Motywacja pozwala nam realizować cele, które sobie postawiliśmy. Chyba wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nawet największa ekscytacja z czasem mija i potrafi przerodzić się wręcz w niechęć i brak wiary w to, że uda się zrealizować postawione przed sobą zadania. Jak tego uniknąć i jak utrzymać automotywację?

W jaki sposób utrzymać wysoką motywację?

Spadek automotywacji jest naturalny – i dzieje się tak z kilku powodów. Najczęściej dlatego, że początkowa euforia wywołana pierwszymi krokami na drodze do realizacji celu jest tak silna, że organizm nie jest w stanie jej zbyt długo utrzymywać; to nienaturalny stan, zatem nic dziwnego, że ostatecznie ekscytacja zaczyna powoli zanikać. Bardzo często spadek motywacji jest wywołany również pierwszymi niepowodzeniami i potknięciami, zwłaszcza jeśli wcześniej nie byliśmy na nie przygotowani.  

Czy można jednak coś zrobić, by utrzymać motywację? W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad jej źródłem. Bardzo często okazuje się, że jest ona w rzeczywistości wywołana czynnikami zewnętrznymi, a wykonania określonych zadań czy czynności oczekuje od nas przełożony, rodzina lub znajomi. Nierzadko dla nas samych założony cel nie jest w rzeczywistości tak ważny jak nam się początkowo wydawało; zdarza się nawet, że właściwie wcale nie pragniemy jego realizacji. W takiej sytuacji spadek motywacji jest naturalny. Co więcej, bardzo trudno będzie go powstrzymać. Pierwszym krokiem do utrzymania motywacji będzie zatem sprawdzenie, jakie są jej powody – i czy rzeczywiście jest to nasza motywacja, czy może raczej marzenia lub oczekiwania najbliższego otoczenia.

Co jeszcze można zrobić? Warto oprócz tego sprawdzić, czy założony cel jest realny. Im trudniejszy i bardziej nieosiągalny, tym szybciej spadnie motywacja do jego realizacji – postępy okażą się ostatecznie niewystarczające, co z kolei może wywołać frustrację i zniechęcenie.

Automotywacja – jak motywować siebie?

Co jednak w sytuacji, gdy mimo właściwych powodów motywacja chwilowo i tak spada? Pamiętajmy, że do realizacji założonego celu konieczna jest nie tylko automotywacja, ale i konsekwencja oraz systematyczność. Sama chęć do wykonywania określonych zadań czy czynności nie przybliża jeszcze do osiągnięcia celu; konieczne jest podejmowanie odpowiednich działań, nawet wtedy, gdy nie mamy na to ochoty lub czujemy chwilowe zniechęcenie. Warto zatem jak najszybciej zrozumieć, że kluczem do osiągnięcia celu będzie przede wszystkim zbudowanie określonego nawyku, który pozwoli nam kontynuować podejmowane wcześniej działania, i to nawet w sytuacji, gdy nasza motywacja chwilowo utraci swoją moc. O sile nawyku, konsekwencji i trudnościach w motywowaniu samych siebie można przeczytać więcej w artykule „Automotywacja – jak motywować siebie”.

Podsumowując, utrzymanie i kontrolowanie motywacji jest niezwykle istotne – warto jednak zrozumieć, że uczucie szaleńczej euforii nie będzie nam towarzyszyć przez cały czas, a realizacja celu zależy głównie od działań, jakie podejmiemy.

 


Najczęściej zadawane pytania


Co to jest automotywacja i dlaczego jest ważna?

Automotywacja to zdolność do samodzielnego podnoszenia własnego ducha i entuzjazmu do realizacji zadań, nawet w obliczu przeciwności. Jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu osobistego i zawodowego, ponieważ pozwala utrzymać konsekwencję w dążeniu do celów mimo trudności.

Jakie są techniki utrzymania automotywacji?

Techniki utrzymania automotywacji mogą obejmować ustanowienie jasnych celów, utrzymanie pozytywnej postawy, praktykowanie samodyscypliny, ciągłe uczenie się i rozwijanie się, oraz nagradzanie siebie za osiągnięcia. Regularne uprawianie sportu i dbanie o zdrowy styl życia również wpływają na poziom motywacji.

Jak kontrolować automotywację?

Kontrolowanie automotywacji polega na zdolności do samodzielnego kierowania swoją energią i zasobami w kierunku wyznaczonych celów. Może to obejmować zarządzanie swoim czasem, monitorowanie postępów, samokontrolę emocji oraz podejmowanie działań naprawczych, gdy poziom motywacji zaczyna spadać.

Co zrobić, gdy moja automotywacja spada?

Gdy poziom automotywacji spada, warto przemyśleć swoje cele i przypomnieć sobie, dlaczego są one dla nas ważne. Może pomóc także szukanie inspiracji w otoczeniu, odnalezienie wsparcia w innych ludziach, czy odpoczynek, który pozwoli zregenerować siły. Ważne jest, aby nie obwiniać się za chwilowe spadki motywacji - są one naturalną częścią procesu.

Jakie są najważniejsze korzyści z utrzymania wysokiego poziomu automotywacji?

Wysoki poziom automotywacji przyczynia się do większej produktywności, lepszej jakości pracy, wyższej satysfakcji z życia i poczucia spełnienia. Pomaga także lepiej radzić sobie ze stresem, utrzymywać zdrowe nawyki i pozytywne relacje interpersonalne.


Podobne artykuły:


Wersja do druku