Już niedługo Twoja pociecha zacznie chodzić do przedszkola? Z pewnością będzie to wielki dzień, zarówno dla niej, jak i dla Ciebie, jako rodzica. Jak przygotować malucha do tak dużej zmiany? Czego będzie potrzebować w przedszkolu? Sprawdźmy, w co warto wyposażyć malucha, by mógł się on w pełni cieszyć nowym etapem swojego życia.


Plecak dla przedszkolaka

Podstawowym elementem wyposażenia przedszkolaka jest oczywiście plecak. Powinien on być przede wszystkim lekki, wygodny i funkcjonalny. Dobrym pomysłem jest wybór plecaka, który będzie wykonany z przyjemnego w dotyku, miękkiego materiału. Warto też postawić na taki, który ma regulowane ramiączka i kilka przegródek w środku, by zmieściło się w nim wszystko, czego maluch potrzebuje.
 
Jeśli chodzi o wygląd plecaka, z pewnością zauważysz, że w sklepach jest mnóstwo różnych modeli. Najważniejsze, by wzornictwo trafiło w gust Twojego malucha. Plecaki dla przedszkolaka mogą nawiązywać np. do ulubionych dziecięcych bajek, mieć kształt zwierzątek lub różnokolorowe ozdoby. Najlepiej wybrać się z pociechą do sklepu, by miała szansę samodzielnie wybrać coś dla siebie.

Wygodne kapcie

Kapcie to kolejny element, bez którego żaden przedszkolak się nie obejdzie. Przeglądając różne modele, zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby były antypoślizgowe – to ważne dla bezpieczeństwa dziecka. Wygodna wkładka oraz łatwość w zakładaniu i zdejmowaniu to kolejne istotne aspekty.

Przybory plastyczne

 
Przedszkolak to mały artysta, który uwielbia eksplorować świat za pomocą kolorów i kształtów. Wyposażenie malucha w kredki, farby, pędzelki, a także w nożyczki i klej będzie kluczowe dla rozwijania jego kreatywności. Warto także pamiętać o kolorowym fartuszku, który uchroni ubrania przed niechcianymi plamami.

Zestaw ubrań na zmianę

Zestaw ubrań na zmianę to absolutna konieczność. Przedszkolak to mały odkrywca, który nie zawsze pamięta o tym, że błoto czy farba mogą zniszczyć ubranie. W związku z tym warto włożyć mu do plecaczka dodatkową bluzkę czy spodenki. Nie zapomnij też o piżamce, jeśli w planie przedszkola znajduje się codzienne leżakowanie!
 
Dobrym pomysłem jest też zadbanie o to, by przedszkolak był gotowy na spacery. Nie zawsze będą się one odbywać w słoneczną, piękną pogodę. Dlatego też postaraj się, by maluch miał ciepły sweterek, czapkę, szalik i rękawiczki. Będzie to niezbędne podczas jesiennej czy zimowej aury.

Pełne wyposażenie - dobre samopoczucie malucha

Rozpoczęcie przedszkola to wielki krok dla Twojego dziecka. Aby maluch czuł się pewnie i komfortowo, warto odpowiednio przygotować jego wyposażenie. Plecaki dla przedszkolaka, wygodne kapcie, zestaw ubrań na zmianę oraz przybory plastyczne to podstawowe rzeczy, które pozwolą dziecku cieszyć się czasem spędzonym w przedszkolu.
 
Pamiętaj, że to ważne, aby wszystko było dopasowane do potrzeb i upodobań Twojego malucha. W końcu przedszkole to przestrzeń, gdzie ma ono możliwość rozwijać swoje zainteresowania i zdolności.
 
 

Najczęściej zadawane pytania


Jakie są najważniejsze rzeczy, które powinnam przygotować dla mojego dziecka idącego do przedszkola?

Na liście najważniejszych rzeczy powinny znaleźć się: plecak o niewielkich rozmiarach, z łatwo otwieranymi kieszonkami i przegrodami, odzież na zmianę, obuwie na zmianę, a także przybory toaletowe takie jak szczoteczka i pasta do zębów. Wiele przedszkoli prosi też o przygotowanie dla dziecka śliniaka, ręczników papierowych oraz chusteczek nawilżanych. Najczęściej potrzebna jest również pościel, np. poduszka i kocyk w najmłodszej grupie na czas leżakowania.

Czy moje dziecko będzie potrzebować śpiwora do przedszkola?

To zależy od konkretnego przedszkola. Niektóre placówki zapewniają dzieciom pościel na drzemkę, inne mogą prosić rodziców o przyniesienie śpiworka, poduszki lub kocyka. Najlepiej skonsultować to bezpośrednio z przedszkolem.

Jakiego typu plecak powinienem wybrać dla mojego przedszkolaka?

Plecak przedszkolaka powinien być lekki, wytrzymały i łatwy do otwarcia i zamknięcia przez dziecko. Ważne jest, aby nie był zbyt duży - powinien być dostosowany do wielkości dziecka. Wybieraj modele z regulowanymi, szerokimi szelkami, które nie obciążą kręgosłupa malucha.

Czy powinienem kupować dla mojego dziecka specjalne ubrania do przedszkola?

Ubrania dla przedszkolaka powinny być przede wszystkim wygodne i łatwe do zakładania i zdejmowania przez dziecko. Nie muszą to być specjalne ubrania, ale warto mieć kilka zestawów, które dziecko może zabrudzić podczas zabawy lub prac plastycznych. Pamiętaj o dodatkowym komplet ubrań na zmianę, który powinien znaleźć się w plecaku malucha.

Czy moje dziecko będzie potrzebować przybory szkolne w przedszkolu?

W większości przedszkoli podstawowe materiały plastyczne i pomoce dydaktyczne są zapewniane przez placówkę. Warto jednak sprawdzić, czy przedszkole prosi o przyniesienie dodatkowych rzeczy, takich jak kredki, farby czy zeszyt. Zawsze jest to kwestia indywidualna i warto skonsultować to z przedszkolem.


Podobne artykuły:


Wersja do druku