Codzienne życie składa się z mnóstwa czynności mających podnieść komfort, sprawić przyjemność, czy też w ogóle niezbędnych z przyczyn egzystencjalnych. W domu każdy musi wykonać jakieś działanie, by uzyskać spodziewany efekt. Włączenie telewizora, poprawa klimatyzacji, zapalenie światła, wszystko wymaga aktywności fizycznej. Inteligentny dom umożliwia kontrolę nad wszystkimi funkcjami obiektu w sposób zdalny lub nawet zaprogramowany, ułatwiając życie oraz generując potężne oszczędności. Co oznacza termin „inteligentny dom”? Jak technologia może poprawić jakość codziennego życia?

SPIS TREŚCI

  • Czym jest inteligentny dom?

  • Inteligentny dom – zarządzanie energią

  • Jak wybrać dostawcę systemu home automation?

Czym jest inteligentny dom? 

Inteligentny dom (home automation), to obiekt mieszkalny, w którym wykorzystuje się zaawansowane technologie komunikacyjne i automatykę w celu poprawy komfortu, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa i zarządzania domem.

Inteligentny dom wykorzystuje różne systemy informatyczne i sensoryczne, które są zintegrowane w ten sposób, by umożliwić zdalne monitorowanie i kontrolę różnych aspektów funkcjonowania domu. Dzięki temu można zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, systemami bezpieczeństwa, urządzeniami gospodarstwa domowego i innymi funkcjami z dowolnego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych lub komputerów.

Wypada przypomnieć, że określenie „inteligentny dom” odnosi się do koncepcji, w której różne urządzenia w domu są połączone i kontrolowane za pomocą technologii (sieć domowa, Internet rzeczy – IoT i systemy automatyzacji) w obrębie jednego lokalu mieszkaniowego.

Nieco inaczej prezentuje się system BMS, który kontroluje, monitoruje i zarządza różnymi systemami technicznymi w budynku jako całości.

Inteligentny dom – zarządzanie energią 

Inteligentny dom korzysta z dobrodziejstw, jakie zapewnia HEMS (ang. Home Energy Management System – System Zarządzania Energią Domową). Celem stosowania systemów tego typu jest nie tylko stworzenie komfortowych warunków życia. Stały nadzór nad urządzeniami i instalacjami elektrycznymi i elektronicznymi generuje znaczne oszczędności, co w efekcie przynosi korzyści w kontekście ekonomicznym i ekologicznym.

Funkcje zarządzania wyposażeniem w inteligentnym domu:

  • Automatyzacja oświetlenia

System włącza i wyłącza oświetlenie w określonych godzinach. Światło może być włączane w poszczególnych sekcjach budynku, a także w przypadku wykrycia obecności lokatorów w pomieszczeniach.

  • Systemy bezpieczeństwa

Inteligentny dom może być wyposażony w kamery monitorujące, czujniki ruchu, alarmy, a nawet systemy rozpoznawania twarzy lub biometryczne, które zapewniają zwiększoną ochronę przed nieautoryzowanym wtargnięciem.

  • Automatyzacja klimatyzacji i ogrzewania

Inteligentny dom kontroluje temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach zgodnie z wprowadzonymi danymi.

  • Systemy audio i wideo

System zarządzania energią nadzoruje funkcjonowanie urządzeń multimedialnych, niezależnie od miejsca ich usytuowania.

  • Inteligentne AGD

Zdalne sterowanie dotyczy także urządzeń AGD (pralki, suszarki, lodówki, zmywarki i inne) połączonych z siecią domową.

  • Monitorowanie zużycia energii

Inteligentny dom za pomocą panela sterującego monituje i dostarcza informacje o zużyciu energii w czasie rzeczywistym. Pozwala to na świadome zarządzanie energią i ograniczenie kosztów eksploatacyjnych budynku.

  • Monitorowanie zużycia wody

W podobnym zakresie inteligentny dom nadzoruje systemy monitorujące zużycie wody, dostosowując jej ilość do aktualnych potrzeb domowników.

Jak wybrać dostawcę systemu home automation? 

Inteligentny dom wymaga zastosowania wielu zaawansowanych technologii. Nietrudno się domyślić, że projekt inteligentnego domu powinien być stworzonych przez najwyższej klasy specjalistów z zakresu programowania, projektowania, elektryki i automatyki.

W tym celu koniecznie należy skontaktować się z przedstawicielem renomowanej firmy, który bezpłatnie udzieli wszelkich informacji oraz pomoże dostosować system do Twoich potrzeb, także pod kątem rozbudowania funkcjonalności systemu home automation w przyszłości.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku