Ochrona odpowiedzialności cywilnej to polisa, którą musisz wykupić raz do roku. Warto zatem szukać oszczędności. Tym bardziej, że zakres w każdej firmie jest taki sam, ponieważ regulują go przepisy. Jak zapłacić mniej? W tym artykule zdradzamy szczegóły!

Zastanawiasz się, dlaczego Twój kolega płaci mniej za polisę, mimo że jego auto ma większą moc silnika? Zdajesz sobie sprawę z tego, że OC na Twój pierwszy samochód może kosztować więcej, niż się spodziewasz? Zapoznaj się z tym, jak obniżyć cenę polisy. Okazuje się, że nie tylko pojemność decyduje o wysokości składki! Jeśli nie posiadasz historii ubezpieczenia, nie zawsze musisz liczyć się z wysokimi kosztami ochrony!

Skąd różnice w cenach OC?

Ubezpieczenie OC reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Pomimo że w każdym towarzystwie obowiązuje ten sam zakres, firmy w inny sposób podchodzą do oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Weryfikują wiele elementów i na tej podstawie ustalają wysokość składki. Niektóre z nich mogą wydawać się absurdalne, ale ubezpieczyciele uznają je za znaczące.

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa:

 • pojemność i moc silnika,
 • termin, w którym wykupujesz polisę,
 • sposób użytkowania auta,
 • deklarowany roczny przebieg,
 • historia ubezpieczenia,
 • rok uzyskania prawa jazdy,
 • stan cywilny,
 • informacja o posiadaniu dzieci,
 • miejsce zameldowania/zamieszkania,
 • informacja o dodatkowych kierowcach poniżej 26. roku życia.

Zatem właściciele, którzy posiadają auta z pozoru o podobnych parametrach, mogą ponieść zupełnie inne koszty za ubezpieczenie OC.

Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie OC?

Jeśli chcesz kupić ochronę OC, ale szukasz oszczędności, musisz odpowiednio się do tego zabrać. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc w obniżeniu Twojej składki. Oczywiście nie zawsze uda Ci się zastosować wszystkie te elementy, ale na pewno przynajmniej jeden z nich będziesz w stanie wykorzystać!

 1. Zabierz się za poszukiwania polisy odpowiednio wcześnie. Ceny ubezpieczeń z niedalekim startem mogą być wyższe! We wszystkich firmach masz możliwość zakupu ubezpieczenia już na 30 dni przed rozpoczęciem ochrony.
 2. Korzystaj z kalkulatora OC. W ten sposób zweryfikujesz składkę w kilka minut i poznasz oferty od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Pozwoli Ci to na wybór najtańszej propozycji.
 3. Jeżeli jesteś młodym kierowcą, sprawdź propozycje w towarzystwach, które nie zawyżają składki ze względu na młody wiek właściciela pojazdu! Do takich firm należy np. mtu24.pl oraz You Can Drive.
 4. Jeśli nie posiadasz historii ubezpieczenia, pomyśl o dopisaniu współwłaściciela. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba, która posiada zniżki, obniży trochę Twoją składkę.

Poluj na okazje, aby zaoszczędzić!

Sprawdź, czy ubezpieczyciele nie prowadzą akcji promocyjnych. Czasami zdarza się, że towarzystwa oferują ciekawe rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić, np. bony zakupowe, vouchery na paliwo, cashback lub bonus za polecenie.

Jeśli ubezpieczenie OC to dla Ciebie za duży wydatek, zapoznaj się z ofertą ratalną. Niekiedy polisa przy rozłożonej formie płatności jest niewiele droższa od składki jednorazowej. Trasti natomiast oferuje raty 0%!

Podczas poszukiwań ubezpieczenia OC sprawdzaj także propozycje z dodatkami. Często zdarza się, że oferta, która posiada tylko obowiązkową ochronę, jest droższa niż ta z NNW lub assistance. Czasami to kwestia zapłacenia kilku złotych więcej. Dzięki temu oszczędzasz na ubezpieczeniu.

Ciekawych informacji o najtańszym ubezpieczeniu OC dowiesz się także z poradnika dostępnego na https://mubi.pl/najtansze-oc/

Pomyśl o ubezpieczeniu już przed zakupem auta

Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie pod uwagę ceny polisy OC już przed zakupem auta. Wtedy jesteś w stanie przewidzieć niektóre rzeczy i pokierować sytuację w inny sposób.

Zanim kupisz swoje pierwsze auto, możesz już budować swoją historię ubezpieczenia. Często rodzice lub dziadkowie uwzględniają dziecko lub wnuka jako współwłaściciela pojazdu. Dzięki temu nabywa on zniżki.

Auta z większą pojemnością oraz pojazdy określonych marek często powodują zwyżkę w cenie. Uwzględniając tę informację już podczas wyboru pojazdu, będziesz wiedział, z jakimi kosztami się liczyć oraz jakie auto kupić.

Jeśli nie masz zniżek, pomyśl o dopisaniu współwłaściciela, który je posiada. Podejmując taką decyzję jeszcze przed zakupem auta, oszczędzisz swój czas i pieniądze. Nie będziesz musiał zmieniać dowodu rejestracyjnego oraz danych w polisie w późniejszym czasie.

W przypadku gdy kupujesz auto z aktywną polisą po zbywcy, pomyśl o jej kontynuowaniu. Pamiętaj jednak o tym, że towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki dla nowego właściciela pojazdu. Najlepiej będzie, jeśli zwrócisz się z tą sprawą do ubezpieczyciela. Otrzymasz od niego informację, czy planuje zmianę ceny, a jeśli tak, to na jaką kwotę. Jeżeli okaże się, że firma nie zamierza rekalkulować polisy, możesz z niej korzystać do ostatniego dnia ochrony, jeśli została w pełni opłacona. W przypadku rozłożenia płatności na raty jesteś zobowiązany do opłacenia kolejnych części.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku