Za małe jeansy, kurtka, która przestała ci się podobać i ubranka, z których twoje dziecko już wyrosło – co zrobić z niepotrzebną odzieżą, która zajmuje miejsce w szafie? Zobacz pięć prostych i skutecznych sposobów na to, jak „pozbyć” się niepotrzebnych ubrań bez wyrzucania. 

Niepotrzebne ubrania – co zrobić z odzieżą, która przestała nam służyć?

Systematyczne porządki w szafie pozwalają oczyścić przestrzeń i głowę. Gdy w garderobie mamy wyłącznie te ubrania, które chcemy i lubimy nosić, kompletowanie codziennych stylizacji staje się naprawdę proste. Dodatkowo nie gromadzimy niepotrzebnych ubrań, które najprawdopodobniej już nam się nie przydadzą. Pytanie tylko: co zrobić z używaną odzieżą, która zalega w szafie? Zamiast wyrzucać, możemy dać jej drugie życie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

1.Sprzedaj używaną odzież w dobrym stanie

Nowe i noszące delikatne ślady użytkowania ubrania możemy sprzedać i przynajmniej w części odzyskać koszty przeznaczone na ich zakup. Pomocne mogą okazać się platformy internetowe specjalizujące się w odzieży z drugiej ręki czy lokalne grupy w mediach społecznościowych. Pomysł nieco pracochłonny – musimy zrobić zdjęcia, dodać opis, a następnie zająć się wysyłką, jeśli jednak mamy do czynienia z używaną odzieżą dobrej jakości, gra jest warta świeczki. Kaszmirowe swetry, skórzane torebki czy markowe buty to rzeczy, które chętnie kupujemy właśnie z drugiego obiegu!

2.Oddaj ubrania znajomym

Co zrobić z niepotrzebną odzieżą, której nie chcemy wyrzucać? Jeśli są to rzeczy w dobrym stanie, nic nie stoi na przeszkodzie, by oddać je bliskim. Zasada świetnie sprawdza się w przypadku ubrań dla dzieci – znajomym czy członkom rodziny mającym młodsze pociechy możemy oddać ubrania w większej paczce. Pamiętajmy jednak o wyczuciu i takcie – niezobowiązująca propozycja oddania ubrań nie powinna nikogo urazić, a może okazać się korzystna dla obydwu stron.

3.Przeznacz ubrania na zbiórkę odzieży dla potrzebujących

Zastanawiasz się, gdzie można oddać niepotrzebne ubrania? Dobrym pomysłem będą organizacje charytatywne, domy opieki czy domy samotnej matki. Podobnie, jak w przypadku oddawania odzieży znajomym, warto upewnić się, czy wybrane przez nas miejsce przyjmie tę formę pomocy. Zwróćmy też uwagę na to, by na zbiórkę ubrań dla potrzebujących przeznaczyć dobrze wyglądającą, niezniszczoną odzież.

4.Oddaj niepotrzebne ubrania… do sklepu

Jeśli szukasz prostego sposobu na to, co zrobić z niepotrzebną odzieżą, oddaj ubrania do sklepu. Coraz więcej marek stawia na recykling i ekologiczne rozwiązania, dzięki którym niepotrzebna odzież zyskuje drugie życie. Ciekawe akcje i zbiórki ubrań organizuje chociażby polska marka 4F. Informacje na ich temat oraz wiele przydatnych porad dotyczących zamkniętego obiegu mody znajdziesz na stronie 4fchange.com.  

5.Skorzystaj ze zbiórki ubrań online

Jeśli zależy ci na tym, by szybko i bezproblemowo pozbyć się używanej odzieży, która niepotrzebnie zajmuje miejsce w twoim domu, świetnym pomysłem będzie zbiórka ubrań online organizowana chociażby przez Ubrania do Oddania. Wystarczy spakować odzież w dobrze zabezpieczoną paczkę, a następnie zamówić kuriera przez stronę internetową. Prościej się nie da!

Najczęściej zadawane pytania


Co zrobić z niepotrzebną odzieżą?

Niepotrzebną odzież można oddać do organizacji charytatywnych lub second-handów, sprzedać w internecie lub na targach, przerobić na coś nowego lub zutylizować w sposób ekologiczny.

Jakie organizacje przyjmują niepotrzebną odzież?

Wiele organizacji charytatywnych przyjmuje niepotrzebną odzież, takie jak Caritas, Polski Czerwony Krzyż, Dom Pomocy Społecznej, schroniska dla bezdomnych i inne.

Jak przerobić starą odzież na coś nowego?

Można przerobić starą odzież na coś nowego, takiego jak poduszki, koce, torebki, koszulki lub szaliki. Wystarczy mieć trochę wyobraźni i umiejętności krawieckie.

Czy można zutylizować starą odzież w sposób ekologiczny?

Tak, można zutylizować starą odzież w sposób ekologiczny poprzez oddanie jej do punktów zbiórki tekstyliów lub skorzystanie z usług firm zajmujących się recyklingiem odzieży.

Jakie są zalety recyklingu odzieży?

Recykling odzieży pozwala zmniejszyć ilość odpadów i zanieczyszczenia środowiska, a także pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów i zmniejszenie potrzeby produkcji nowych ubrań, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zużycia wody.


Podobne artykuły:


Wersja do druku