Okres wiosenno- letni to czas, kiedy chętnie przebywamy z naszymi pociechami na zewnątrz. Ciesząc się piękną pogodą, powinniśmy mieć na uwadze również fakt, jak istotna jest odpowiednie ochrona malucha w tym okresie. Skóra dzieci oraz ich delikatne organizmy, szczególnie wrażliwe są na promieniowanie UV. Jak skutecznie je przed nim chronić? Podpowiadamy.

 

Po pierwsze – stosowanie odpowiednich kosmetyków

Przed opuszczeniem domu, konieczne jest posmarowanie skóry dziecka kremem z filtrem ochronnym. Na rynku dostępne są kosmetyki różniące się wskaźnikiem ochrony SPF. W przypadku niemowląt i małych dzieci, najlepiej postawić na kremy SPF50+. U starszych dzieci, można pokusić się o kosmetyki z nieco niższym wskaźnikiem. Odpowiednie będą kremy z filtrem SPF30+, choć im wyższą ochronę wybierzemy, tym lepiej. To, o czym jeszcze warto pamiętać, to fakt, że podczas wybierania kosmetyków przeciwsłonecznych dla najmłodszych, warto zwrócić również uwagę na szerokie spektrum ich działania. Powinny one bowiem chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Po drugie – dobór odpowiedniej odzieży

Wybierając się na spacer z dzieckiem w sezonie wiosenno- letnim, trzeba zwrócić również szczególną uwagę na dobór odpowiedniej odzieży dla malucha. To, czego niewątpliwie nie powinno zabraknąć w letniej stylizacji naszej pociechy, to nakrycie głowy. W przypadku małych mężczyzn, dobrym rozwiązaniem będzie czapka z daszkiem dla chłopca. Warto mieć na uwadze jednak fakt, że tego typu nakrycia głowy nie zabezpieczają uszu i szyi malucha, które również są podatne na promieniowanie słoneczne i związane z nim poparzenia. Dlatego też lepszą opcją będą modele, wyposażone w dodatkowe wiązanie pod szyją, pozwalające zakryć uszy dziecka, takie jak czapka z daszkiem dla chłopca od Coccodrillo. Doskonałą alternatywą dla tego typu nakryć głowy, jest również kapelusz dla chłopca. Dzięki temu, że został wyposażony w rondo, ochrania większą powierzchnię ciała, rzucając na nią cień. Decydując się na to rozwiązanie, warto wybrać kapelusz dla chłopca od Coccodrillo.

W przypadku młodych dam, również dobrym rozwiązaniem będzie czapka z daszkiem, choć przyglądając się obowiązującym trendom, zdecydowanie częściej w letnich stylizacjach, króluje kapelusz dla dziewczynki. Jest to doskonały wybór, który nie tylko zapewnia odpowiednią ochronę przed słońcem, ale prezentuje się niezwykle efektownie i uroczo. Jeżeli poszukujemy wysokiej jakości, efektownego, a jednocześnie wygodnego modelu, to cechy te ma niewątpliwie kapelusz dla dziewczynki w ofercie Coccodrillo. Warto sprawdzić dostępne w sklepie propozycje, gdyż zdecydowanie jest w czym wybierać.

Po trzecie – spożywanie odpowiedniej ilości płynów

W okresie wiosenno- letnim, nie tylko należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków z filtrem czy zabieraniu ze sobą ochrony na głowę. Równie istotne jest spożywanie dostatecznej ilości płynów, w tym przede wszystkim wody. Dzieci powinny regularnie się nawadniać, a pieczę nad tym muszą sprawować ich opiekunowie. Na spacery zawsze należy zabierać ze sobą dużą butelkę napoju i pilnować, aby maluch regularnie go spożywał.

 

 

Najczęściej zadawane pytania


Jakie są podstawowe zasady ochrony przeciwsłonecznej dzieci w sezonie wiosna-lato?

Podstawowe zasady ochrony przeciwsłonecznej dzieci obejmują: unikanie ekspozycji na słońce w godzinach szczytowego nasłonecznienia (10:00-16:00), stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 30 lub wyższy), noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami wykonanych z lekkich materiałów, nakrywania głowy kapeluszem z szerokim rondem i ochrony oczu za pomocą okularów przeciwsłonecznych.

Jaki powinien być krem z filtrem dla dzieci?

Dla dzieci najlepiej jest wybierać kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 30 lub wyższy), które oferują szerokie spektrum ochrony (UVA i UVB). Kremy powinny być hipoalergiczne, bezzapachowe i przeznaczone specjalnie dla skóry dziecięcej. Warto wybierać kremy wodoodporne, szczególnie jeśli dziecko ma zamiar pływać.

Czy istnieją specjalne zasady ochrony przeciwsłonecznej dla niemowląt?

Tak, skóra niemowląt jest szczególnie delikatna i wrażliwa na promienie słoneczne. Dla niemowląt poniżej 6 miesiąca zaleca się unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce. Jeżeli jest to nieuniknione, należy chronić skórę dziecka poprzez odpowiednie ubrania i kapelusz, a małe obszary skóry, które nie mogą być zakryte, zabezpieczyć kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Jak często należy nakładać krem z filtrem na skórę dziecka?

Krem z filtrem powinien być nakładany na skórę dziecka co najmniej 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, a następnie co 2 godziny. Jeżeli dziecko pływa lub pociera skórę ręcznikiem, krem należy nakładać częściej.

Czy ochrona przeciwsłoneczna jest potrzebna również w cieniu?

Tak, ochrona przeciwsłoneczna jest potrzebna nawet w cieniu. Promienie słoneczne mogą odbijać się od powierzchni, takich jak woda, piasek czy beton, i nadal mogą uszkadzać skórę. Dlatego ważne jest, aby dzieci były chronione, nawet jeśli wydaje się, że są w cieniu.


Podobne artykuły:


Wersja do druku