Czas dzieciństwa kojarzony jest przez większość z beztroską i brakiem jakichkolwiek zmartwień. Era, w której obecnie wychowują się dzieci, generuje znacznie więcej bodźców źle wpływających na ich kondycję psychiczną. Niekiedy bardzo ciężko jest rodzicom zdiagnozować jakiekolwiek odstające od norm zachowanie swoich pociech, przez co te młode osoby zostają z problemem całkowicie same. Pojęcie psychologa dziecięcego jest więc obecnie czymś zupełnie normalnym, czego absolutnie nie należy się wstydzić.


Jak rodzic może zaobserwować nieprawidłowości u swojego dziecka?

Życie każdego człowieka składa się z poszczególnych etapów, podczas których zachodzą odpowiednie fazy rozwojowe. Pokonywanie kolejnych barier i przechodzenie do coraz późniejszych faz rozwoju jest uwarunkowane czynnikami zarówno biologicznymi, jak i zewnętrznymi. Niekoniecznie u wszystkich dzieci przechodzi ono w takim samym tempie, co zależy od genetyki. Niemniej jednak, społeczeństwo ma równie duży wpływ i to ono może bardziej przyczynić się do przestojów, aniżeli do przyspieszenia rozwoju.

Bardzo często rodzice widzący, że ich dziecko pod jakimś kątem rozwija się wolniej od rówieśników, od razu zaczynają panikować. Nie jest to jednak dobre podejście, gdyż może nadmiernie stresować pociechę i przełożyć się na powstanie u niej presji. Na drodze każdego dziecka mogą pojawić się trudności. Interwencja jest konieczna dopiero wówczas, gdy będą się one nadmiernie potęgować. Wtedy konieczna będzie rozmowa z osobami zewnętrznymi, mającymi kontakt z dzieckiem i uzyskanie od nich niezbędnej opinii. Przy faktycznym rozpoznaniu problemu uzgodnionym ze wszystkimi, należy interweniować. Mowa tutaj o pomocy psychologa dziecięcego.

Wizyta u psychologa dziecięcego – kiedy okaże się niezbędna i jak przebiega?

Dziecko na skutek pojawiających się u niego trudności może znacząco zmienić swoje zachowanie. Pojawienie się agresji, unikanie kontaktu i nieustanny smutek to czynniki, przy pojawieniu się których należy niezwłocznie udać się do psychologa dziecięcego. Okazuje się, że wsparcie psychologiczne dla dzieci w okresie dorastania jest niezwykle ważne na każdej fazie ich rozwoju. Nie zawsze problemy psychologiczne mogą pojawiać się na skutek nienadążania za rówieśnikami pod kątem nabywania umiejętności. Bardzo często problemem jest również brak kolegów w szkole bądź w gorszych przypadkach znęcanie się przez rówieśników. Oczywiście, zła sytuacja w rodzinie to także powód do zasięgnięcia po pomoc specjalistyczną dla pociechy.

Zazwyczaj wizyta u specjalisty rozpoczyna się spotkaniem z rodzicami i przeprowadzeniem zaawansowanego wywiadu. Dopiero później na rozmowę zaprasza się pociechę, która z początku będzie rzecz jasna czuła się zawstydzona. Cała terapia ma więc na celu zaprzyjaźnienie się specjalisty i pacjenta po to, by młodsza osoba nieco się otworzyła i zaczęła opowiadać o swoich problemach. Dopiero po kilku spotkaniach stawiana jest diagnoza. Na jej podstawie rodzice wspólnie z psychologiem decydują o następnych krokach dotyczących opieki nad dzieckiem.


 Najczęściej zadawane pytania


Co to jest diagnoza psychologiczna dziecka?

Diagnoza psychologiczna dziecka to proces oceny zdolności umysłowych, emocjonalnych i behawioralnych dziecka. Celem jest zrozumienie, jak dziecko funkcjonuje w tych obszarach i wykrycie ewentualnych problemów lub trudności.

Jakie są oznaki, że moje dziecko może potrzebować diagnozy psychologicznej?

Oznaki mogą być różne i zależą od wieku dziecka. Mogą to być problemy z nauką, zachowanie agresywne lub wycofanie, trudności w relacjach z rówieśnikami, problemy ze snem, niepokój czy częste zmiany nastroju. Ważne jest, aby pamiętać, że wiele z tych problemów może występować na różnych etapach rozwoju dziecka i nie zawsze oznacza poważny problem psychologiczny.

Kto może przeprowadzić diagnozę psychologiczną dziecka?

Diagnozę psychologiczną dziecka powinien przeprowadzić wykwalifikowany psycholog lub psychiatra dziecięcy. Mogą to być specjaliści pracujący w szkołach, klinikach zdrowia psychicznego, szpitalach czy prywatnych gabinetach.

Jakie techniki są używane podczas diagnozy psychologicznej dziecka?

Diagnoza psychologiczna dziecka może obejmować różne techniki, takie jak obserwacja, wywiad z rodzicami i nauczycielami, testy psychologiczne oceniające inteligencję, zdolności językowe, funkcje wykonawcze, emocje i zachowanie. Może być również użyte ocena neuropsychologiczna, jeśli istnieje podejrzenie problemów związanych z funkcjonowaniem mózgu.

Co zrobić, jeśli diagnoza psychologiczna wykaże, że moje dziecko ma problem?

Jeśli diagnoza psychologiczna wykaże, że Twoje dziecko ma problem, ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia mu pomocy. Może to obejmować terapię indywidualną lub grupową, terapię rodziną, interwencje w szkole, a w niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne. Specjalista, który przeprowadzał diagnozę, powinien być w stanie zasugerować odpowiednie formy pomocy i wsparcia.


Podobne artykuły:


Wersja do druku