Są estetyczne, wyglądają naturalnie i nadają każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Lamele cieszą się coraz większą popularnością wśród dekoratorów wnętrz, oraz właścicieli domów i mieszkań. Mogą być ozdobą ścian lub sufitów. Są cenione przez miłośników stylu industrialnego oraz osoby, które lubią pomieszczenia loftowe.Czym są lamele ścienne?Lamele to elementy dekoracji wnętrz, w postaci cienkich listewek w wybranym kolorze. Nie są one jednak tym, co przestarzała i często wyśmiewana boazeria. Przede wszystkim, nie ozdabiamy nimi wszystkich ścian, ponieważ wywołuje to przytłaczające wrażenie. Do montażu lameli używa się specjalnych płyt. W budynkach wielorodzinnych najlepiej sprawdzają się lamele na płycie HDF. Na rynku  lamele na płycie dostępne są w wersji podstawowej i łączonej. Moduł  podstawowy liczy zazwyczaj osiem sztuk lameli. Płyta łączona ma tę zaletę, że umożliwia ozdobienie lamelami powierzchnię ściany o dowolnej szerokości. Duży wybór lameli we wszystkich wariantach znajdziesz tutaj: https://lameo.pl/. Lamele na płycie mają tę zaletę, że są dźwiękoszczelne  Po umieszczeniu ich w docelowym miejscu montażu, możemy być pewni, że nie będą nam przeszkadzały odgłosy dobiegające z mieszkania sąsiadów.


 

Jak zamontować lamele na płycie?

Płyta HDF z lamelami posiada wyznaczone miejsca, w których należy wykonać otwory. Musimy oczywiście wybrać miejsce na ścianie, w którym zamontujemy lamele. Przedtem trzeba dokładnie określić ich wymiar. Wykonanie otworów to pierwszy etap montażu. Następnie przykładamy płytę wyznaczonym miejscu i wykonujemy otwory w ścianie. Następnie przykładamy płytę i w wyznaczonym miejscu w ścianie przykręcamy płytę. Będzie ona stabilnie przytwierdzona przy pomocy wkrętów i umieszczeniu kołka rozporowego. Potem przechodzimy do montażu samych lameli przy użyciu specjalnego kleju. W ten sposób zyskamy pewność, że płyta jest solidnie przymocowana a lamele będą nam służyć przez całe lata, jako niebanalna ozdoba wnętrza, dodatkowo chroniąca przed hałasami. Po zamontowaniu lameli, płyta będzie całkowicie niewidoczna. Dobrze jest tez kupić kilka sztuk lameli do samodzielnego przycięcia. Przed zakupem lameli, musimy zastanowić się z jakiego materiału powinny być wykonane. Do wyboru mamy lamele z litego drewna, lamele z płyty mdf oraz aluminiowe. Lamele drewniane są najdroższe, ale też cieszą się największym powodzeniem wśród klientów. Do ich produkcji wykorzystuje się drewno dębowe, bukowe, czy też jesionowe. Produkty z płyty fornirowanej mdf są tańsze i lżejsze, co ułatwia montaż. Ich kolorystyka doskonale imituje drewno, np. dąb naturalny. Są praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego drewna. Istnieją również lamele aluminiowe, które wykorzystywane są raczej na elewacjach budynków, na tarasach i pergolach. Do wyboru mamy całą gamę kolorystyczną, łącznie z kolorem imitującym drewno. Przed zakupem warto także poprosić o próbnik, zawierający wszystkie kolory lameli dostępnych w ofercie sklepu. W ten sposób będziemy mogli idealnie dopasować  ich kolor naszych do wnętrz.
 


Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem lameli

Lamele mogą być ozdobą nie tylko ścian, ale także sufitu. Świetnie sprawdzą się w wysokich wnętrzach, w których czasami możemy czuć się niezbyt przytulnie. Lamele na suficie pomogą zniwelować to uczucie. Wnętrze stanie się "cieplejsze" i bardziej nowoczesne. Lamele na suficie odizolują nas dodatkowo od hałasów dobiegających z góry. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie lameli na fragmencie sufitu w łazience. W ten sposób oddzielimy przestrzeń, w którym zażywamy kąpieli, od miejsc o innym przeznaczeniu. W przeciwieństwie do niemodnej boazerii, lameli nie montuje się na wszystkich ścianach, aby nie uzyskać efektu 'beczki Diogenesa". Montujemy je tylko na wybranym fragmencie ściany. Bardzo dobrze będą wyglądały w sypialniach, tuż za wezgłowiem łóżka. Warto wiedzieć, że najcieńsze lamele, mogą także wystąpić w roli żaluzji. W salonie, lamele będą pięknie prezentowały się na ścianie, na której znajduje się telewizor. Jeśli mamy kuchnię otwartą na salon, lamele pomogą nam w oddzieleniu tej przestrzeni od reszty pomieszczenia. Efekt będzie delikatniejszy, niż w przypadku, gdybyśmy postawili tam ściankę działową. Domownicy  bedą doskonale widzieć, co dzieje się w kuchni, nie mówiąc już o walorach dekoracyjnych ścianki z lameli. Równie dobrze lamele sprawdzą się w starej i wymagającej remontu łazience. Drewno w tym pomieszczeniu prezentuje się równie efektownie co glazura i terakota i z całą pewnością o wiele bardziej oryginalnie. Pozwoli nam to stworzyć łazienkę w stylu rustykalnym. Ściany ozdobione lamelami pasują do takich materiałów jak szkło, beton czy kamień. Jeśli mamy w domu schody, warto zamontować na nich lamele, które będą pełniły funkcję bezpiecznej poręczy. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci, lub seniorzy. Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu lameli. Między poszczególnymi listwami zbiera się kurz i brud. Najlepiej raz na jakiś czas, przecierać je miękką szmatką nasączona detergentem, lub użyć odkurzacza o cienkiej końcówce. 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku