Cienkie włosy zazwyczaj są delikatne. Ich pielęgnacja to przede wszystkim troska o to, aby nie dopuścić do przesuszenia kosmyków, które przyczynia się do ich wykruszania i łamania. Jak dokładnie dbać o cienkie włosy?

Cienkie włosy, czyli jakie?

Na powierzchni każdego włosa znajdują się łuski, których główne zadanie polega na ochronie oraz utrzymywaniu optymalnego poziomu nawilżenia. Im mniej łusek, tym kosmyki są cieńsze, skłonne do przesuszeń, mają też znacznie mniej keratyny. Wszystko to sprawia, że cienkie włosy szybko ulegają uszkodzeniom, łatwiej się kruszą i łamią. Jeżeli odnosisz wrażenie, że mimo zapuszczania długość włosów nie ulega zmianie od lat, najprawdopodobniej masz cienkie włosy, które rosną, ale po osiągnięciu konkretnej długości, np. w miejscu, w którym są wiązane gumką, łamią się. Aby tego uniknąć, trzeba wzmocnić kosmyki, dogłębnie je nawilżając i chroniąc od zewnątrz dobrze dobraną pielęgnacją.

Czego unikać w pielęgnacji i stylizacji cienkich włosów?

Zbyt wiele kosmetyków może niestety mocno obciążać pasma i przez to pozbawiać je objętości. Pamiętaj również, że gdy przesadzisz z liczbą składników aktywnych, osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego. Równowaga i umiar to złota zasada, świetnie sprawdzająca się w świadomej pielęgnacji zarówno włosów oraz skóry głowy, jak i reszty ciała. 

Stosowanie szamponów zawierających wysoko w składzie silne detergenty, takie jak SLS lub SLES, nie sprawdzi się w częstym myciu cienkich włosów, ponieważ bardzo je przesuszy i niestety mocno osłabi. Takie produkty są w porządku, gdy chcesz np. dogłębnie oczyścić pasma oraz skórę głowy z pozostałości stylizacji czy pielęgnacji. Pamiętaj, aby nie stosować szamponu z SLS częściej niż raz w tygodniu.

Składniki, na jakie warto zwracać szczególną uwagę, to silikony, które co prawda wygładzają łuskę włosa, ale niestety również powodują obciążenie i „przyklapnięcie” kosmyków. Do stylizacji wybierz jeden, maksymalnie dwa produkty, np. piankę i lakier. Wszelkiego rodzaju gumy, kleje i żele nie sprawdzą się, jeżeli chcesz mieć fryzurę wyglądającą naturalnie i lekko. 

Jak pielęgnować i stylizować cienkie włosy?

Cienkie włosy zazwyczaj sprawiają wrażenie rzadkich z powodu braku objętości, więc w pielęgnacji i stylizacji trzeba postawić na produkty, które skutecznie pomogą optycznie zwiększyć ich grubość, jednocześnie unosząc kosmyki u nasady. 

W dbaniu o cienkie włosy warto pamiętać o kilku zasadach, do których zalicza się przede wszystkim:

  • dobranie kosmetyków zarówno do potrzeb skóry głowy, jak i włosów;
  • delikatne mycie włosów i odsączanie ich z nadmiaru wody, a nie wycieranie i szarpanie;
  • termoochronę – jeśli suszysz włosy suszarką lub stylizujesz lokówką albo prostownicą, zawsze zabezpieczaj pasma przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury.

W pielęgnacji cienkich włosów zwróć uwagę przede wszystkim na delikatne produkty. Twoje włosy wymagają szczególnego traktowania. Spróbuj składników aktywnych pochodzenia naturalnego, takich jak olej makadamia, olej migdałowy, masło shea oraz ziołowe i kwiatowe hydrolaty. Koniecznie sprawdź wegańskie kosmetyki od Authentic Beauty Concept (https://www.authenticbeautyconcept.pl/). To produkty skrojone na miarę potrzeb osób o cienkich włosach, bogate w antyoksydacyjny booster – zieloną herbatę.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

hotel SPA

Wersja do druku