owoców. Należy jednak uprzednio odpowiednio je przygotować - umyte owoce należy osuszyć, najlepiej papierowym ręcznikiem. Należy pamiętać, aby z moreli, śliwek i innych podobnych owoców wyjąć pestki i w razie potrzeby duże owoce pokroić na mniejsze kawałki. Przygotowane do mrożenia owoce najlepiej zamrażać w woreczkach foliowych.

Warzywa

Bób, fasolka szparagowa, brokuł, szpinak, kalafior, papryka, buraki, marchewka, cukinia, groszek zielony, kukurydza i wiele innych. Dzięki możliwości zamrażania wielu warzyw masz możliwość tworzyć własne mieszanki warzywne i mrożonki na późniejszy czas, przy jednoczesnym zachowaniu ich walorów smakowych. Takie mieszanki lub pojedyncze rodzaje warzyw można wykorzystać do gotowania zupy bądź innej potrawy. Należy pamiętać, aby przed włożeniem ich do zamrażalnika odpowiednio przygotować warzywa. Mokre produkty najlepiej pozostawić do całkowitego wysuszenia, aby nie wytworzyła się dodatkowa warstwa lodu podczas mrożenia.

Grzyby

Krótki sezon na świeże grzyby mija szybko, zabierając możliwość zebrania ich w lesie lub kupienia na targu. Co zrobić więc, aby móc korzystać ze smaku świeżych grzybów poza sezonem? Z powodzeniem można mrozić grzyby. Proces ten jest bardzo łatwy. Warto pamiętać, że surowe grzyby powinny być osuszone, lecz niemyte i mogą być przechowywane w zamrażarce przez do 6 miesięcy. Grzyby można przed zamrożeniem również zblanszować we wrzątku - stracą jednak one swoją objętość.

Mięso i ryby

Bez problemu można zamrozić różne rodzaje mięsa. Mięso drobiowe, wieprzowe, wołowe i każde inne najczęściej mrozi się na surowo. Można je także bezpiecznie zamrozić po uprzedniej obróbce termicznej - ugotowaniu, usmażeniu, upieczeniu, uduszeniu. Mrożeniu mogą zostać poddane również wyroby mięsne takie jak wędliny, szynki, parówki, kiełbasy.

Ryby również świetnie nadają się do mrożenia. Należy jednak wiedzieć, że można mrozić jedynie te egzemplarze, które zostały kupione surowe i świeże.

Ser

Do mrożenia nadają się doskonale dobrej jakości żółte sery w kawałkach. Dzięki temu po rozmrożeniu zachowają swoją konsystencję. Sery zamrożone w plasterkach będą znacznie bardziej się kruszyć i mogą nie nadawać się na kanapki. Ponadto zamrozić można też białe sery twarogowe - one również zachowają swoją strukturę po wyjęciu z zamrażarki, jednak na czas rozmrażani najlepiej umieścić go w misce lub na talerzu i schować do lodówki.

Gotowe dania

Czy ugotowane dania można mrozić? Jak najbardziej. Produkty poddane obróbce termicznej są bezpieczne do mrożenia. To świetne rozwiązanie, aby nie wyrzucać nadmiaru jedzenia, a zachować je na później. Warto jednak przed zamrożeniem podzielić jedzenie na mniejsze porcje i mrozić je w pojemnikach na żywność.

Chleb

Czy można mrozić chleb i bułki? Tak, jest to skuteczny sposób na przedłużenie trwałości pieczywa. Świeży chleb czy inny rodzaj pieczywa wystarczy umieścić w papierowej lub foliowej torebce i przechowywać w zamrażarce do 3 miesięcy. Umiejętne rozmrożenie sprawi, że takie pieczywo będzie równie smaczne jak świeże.

Jaja

Czy można zamrozić jajka? Mrożenie jaj jest możliwe, ale tylko w odpowiedni sposób. Mrozić można surowe białka jaj, surowe żółtka, całe surowe jajka, które zostały ubite, a także wszelkie gotowane potrawy przygotowane z jajek.

?Mrożone

Czego nie powinno się zamrażać?

Jajka

Nie powinno się poddawać procesowi mrożenia surowych jajek w skorupkach, ani ugotowanych jaj na miękko lub twardo, gdyż może to spowodować, że po rozmrożeniu białko będzie wodniste lub gumowate, a żółtko będzie miało żelową konsystencję.

Warzywa i owoce o dużej zawartości wody

Wszelkie owoce i warzywa, które w dużej mierze składają się z wody, czyli m.in. arbuz, grejpfrut, pomarańcza, kiwi, ogórki, pomidory, sałata, rzodkiewka, cebula, czosnek, bakłażan. Po wyjęciu z zamrażarki mogą zupełnie stracić swoją konsystencję oraz zmienić smak.

Nabiał

Nie powinno się zamrażać nabiału typu serki wiejskie, jogurty, śmietany, serki ricotta. Po rozmrożeniu stają się mało smaczne, zmieniają konsystencję, a dodatkowo mogą się rozwarstwiać. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku produktów wysokotłuszczowych jak kremy do ciast, budynie, majonezy oraz inne sosy.

Świeże soki i napoje gazowane

Mrożenie napojów i soków w szklanych butelkach grozi ich rozsadzeniem, taka sama sytuacja może mieć miejsce w przypadku napojów gazowanych w butelkach plastikowych. Co więcej, soki po rozmrożeniu mogą się rozwarstwiać.

Produkty skrobiowe

Mrożenie ziemniaków, ryżu czy makaronu nie jest najlepszym pomysłem. Uprzednio ugotowane i zamrożone, po rozmrożeniu stają się miękkie, tracą konsystencję, stając się papkowate, a do tego nie wyglądają apetycznie. Należy unikać mrożenia ich w potrawach.

Produkty, które już raz były zamrożone

Należy szczególnie pamiętać, aby nie mrozić produktów, które już raz były zamrożone. Jest to najważniejsza zasada mrożenia produktów. Po zjedzeniu takiej żywności, w szczególności mięsa oraz ryb, można nabawić się zatrucia lub innych dolegliwości układu pokarmowego. Drobnoustroje nie są bowiem zabijane w procesie mrożenia, a jedynie wprowadzane w „stan uśpienia".

?Czy

Mrożenie żywności to jeden z najlepszych sposobów na przechowanie żywności oraz przedłużenie ich przydatności do spożycia tak, aby zachować ich wartości odżywcze, smak oraz konsystencję. Żywność po rozmrożeniu świetnie nadaje się do samodzielnego spożycia, przygotowania z nich dań lub ciast i deserów. Dzięki temu można się cieszyć sezonowymi owocami i warzywami przez cały rok, jak również nie marnować jedzenia, które bez procesu mrożenia straciłoby swoją świeżość i nie nadawałoby się już do spożycia.Najczęściej zadawane pytania


Czy można mrozić wszystkie owoce i warzywa?

Nie wszystkie owoce i warzywa nadają się do mrożenia. Produkty o wysokiej zawartości wody, takie jak sałata czy ogórki, mogą stać się wodniste i mniej apetyczne po rozmrożeniu. Natomiast owoce takie jak jagody czy warzywa takie jak brokuły mrożą się doskonale.

Czy mięso i ryby można bezpiecznie mrozić?

Tak, większość mięs i ryb można bezpiecznie mrozić. Ważne jest, aby były świeże w chwili mrożenia i żeby były przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze.

Czy produkty mleczne nadają się do mrożenia?

Niektóre produkty mleczne można mrozić, ale mogą one zmienić konsystencję po rozmrożeniu. Na przykład mleko i jogurt mogą się rozwarstwić, ale można je wymieszać przed spożyciem.

Czy mogę zamrażać gotowe potrawy?

Wiele gotowych potraw nadaje się do mrożenia, takich jak zupy czy gulasze. Jednak potrawy zawierające ziemniaki czy niektóre makarony mogą stracić na jakości po rozmrożeniu.

Jak długo mogę przechowywać zamrożone produkty?

To zależy od produktu. Mięso i ryby można przechowywać do kilku miesięcy, podczas gdy owoce i warzywa mogą być przechowywane przez rok lub dłużej, jeśli są dobrze zamrożone. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać wygląd i zapach produktów po rozmrożeniu, aby upewnić się, że są one nadal świeże.


Podobne artykuły:


Wersja do druku