Pomimo rosnącej świadomości zagrożenia wywoływanego przez promieniowanie słoneczne, część z nas nadal nie jest pewna, jak właściwie chronić skórę przed słońcem i jak bardzo groźne może to być dla niej w dłuższej perspektywie. Jak wybierać i stosować filtry przeciwsłoneczne? Oto kilka przydatnych sugestii.


Wybieraj SPF 30 lub wyższy. To szczególnie istotne na początku słonecznego sezonu. Cera bardzo jasna i wrażliwa powinna chronić się wyłącznie filtrami SPF 50+. Szukaj produktów z informacją - szerokie spektrum – taki kosmetyk będzie blokować zarówno promienie UVA, jak i UVB. ZO Skin Health Sunscreen+Powder Broad-Spectrum SPF 30 to innowacyjny puder z filtrem ochronnym. Zawiera filtry fizyczne o faktorze SPF 30 oraz składniki aktywne o działaniu antyoksydacyjnym. Dodatkowo minerały odbijające światło nadają skórze świetlistego blasku.

 

 Weź pod uwagę rodzaj swojej skóry. Jeśli masz wrażliwą skórę, najlepiej trzymać się kremu przeciwsłonecznego na bazie minerałów, który może mniej powodować podrażnienia. Jeśli masz skłonność do trądziku, spróbuj znaleźć niekomedogenną formułę dla części ciała, które mają tendencję do wyprysków. Nuxe Sun Lekki Krem Do Twarzy SPF 50 zawiera 4 filtry przeciwsłoneczne, naturalne ekstrakty z ryżu i rozmarynu, znane z właściwości antyoksydacyjnych, witaminę E, ekstrakt z kwiatu Kau Pe oraz hiacyntu wodnego. Jest idealny do skóry normalnej oraz mieszanej.

 

 Większość ludzi stosuje za mało zalecanej ilości kremu przeciwsłonecznego. Wytyczne są takie, aby nakładać porcję wystarczającą do napełnienia małego kieliszka. Jeśli używasz sprayu, spryskuj aż na skórze pojawi się równomierny połysk a potem wetrzyj. Aplikuj kosmetyk przed lustrem, aby widzieć, czy robisz to prawidłowo. Pierwszą warstwę nałóż w domu, co najmniej 15 minut przed wyjściem.

Największe nasłonecznienie przypada na godziny od 10:00 do 16:00, zachowaj wtedy szczególną ostrożność. Ale używaj kosmetyku z filtrem nawet w pochmurne dni. Kilka lat temu w Australii przeprowadzono badania, które sprawdzały stan skóry osób, które codziennie stosują filtry przeciwsłoneczne — niezależnie od pogody — oraz tych, które stosowały je tylko wtedy, gdy było słonecznie. Wyniki przekonują! Osoby, które stosowały filtry przeciwsłoneczne każdego dnia, miały znacznie młodszą skórę

Codziennie nakładaj serum z witaminą C przed produktem z filtrami - to wzmocni ich działanie a przy okazji przedłuży młody wygląd skóry. Jeśli jednak skóra jest ekstremalnie wrażliwa lub nie lubi warstw – stosuj witaminę C na noc. Sesderma C-VIT 5 Serum liposomowe to innowacyjny dermokosmetyk, który łączy 5 różnych rodzajów witaminy C, stabilizowanych i zamkniętych w nanosomach. Dzięki nanotechnologii stosowanej w dermokosmetykach składniki aktywne docierają do najgłębszych warstw skóry. C-VIT 5 serum liposomowe zawiera też inne kluczowe aktywne składniki przeciwstarzeniowe, takie jak: kompleks napinający, kwas hialuronowy, proteoglikany i wąkrotkę azjatycką. Dają one kompleksowy i natychmiastowy efekt, zapewniając skórze blask i jędrność już od pierwszego dnia stosowania produktu.
 

 SPRAWDŹ: ZO Skin Health Sunscreen+Powder Broad-Spectrum SPF 30 300 zł/3g
SPRAWDŹ: Nuxe Sun Lekki Krem Do Twarzy SPF 50 92 zł / 50 ml
SPRAWDŹ: Sesderma C-VIT 5 Serum liposomowe 218 zł / 30 mlNajczęściej zadawane pytania


Dlaczego warto stosować kosmetyki z filtrem w lecie?

Stosowanie kosmetyków z filtrem w lecie jest bardzo ważne, ponieważ chronią one skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Promienie UV powodują starzenie się skóry, a także mogą prowadzić do poważnych chorób skórnych, takich jak rak skóry.

Jak dobrać odpowiedni krem z filtrem?

Odpowiedni krem z filtrem powinien być dopasowany do typu skóry i stopnia opalenizny. Osoby o jasnej skórze powinny stosować krem z wysokim filtrem, np. SPF 50+, natomiast osoby o ciemniejszej skórze mogą zastosować krem z niższym filtrem, np. SPF 30.

Czy należy stosować krem z filtrem tylko na twarz?

Nie, krem z filtrem należy stosować na wszystkie odkryte części ciała, takie jak ramiona, dekolt czy nogi. Pamiętajmy, że promienie UV mogą działać na skórę przez cały dzień, a nie tylko wtedy, gdy przebywamy na słońcu.

Czy krem z filtrem zawsze chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?

Krem z filtrem chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jednak nie jest w stanie zapewnić 100% ochrony. Dlatego ważne jest unikanie przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia oraz stosowanie dodatkowych metod ochrony, takich jak nakrycie głowy czy noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Czy krem z filtrem można stosować tylko latem?

Nie, krem z filtrem warto stosować przez cały rok, ponieważ promienie UV mogą działać na skórę również w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w przypadku wysokiej wysokości n.p.m. czy aktywności na świeżym powietrzu, np. narciarstwa.


Podobne artykuły:

medycyna estetyczna

Wersja do druku