Nieprzerwany niczym sen dziecka to marzenie każdego rodzica. Należy jednak podkreślić, że maluszków, które przesypiają całą noc, jest zdecydowanie mniej niż budzących się szkrabów. Posiadanie potomstwa wiąże się ze wstawaniem o różnych porach i wie o tym każdy przyszły rodzic. Problem zaczyna się jednak, gdy maluch budzi się co pół godziny, co nie tylko wpływa niekorzystnie na jakość jego snu, ale i samopoczucie rodziców, którzy czują się przemęczeni i przytłoczeni, a jednocześnie martwią się, czy wszystko jest w porządku.

Odpowiednie miejsce do spania

Niezależnie od tego, czy Twój maluszek śpi w łóżeczku czy dostawce, warto zadbać o jego komfort od pierwszych dni życia. Materac w łóżeczku powinien być odpowiednio twardy, by delikatna główka nie zostawiała w nim zagłębienia. Prześcieradło powinno być mocno naciągnięte, by się nie rolowało. W pierwszych tygodniach zrezygnuj z poduszek i wkładania przytulanek. W tym okresie dobrze sprawdzi się rożek lub śpiworek. Nie bój się – maluszkowi nie będzie zimno! Pierwszą poduszkę i kołdrę warto zakupić dopiero w okolicy osiemnastego miesiąca życia. Komplety pościeli wraz z wypełnieniem, które możesz wyprać w całości w pralce są doskonałym rozwiązaniem. Pozwalają zachować higienę i czystość, co ma szczególne znaczenie w przypadku alergików i dzieci ze stwierdzoną astmą.

Sen noworodka

Wyzwaniem, przed którym staje każdy rodzic, usypiając swoje dziecko, jest odłożenie go do łóżeczka tak, by szkrab się nie obudził. W przypadku noworodków, które dopiero uczą się radzić z bodźcami zewnętrznymi, warto postawić na otulacz La Millou (https://www.lamillou.com/pl/). Dość ciasne otulenie dziecka sprawia, że czuje się ono jak w brzuchu swojej mamy, jest spokojnie i łatwiej zasypia. Poza tym po odłożeniu maluszka do łóżeczka, nadal czuje one pewien substytut dotyku. W późniejszych etapach rozwoju dziecka, można zastąpić otulacz śpiworkiem (https://www.lamillou.com/pl/spiworki-do-spania), który pozwoli mu na większą swobodę ruchu, a jednocześnie zapewni komfort. Możesz wybrać model z nogawkami lub zamkiem na dole, który ułatwia zmianę pieluchy.

Jak zwiększyć szansę na przespane noce?

Nie istnieje przepis na nieprzerwany sen dziecka, istnieją jednak zalecenia, które warto wdrożyć, aby zadbać o higienę snu pociechy. Aby dziecko przespało noc, należy kontrolować jego drzemki w ciągu dnia. Ważne, by nie trwały one za długo. Warto również ograniczyć liczbę bajek oraz usunąć z zasięgu wzroku dziecka jakiekolwiek ekrany i intensywne źródła światła, gdy dziecko przygotowuje się do snu. Stwórzcie swój własny rytuał: kąpiel, ubranie śpiworka, wykonanego z miękkiego, otulającego materiału, jak na przykład https://www.lamillou.com/pl/spiworki-z-nogawkami, karmienie, opowiadanie bajek, delikatne tulenie do snu. Zadbaj również delikatne oświetlenie o ciepłej barwie - w przytulnej atmosferze również łatwiej zasnąć.

Nie bez powodu młodzi rodzice tak dbają o to, by maluch został położony spać o właściwej porze – pozwala to bowiem poczuć dziecku, że jego doba ma wyznaczony rytm. Pamiętaj również o dobrej organizacji miejsca do spania. Jeżeli korzystasz lub zamierzasz wykorzystać dostawkę, obok warto mieć przewijak, oraz organizer z zapasem pieluch, mokrymi chusteczkami i innymi potrzebnymi rzeczami, jak na przykład praktyczny termofor, który przynosi ulgę w przypadku bolesnych kolek.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku