Zabawki są bardzo ważnym elementem życia dziecka, nawet tak małego jak niemowlak. Dzięki nim bobas poznaje świat, poszerza horyzonty i pozyskuje nowe umiejętności. Dlatego warto rozważnie wybierać zabawki dla niemowlaka, dobierając je w taki sposób, by zapewnić mu jak najlepsze możliwości rozwoju.

Jakie zabawki dla niemowlaka warto kupić?

Pierwszy rok życia dziecka to okres jego najbardziej intensywnego wzrostu i rozwoju. Na początku maluch nie umie nawet chwytać, więc ogranicza swoją aktywność głównie do obserwacji – i dlatego najlepiej wtedy sprawdzi się zabawka dla niemowlaka w postaci karuzeli albo maty aktywizującej z pałąkiem obwieszonym bujającymi się maskotkami. Z czasem małe rączki zaczną sięgać do maskotek i próbować je łapać – na tym etapie można już kupić zabawki dla niemowlaka rozwijające jego zdolności manualne, czyli różnego rodzaju pluszaki, które będzie mógł chwytać, rzucać i tulić w ramionach. Na pewno spodobają mu się też grzechotki, dzięki nim będzie miał możliwość ćwiczenia koncentracji i koordynacji percepcyjno-motorycznej. Potem przyjdzie pora na nieco bardziej wymagające zabawki: piłeczki sensoryczne, tablice manipulacyjne, jeździk i pchacz, a także kubeczki i łódeczki do kąpieli, które umilą czas spędzany na pluskaniu się w wannie i basenie. Dodatkowo w okresie ząbkowania przyda się gryzak. Taka zabawka dla niemowlaka pomoże mu przebrnąć przez trudny i bolesny czas wyrzynania się pierwszych ząbków. Duży wybór zabawek dla dzieci znajdziecie na kidaroo.pl

 

Jak wybierać zabawki dla niemowlaka?

Zabawki dla niemowlaka powinny być dopasowane do jego potrzeb i możliwości, dlatego należy dobierać je stosownie do wieku. Zadbajmy też o to, by miały właściwy rozmiar – małe dzieci lubią próbować wszystkiego, co się da, mogą więc łatwo połknąć mieszczącą się w buzi zabawkę. Ostatnia rzecz, o której koniecznie trzeba pamiętać, to atesty. Zabawki dla niemowlaka muszą posiadać znaczki CE, poświadczające ich zgodność z europejskimi normami jakościowymi. Dobrze byłoby też, gdyby miały dodatkowo certyfikaty Instytutu Matki i Dziecka i Państwowego Zakładu Higieny. Tylko zabawki spełniające wszystkie powyższe kryteria będą bezpieczne w użytkowaniu i pomocne w kształtowaniu zdolności poznawczych naszego malucha.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku