Lampy do pokoju dziecięcego muszą łączyć wiele cech. Powinny być praktyczne, dekoracyjne, bezpieczne. Dobrze jest również, jeśli stymulują rozwój malucha i pomagają rozwijać wyobraźnie. W pokoju dziecięcym pojawiać mogą się lampki nocne, żyrandole, kinkiety, lampy wiszące. Które z tych źródeł światła będzie najlepsze? Na co zwrócić uwagę wybierając lampy do pokoju dziecięcego?

Czym wyróżniają się bezpieczne lampy dziecięce?

Lampy, które pojawią się w pokoju dziecięcym, powinny być przede wszystkim bezpieczne. Aby zapewnić wysoki stopień ochrony najmłodszych, w Lumen Home w kategorii lampy dziecięce pojawiają się jedynie modele wykonane z wysokiej jakości materiałów. Posiadają one wymagane przez polskie i unijne prawo certyfikaty i atesty. Dodatkowo nie nagrzewają się one szybko, są stabilne, a ich przewody można poprowadzić tak, aby znalazły się poza zasięgiem dziecięcych dłoni.

Jaką barwę światła powinno mieć oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecka to przestrzeń wielofunkcyjna. Maluch w nim uczy się, bawi, wypoczywa. To dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniej barwy światła. Najlepiej dopasować ją odpowiednio do strefy pokoju. Oznacza to, że każda ze stref: nauki, zabawy, wypoczynku powinna posiadać osobne źródło światła. Oprócz tego we wnętrzu pojawić powinno się światło górne w postaci żyrandola, plafonu lub lampy sufitowej. Najlepiej, kiedy oświetlenie górne daje jasne i przyjemne światło o ciepłej lub neutralnej barwie. Najlepszym wyborem będzie przedział od 2700K do 3500K, a także lampy dziecięce z funkcją ściemniania lub zmiany barwy światła. Alternatywą dla tych funkcjonalności będzie oprawa z kloszem w barwie mlecznej lub białej.

W pokoju dziecka powinno pojawiać się też światło zimne. Zagościć musi ono w kąciku do nauki. Żarówki dające białe, zimne światło (3500K-4500K) to najlepszy wybór do lampek biurkowych. Przy takim świetle łatwiej się skupić, a wzrok szybko się nie męczy. Warto pamiętać, że lampki biurkowe powinny być ustawione po odpowiedniej stronie biurka – po prawej, jeśli dziecko jest praworęczne, po lewej – w przypadku ucznia leworęcznego. Najlepsze lampki biurkowe dla dziecka to te z możliwością regulacji zmiany kierunku światła, co pozwala na dostosowanie jego strumienia do indywidualnych potrzeb.

Jakie są modne lampy do pokoju dziecięcego?

Oświetlenie dziecięce to nie tylko moc i barwa, ale i design. W przypadku maluchów jest on bardzo ważny, bowiem buduje poczucie bezpieczeństwa oraz od najmłodszych lat uczy wyczucia estetyki. W Lumen Home lampy dziecięce pojawiają się w wielu kolorach i wzorach. Przybierają ciekawe kształty i często nawiązują do ulubionych bajek, kreskówek, filmów animowanych. Ciekawym wyborem są lampy dziecięce z wymiennym abażurem, które będą zmieniać się wraz z zainteresowanymi i wiekiem dziecka. Dzieci lubią też lampki posiadające niecodzienne kształty. Hitem są lampki - zwierzątka, a także kwiatki oraz rakiety kosmiczne. 

Chcąc zachować spójność aranżacyjną, kolorowe lampy dziecięce o intrygujących kształtach warto traktować jako oświetlenie dodatkowe, a jako to główne wybierać lampy wiszące o uniwersalnej, stonowanej kolorystyce.

Rady jak dobrze dobrać oświetlenie do pokoju dziecięcego

  • Najlepsze oświetlenie dziecięce to to nie wymagające przedłużaczy i wykorzystywania długich przewodów. Wijące się po podłodze kable to dla maluchów duże zagrożenie. W pokojach małych dzieci o wiele lepiej sprawdzą się więc kinkiety niż lampy podłogowe.
  • Dobre lampy dziecięce to te z trwałych materiałów. Dobrym wyborem będą oprawy z atestowanego tworzywa sztucznego lub drewna – w pokoju najmłodszych najlepiej unikać lamp szklanych.
  • W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzają się stabilne konstrukcje. Optymalny wybór to lampy wiszące oraz kinkiety, lampki stojące obowiązkowo powinny mieć stabilne podstawy. Dobrym wyborem są też tripody, czyli lampy na trójnogu.
  • W pokoju dziecka tradycyjne żarówki warto zastąpić tymi LED-owymi, które nie migoczą i nie nagrzewają się. Jest to szczególnie ważne przy lampach stojących i biurkowych, do których dzieci mają łatwiejszy dostęp.


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecięcego?

Kluczowe aspekty to bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetyka. Oświetlenie powinno być bezpieczne dla dziecka w użytku, dostosowane do różnych potrzeb (np. do nauki, zabawy, relaksu) oraz pasować do stylu i motywu pokoju.

Czy należy wybierać różne rodzaje oświetlenia, zależnie od wieku dzieci?

Tak, różne rodzaje oświetlenia mogą być lepsze dla różnych grup wiekowych. Na przykład, nocne światło może być idealne dla małych dzieci, podczas gdy starsze dzieci mogą potrzebować biurkowej lampki do nauki.

Jakie oświetlenie jest najlepsze do czytania i nauki?

Do czytania i nauki zalecane jest oświetlenie bezpośrednie, na przykład lampa biurkowa, która skupia światło na danym obszarze. Powinna ona emitować jasne, ale nie oślepiające światło, które nie męczy oczu.

Jakie oświetlenie jest odpowiednie dla pokoju niemowlaka?

Dla pokoju niemowlaka często wybiera się delikatne oświetlenie, takie jak nocne światło, które może pomóc utrzymać spokojną i relaksującą atmosferę, a jednocześnie umożliwić opiekunowi zobaczenie dziecka w nocy.

Czy powinienem wybierać oświetlenie z regulacją intensywności światła?

Oświetlenie z możliwością regulacji intensywności światła może być bardzo pomocne w pokoju dziecięcym, ponieważ pozwala dostosować poziom oświetlenia do różnych sytuacji i potrzeb. Na przykład, możesz przyciemnić światło podczas snu lub ustawić jaśniejsze światło podczas zabawy czy nauki.


Podobne artykuły:


Wersja do druku