Po 40. roku życia pielęgnacja skóry powinna wyglądać nieco inaczej. Wraz z upływem lat potrzeby naszej skóry ulegają zmianom. Musimy się do nich dostosować, chcąc zachować dobry wygląd. Wypracowane dotychczas nawyki pielęgnacyjne powinny zostać wzbogacone o nowe zasady i produkty.

 

Pielęgnacja 40+ - jak zmienia się skóra czterdziestolatki?

Przekroczenie czterdziestego roku życia dla wielu kobiet jest swego rodzaju przełomem. Skóra czterdziestolatki to wypadkowa upływu czasu, zmian hormonalnych, stylu życia, diety oraz zaniedbań z lat wcześniejszych. Kondycja skóry kobiet 40+ to także efekt słabnących procesów regeneracyjnych oraz okresu perimenopauzy, cechującego się zmniejszoną produkcją estrogenu i progesteronu. Większość z nich obserwuje na swojej skórze oznaki starzenia. Skóra kobiet 40+ traci jędrność, dotychczasowy blask, a na jej powierzchni rysują się zmarszczki i przebarwienia. Skóra traci nawilżenie i staje się bardziej wrażliwa. Wraz z wiekiem spada zdolność do syntezy naturalnego kolagenu, co przekłada się na utratę elastyczności, jędrności i utratę owalu twarzy.

Zasady pielęgnacji skóry 40+

Po 40. roku życia należy zapewnić skórze odpowiednie odżywienie, a dodatkowo nie narażać jej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych przyspieszających jej starzenie. Przede wszystkim warto zadbać o sen, ograniczyć używki, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Niezbędne jest także unikanie stresu, zanieczyszczeń powietrza i wyeliminowanie z diety przetworzonej żywności. Konieczne jest ponadto zmniejszenie ekspozycji skóry na słońce i stosowanie na co dzień filtrów UV. Warto zadbać także o warzywa i owoce w codziennej diecie oraz o odpowiednie nawodnienie. Pomocne będzie też regularne ćwiczenie mięśni twarzy i odpowiednia pielęgnacja.

Pielęgnacja 40+ - dobór kremu

Krem do codziennej pielęgnacji skóry po 40. roku życia powinien zadbać o odpowiednie nawilżenie, zabezpieczać przed utratą wilgotności z naskórka a także pobudzać syntezę kolagenu w fibroblastach skóry. Wskazane jest by w składzie kosmetyku znalazły się peptydy, które odpowiadają za poprawę wydajności syntezy kolagenu. Takim produktem jest DABIA Serum peptydowe do twarzy AGE DELAY PEPTIDE FACE SERUM, które głęboko nawilża skórę, regeneruje naskórek i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Kosmetyk dedykowany jest dla wszystkich rodzajów skóry dojrzałej. DABI’A Serum peptydowe do twarzy AGE DELAY PEPTIDE FACE SERUM może stymulować syntezę kolagenu nawet do 57%, zapobiega utracie wody z naskórka, poprawia elastyczność i napięcie skóry. Ponadto jest w stanie złagodzić podrażnienia i zaczerwienienia.

Jak sobie pomóc - optymalna pielęgnacja 40+

Warto pamiętać, że kosmetyki działają głównie w obszarze naskórka, który tworzy barierę ochronną naszego organizmu i dlatego sam kosmetyk jako remedium na starzejącą się skórę może nie wystarczyć. Można natomiast wspomóc skórę z dwóch stron równocześnie - poprzez działanie od zewnątrz stosując odpowiednio skomponowany kosmetyk opóźniający oznaki starzenia i poprzez wspomaganie skóry od wewnątrz wspierając się dietą i suplementacją ukierunkowaną na stymulację produkcji naturalnego kolagenu w tkankach skóry i działanie antyoksydacyjne, którego zadaniem jest przeciwdziałanie wpływowi wolnych rodników na kondycję skóry. Chcąc zapewnić skórze dojrzałej optymalną pielęgnację, wraz z serum warto sięgnąć po suplement na skórę DABIA AGE DELAY ANTIOXIDANT FORMULA. To suplement diety, którego przebadany klinicznie składnik SkinAx²™1 wpływa na poprawę wyglądu i ogólnego stanu zdrowia skóry. Produkt ten stymuluje syntezę naturalnego kolagenu aż o 34%, przeciwdziałając powstawaniu zmarszczek, poprawia blask skóry o 26%, redukuje przebarwienia o ponad 21% i stanowi doskonałą ochronę przed wolnymi rodnikami. 

Przypisy:

Na podstawie 8-tygodniowych badań klinicznych na 35 kobietach w wieku 40-70 lat. Źródło: Dumoulin et al. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2016; 9: 315-324.
Najczęściej zadawane pytania


Czy sam kosmetyk jest wystarczający do pielęgnacji skóry po 40. roku życia?

Sam kosmetyk, choć ważny, to tylko jeden z elementów skutecznej pielęgnacji skóry. Pielęgnacja skóry po 40. roku życia powinna obejmować także zdrową dietę, odpowiednie nawodnienie, regularną aktywność fizyczną, unikanie szkodliwych czynników jak nadmierne nasłonecznienie czy dym tytoniowy, oraz dostateczny odpoczynek.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji skóry po 40. roku życia?

W tym wieku szczególnie ważne są składniki nawilżające (np. kwas hialuronowy), antyoksydacyjne (np. witamina C, E) oraz te, które stymulują produkcję kolagenu (np. retinol, peptydy). Warto także zwrócić uwagę na składniki łagodzące i regenerujące, takie jak alantoina czy wyciąg z aloesu.

Czy mogę używać tych samych kosmetyków, co w młodości?

Z wiekiem skóra się zmienia, staje się bardziej sucha i mniej elastyczna. Dlatego warto dostosować kosmetyki do aktualnych potrzeb skóry. Nawet jeśli dany produkt dobrze sprawdzał się w młodości, może nie dostarczać teraz odpowiednich składników lub nie spełniać obecnych potrzeb skóry.

Jakie są najważniejsze elementy rutyny pielęgnacyjnej po 40. roku życia?

Najważniejsze elementy to: dokładne oczyszczanie skóry (rano i wieczorem), stosowanie produktów z antyoksydantami (na dzień) i z retinolem lub innymi składnikami stymulującymi produkcję kolagenu (na noc), a także regularne nawilżanie skóry. Ważne jest też nie zapominać o ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok.

Czy powinnam udać się do dermatologa lub kosmetologa, aby ustalić odpowiednią pielęgnację skóry po 40. roku życia?

Konsultacja z dermatologiem lub kosmetologiem może być bardzo pomocna w zrozumieniu potrzeb Twojej skóry i wyborze odpowiednich produktów. Specjaliści mogą także zasugerować specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne, które mogą uzupełniać domową pielęgnację skóry.


Podobne artykuły:


Wersja do druku