Widok kilkuletnich, a nawet kilkunastomiesięcznych, dzieci zapatrzonych w ekrany smartfonów nikogo dziś nie dziwi. Jako rodzic masz jednak pełne prawo zastanawiać się nad tym, czy to dobre rozwiązanie w przypadku Twojej pociechy. To naturalne, że chcesz oswoić swojego dziecko z cyfrowym światem, który w przyszłości może stać się ważną częścią jego codziennego życia. Z drugiej strony musisz się jednak liczyć z tym, że zbyt szybko podarowany smartfon może negatywnie wpłynąć na rozwój malucha. Uważasz, że Twoje dziecko jest jeszcze za młode na posiadanie własnego telefonu? Chcesz jednak mieć możliwość wygodnej komunikacji z pociechą? Tym, czego szukasz, jest smartwatch.

Jakie funkcje ma smartwatch dla dzieci?

Masz wątpliwości, czy rzeczywiście można traktować smartwatch jako alternatywę dla smartfona? Musisz w takim razie wiedzieć, że nie jest to zwykły zegarek.

Smartwatch daje oczywiście możliwość sprawdzenia godziny czy daty, ale jednocześnie ma znacznie więcej do zaoferowania niż tradycyjne czasomierze. Co więcej, daje on dostęp do funkcji, które ucieszą zarówno samego posiadacza zegarka, jak i jego opiekuna.

Mowa tu o następujących rozwiązaniach:

 • możliwość wykonywania i odbierania połączeń. Smartwatche posiadają wbudowane karty SIM. Dzięki temu dziecko może z nich korzystać jak z telefonu,
 • kontrola nad tym, z kim kontaktuje się Twoje dziecko. Nikt obcy nie dodzwoni się do Twojej pociechy,
 • Możesz wysyłać swojemu dziecku krótkie wiadomości tekstowe,
 • lokalizacja pociechy. Dzięki lokalizatorowi GPS możesz na bieżąco śledzić, gdzie znajduje się Twoje dziecko. Niektóre modele dają również dostęp do historii lokalizacji,
 • wyznaczanie stref bezpieczeństwa. Jeżeli Twoje dziecko znajdzie się w miejscu, w którym nie powinno, otrzymasz powiadomienie,
 • możliwość natychmiastowego wezwania pomocy. Gdy dzieje się coś złego lub Twoje dziecko po prostu źle się czuje, może nacisnąć przycisk SOS. Uruchomi on powiadomienia, SMS-y i połączenia do opiekuna,
 • nasłuch otoczenia. Korzystając z aplikacji na swoim telefonie, możesz w dowolnym momencie posłuchać otoczenia swojego dziecka.

Jakie przewagi ma smartwatch nad smartfonem?

 

Smartwatch pozwala Ci się komunikować ze swoim dzieckiem w taki sam sposób, jak gdyby korzystało ono ze smartfona. Dlaczego w wielu przypadkach może okazać się on nawet lepszym wyborem niż telefon?

 • Smartwatch jest bardziej poręczny. Zegarki są skonstruowane tak, by idealnie pasować do dziecięcych nadgarstków. Smartfony są z kolei dość duże i ledwo mieszczą się w dłoniach najmłodszych, a co dopiero w ich kieszeniach.
 • Dzięki smartwatchowi zadbasz o bezpieczeństwo Twojego dziecka. Wymienione wyżej funkcje, jak lokalizator GPS, nasłuch otoczenia czy przycisk SOS, dadzą Ci spokój ducha i pewność, że Twojej pociesze nic nie zagraża.
 • Dziecko nie będzie dużo czasu spędzać przed ekranem. Smartwatch dziecięcy daje dostęp do wielu możliwości. Nie jest jednak wyposażony w przeglądarkę internetową czy aplikacje typu YouTube – dzięki temu Twoje dziecko znajdzie bardziej produktywne sposoby na spędzanie wolnego czasu.
 • Dasz dziecku dostęp do funkcji, za które cenimy smartfony. Możesz wybrać zegarek np. z aparatem, krokomierzem czy licznikiem kalorii. Bez problemu znajdziesz także wodoodporne modele. Dzięki temu wspierasz aktywny rozwój swojej pociechy.
 • Smartwatch jest tańszy od smartfona. Nawet jeżeli cena nie gra w tym przypadku dla Ciebie decydującej roli, warto wziąć pod uwagę fakt, że dzieciom zdarza się gubić czy niszczyć różnego rodzaju przedmioty. W przypadku smartwatcha szkoda jest po prostu mniejsza – a prawdopodobieństwo, że Twoja pociecha go zgubi, również.

Gdzie kupić dobry smartwatch dla dziecka?

Smartwatche stają się coraz bardziej popularne. Na rynku nie brakuje modeli, spośród których możesz wybierać. Warto jednak postawić na sprawdzone urządzenia.

Sprawdź ofertę CALMEAN – polskiego producenta smartwatchy dziecięcych - https://www.calmean.com/produkty-calmean/child-watch/. Znajdziesz tam inteligentne zegarki dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku. Jeżeli interesują Cię urządzenia dla najmłodszych, zwróć szczególną uwagę na modele CALMEAN Child Watch Mini i CALMEAN Child Watch GO.

Wszystkie smartwatche CALMEAN posiadają wbudowaną kartę SIM i dają Ci możliwość wygodnej obsługi – za pomocą panelu www lub autorskiej aplikacji Control Center.Najczęściej zadawane pytania


Jakie są zalety dawania dziecku smartwatcha zamiast telefonu?

Smartwatch dla dziecka często oferuje podstawowe funkcje komunikacyjne, takie jak wiadomości i połączenia, ale z mniejszym narażeniem na negatywne aspekty posiadania telefonu, takie jak nadmierna ekspozycja na media społecznościowe czy gry. Niektóre smartwatche mają również funkcje śledzenia GPS, co umożliwia rodzicom monitorowanie lokalizacji dziecka.

Czy telefon jest lepszy dla starszych dzieci?

Może tak być. Starsze dzieci mogą potrzebować pełnej funkcjonalności telefonu do komunikacji ze znajomymi, do nauki, a nawet do bezpieczeństwa. Telefon daje również więcej prywatności, co może być ważne dla nastolatków.

Czy mogę kontrolować, jak moje dziecko korzysta ze smartwatcha?

Tak, wiele smartwatchy dla dzieci oferuje rodzicielskie funkcje kontroli, które pozwalają na monitorowanie i ograniczanie sposobu korzystania z urządzenia przez dziecko. Można na przykład ustawić limity czasu użytkowania, zablokować niektóre funkcje lub kontrolować, z kim dziecko może się komunikować.

Jakie są podstawowe różnice między smartwatchem a telefonem dla dziecka?

Telefon oferuje pełną funkcjonalność, włącznie z dostępem do Internetu, aplikacji i gier. Smartwatch zazwyczaj ma ograniczone funkcje, skupiając się na komunikacji i bezpieczeństwie. Może zawierać funkcje takie jak śledzenie GPS, wykonywanie połączeń telefonicznych, wysyłanie wiadomości, a nawet alarmy SOS.

Czy smartwatch dla dzieci jest kosztowny?

Ceny smartwatchy dla dzieci różnią się w zależności od marki, modelu i funkcji. Niektóre są porównywalne cenowo z podstawowymi telefonami komórkowymi, podczas gdy inne, z bardziej zaawansowanymi funkcjami, mogą być droższe. Warto zauważyć, że niektóre smartwatche mogą wymagać oddzielnego abonamentu na usługi komórkowe, co może zwiększyć koszt użytkowania.


Podobne artykuły:


Wersja do druku