Oprawy halogenowe są coraz częściej stosowane jako główne źródło światła. Dzięki nim można zaaranżować wnętrze na wiele sposobów, za każdym razem uzyskując inny efekt. Halogeny idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach o minimalnym i prostym stylu, dobrze komponują się w styl elegancko urządzonej sypialni czy w loftowej łazience. Jakie są zalety takiego oświetlenia?


Uniwersalne zastosowanie

Największą zaletą tego rodzaju oświetlenia jest fakt, że bardzo dobrze pasuje do każdego wnętrza. Współczesne halogeny sufitowe dostępne są w wielu wariantach, kształtach i kolorach – od kwadratowych, przez podłużne tuby, aż po gustowne pierścienie, z głęboko osadzoną świetlówką lub w całości widoczną żarówką w stylu edisonowskim. Szeroka oferta produktowa umożliwia dziesiątki aranżacji w każdym pomieszczeniu – nie tylko w domu, ale i na zewnątrz.

Szybki czas nagrzewania i oszczędność energii

Halogeny sufitowe mają szybki zapłon i nie trzeba czekać kilku, a nawet kilkunastu minut, by się rozgrzały i świeciły z maksymalną mocą. To jest dużą zaletą, podobnie jak niewielkie zużycie energii – halogeny zużywają nawet do 70% mniej prądu od tradycyjnych świetlówek, a do tego świecą jaśniej niż żarówki LED. Barwa światła emitowanego przez halogeny jest zbliżona do naturalnego, stąd też ich zastosowanie nie tylko w domowych wnętrzach, ale i w muzeach, centrach handlowych i na wystawach.

Jednolite źródło światła

Halogeny spełniają się zamiast tradycyjnego żyrandola czy centralnej lampy – rozlokowane na suficie potrafią równomiernie rozproszyć światło po całym wnętrzu. Rezultatem jest dobrze doświetlone pomieszczenie, również w miejscach, w które nie sięga strumień z lampy umieszczonej na środku sufitu.

 

Niezliczona ilość kombinacji

Oświetlenie halogenowe jest różnorodne, pozwalając na ciekawą aranżację w każdym stylu. Salon można oświetlić halogenami na szynoprzewodach, co pozwoli na regulację strumienia światła w wybranym punkcie. Ciekawą opcją jest też oświetlenie z wykorzystaniem podwieszanego sufitu. Warto dodać przy okazji, że halogeny sufitowe mają możliwość regulacji światła – od barwy zimnej po ciepłą biel. Równie dobrze sprawdzą się jako oświetlenie kuchni, łazienki czy garderoby, w sypialni natomiast idealnie wpiszą się w nastrój długie tuby zwieszone nisko nad szafką.

W ofercie znajdują się halogeny natynkowe, z wpuszczaną oprawą, z czujnikiem ruchu lub zmierzchu, a także halogeny ozdobne. Oprawy dostępne są w kolorze klasycznej czerni i bieli, złocie, srebrze i mosiądzu, nie brakuje też elementów z drewna czy chromowanych wykończeń. Kupujący mają szeroki wachlarz możliwości w kwestii aranżacji.

Halogeny a oświetlenie LED – różnice

Te dwa rodzaje oświetlenia bywają mylone, jednak należy wiedzieć, że podstawowa różnica tkwi w źródle światła. Halogeny emitują światło przy pomocy żarnika wolframowego, podczas gdy LEDy wykorzystują diody elektroluminescencyjne. Z tego względu żywotność LEDów znacznie przewyższa halogeny – szacuje się, że te pierwsze świecą nawet do 7 razy dłużej, co przekłada się na wynik 35 tysięcy godzin.


 


 Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku