Urlop z rodziną to okazja do wypoczynku i wzmacniania wzajemnych relacji. Warto zaplanować ten czas w taki sposób, aby dostarczał frajdy wszystkim członkom rodziny. Zobacz, jakie atrakcje budzą największe zainteresowanie dzieci i co można robić podczas wakacji w górach!


Podczas rodzinnej wycieczki warto spróbować aktywności, na które na co dzień nie starcza czasu. Dobrym pomysłem będzie także zaangażowanie dziecka w różne zabawy i atrakcje dostosowane do jego potrzeb. Wybierając się w okolice Rabki-Zdroju możecie odwiedzić lunapark oraz wybrać się w pobliskie góry. Ten region oferuje także wiele ciekawych zabytków. Jak zaplanować wakacyjne aktywności z dziećmi?

Wesołe miasteczko – ulubione miejsce wszystkich dzieci

W Rabce-Zdroju zlokalizowany jest lunapark wyposażony w wiele atrakcji. Dzieci znajdą tutaj różne strefy tematyczne, w których mogą się bawić zarówno maluchy, jak i starszaki. Wesołe miasteczko to nie tylko karuzele, ale także różne pokazy, przedstawienia i zabawy interaktywne. Chwile beztroskiej zabawy przeżyć tu mogą także rodzice! Do lunaparku warto wybrać się jak najwcześniej – jest to atrakcja, w której można spędzić niemal cały dzień.

Wycieczki w góry z dziećmi

Kolejną aktywnością, która zainteresuje dzieci, są górskie wędrówki. Dzięki takim wycieczkom można razem zdobywać szczyty i pogłębiać więzi. Polskie góry są pełne szlaków, które można dopasować do możliwości całej rodziny. Na początek najlepiej wybrać łatwiejszą trasę, aby nie zniechęcić dziecka. Trudniejsze szlaki lepiej wprowadzać stopniowo – to dla malucha cenna lekcja samodyscypliny wytrwałości.

Wycieczki w góry to także okazja do poznawania przyrody. Wiele tras trekkingowych wyposażonych jest w różne tablice informacyjne opisujące miejscową faunę i florę. Na niektórych szlakach dostępne są także atrakcje przygotowane specjalnie dla dzieci – np. gry plenerowe, czy możliwość zdobycia pieczątki potwierdzającej zdobycie szczytu.

Aktywny wypoczynek w górach

Osoby, które nie czują się pewnie na górskich szlakach, również mogą aktywnie spędzić urlop w tych okolicach. W pobliżu dostępnych jest wiele tras do jazdy na rowerze lub rolkach. Coś dla siebie znajdą także amatorzy sportów wodnych. Na rzece Dunaj organizowane są różne aktywności – np. spływy łodzią flisacką oraz możliwość wypożyczenia kajaków. Rodziny z małymi dziećmi również znajdą wiele interesujących tras do spokojnych spacerów.

Atrakcje zdrojowe

Rabka jest miejscowością zdrojową, w której leczono np. choroby płuc. Warto więc skorzystać z jej uzdrowiskowych właściwości. Ciekawym obiektem jest np. Park Zdrojowy, w którym można spróbować leczniczych wód oraz zrelaksować się przy tężni solankowej.

Historia i tradycja

Rejony Małopolski i Podhala posiadają bardzo ciekawą historię i bogate tradycje. Dlatego warto wybrać się do któregoś z licznych muzeów czy skansenów. Dzięki temu można zapoznać się z codziennością ludzi żyjących na tych terenach w minionych wiekach. To żywa lekcja historii i patriotyzmu. Zwiedzanie może także być bardzo ciekawe również dla małych dzieci – trzeba jednak dobrać rodzaj obiektu do wieku malucha.


Najczęściej zadawane pytania


Czy góry są bezpiecznym miejscem na wakacje dla dzieci?

Tak, góry mogą być bezpiecznym miejscem na wakacje dla dzieci, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad. Ważne jest, aby wybrać trasy odpowiednie dla wieku i kondycji dziecka, zawsze mieć na uwadze warunki pogodowe oraz pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, takim jak dobre buty górskie.

Jakie atrakcje dla dzieci można znaleźć w górach?

W górach dostępne są różne atrakcje dla dzieci. Można tam znaleźć parki przyrodnicze, trasy piesze z elementami edukacyjnymi, parki linowe, jazdę konną, a nawet malownicze kolejki górskie. Wiele ośrodków górskich oferuje też specjalne programy i zajęcia dla dzieci.

Czy potrzebuję specjalnego sprzętu, aby zabrać dzieci na wakacje w góry?

Zależy to od planowanych aktywności. Na pewno warto zaopatrzyć się w dobre buty trekkingowe dla całej rodziny, ubrania odpowiednie do warunków pogodowych, a także plecak na prowiant i wodę. W przypadku bardzo małych dzieci, nosidełko górskie może być bardzo pomocne.

Czy w górach dostępne są atrakcje dla dzieci w każdym wieku?

Tak, w górach można znaleźć atrakcje dla dzieci w każdym wieku. Dla najmłodszych będą to mogły być zwiedzanie farm, parków zwierząt czy proste trasy piesze, natomiast starsze dzieci mogą spróbować swoich sił w parkach linowych, jeździe konnej czy bardziej wymagających wędrówkach.

Co zrobić, jeśli pogoda w górach się pogorszy?

Wiele ośrodków górskich oferuje atrakcje niezależne od pogody. Można odwiedzić lokalne muzea, kopalnie, baseny czy sale zabaw. Warto przed wyjazdem sprawdzić, jakie atrakcje dostępne są w okolicy, na wypadek gorszej pogody.


Podobne artykuły:


Wersja do druku