Czym są kwasy na twarz i kiedy warto je zastosować?

Kwasy to potoczna nazwa peelingów chemicznych, których wykorzystanie jest skutecznym sposobem na poprawę jakości i wyglądu skóry. Warto stosować je w pielęgnacji, bowiem usuwają martwy naskórek, stymulują regenerację skóry oraz stopniowo przebudowują skórę właściwą. Jednak by cieszyć się efektami, najpierw należy posiadać odpowiednią wiedzę w tym zakresie i wybierać kwasy odpowiednie dla swojej skóry i problemu, który chcemy zniwelować. Każdy kwas ma bowiem nieco inne właściwości, zaś niewłaściwe zastosowanie może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Kwasy na twarz to związki chemiczne, które mogą być stosowane w pielęgnacji skóry. Najczęściej stosowane kwasy to kwasy owocowe, takie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy i kwas salicylowy. Pomagają złuszczyć martwy naskórek, odblokowują pory i poprawiają teksturę skóry. Dzięki takiemu działaniu są skuteczną pomocą w walce z trądzikiem, bliznami potrądzikowymi, przebarwieniami i zmarszczkami.

Kwasy na twarz można stosować na wiele sposobów, w zależności od ich rodzaju i stężenia. Najczęściej stosowaną formą są peelingi chemiczne, które nakłada się na skórę na pewien czas, a następnie dokładnie usuwa. Wskazaniem do wykonania zabiegu z wykorzystaniem kwasu jest trądzik, wystąpienie zmian potrądzikowych, przebarwienia skóry twarzy (potrądzikowe, słoneczne, starzeniowe), drobne zmarszczki, odwodnienie skóry i inne.

Rodzaje i właściwości kwasów

Wspomnieliśmy już, że każdy z kwasów ma nieco inne właściwości, stąd też dla skuteczności i bezpieczeństwa ich stosowania, konieczny jest dobór odpowiedniego produktu, biorąc pod uwagę problem skórny, na których chcemy działać oraz stan i predyspozycje skóry danej osoby.

W pielęgnacji twarzy najczęściej stosowanymi kwasami są:

Kwas salicylowy

Jest to jeden z najpopularniejszych kwasów stosowanych w pielęgnacji twarzy. Posiada właściwości złuszczające, co pomaga w usuwaniu martwego naskórka oraz zwalczaniu trądziku. Kwas salicylowy zwęża także pory oraz działa przeciwzapalnie.

Kwas hialuronowy

To jeden z najważniejszych składników odżywczych skóry. Kwas hialuronowy przede wszystkim nawilża skórę oraz działa przeciwzmarszczkowo, poprawiając elastyczność skóry i redukując drobne zmarszczki.

Kwas migdałowy

Jest to kwas o właściwościach łagodzących i nawilżających. Pomaga w zwalczaniu trądziku oraz niwelacji przebarwień, poprawiając koloryt skóry i zapobiegając powstawaniu plam i oraz zaczerwienienia.

Kwas mlekowy

To kolejny kwas, który ma właściwości złuszczające. Dzięki niemu skóra staje się gładka i miękka w dotyku. Kwas mlekowy pomaga również w redukcji przebarwień i zmarszczek, przy czym jest bardzo delikatny i może być stosowany nawet na wrażliwą skórę.

Kwas askorbinowy

Jest to kwas, który działa przeciwutleniająco. Pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, co zapobiega starzeniu się skóry. Dodatkowo, kwas askorbinowy działa rozjaśniająco, co pomaga w redukcji przebarwień.

Kwas pirogronowy

Kwas pirogronowy posiada właściwości złuszczające oraz redukujące stan zapalny. Ponadto działa antybakteryjnie i przeciwutleniająco, co pomaga w zwalczaniu trądziku oraz przeciwdziałaniu starzeniu się skóry.

Kwas trójchlorooctowy (TCA)

Jest to kwas o właściwościach złuszczających, który działa głębiej niż kwas salicylowy czy glikolowy. Używa się go w celu redukcji zmarszczek, blizn, przebarwień i trądziku. Wysokie stężenie kwasu trójchlorooctowego może powodować podrażnienia skóry, dlatego należy stosować go z pewną dozą ostrożności.

Peeling chemiczny – gdzie najlepiej wykonać?

Choć kwasy to substancje ogólnodostępne i peelingi chemiczne z ich wykorzystaniem można wykonać samemu w domu, to jednak warto oddać się w ręce specjalisty – zwłaszcza, jeśli chodzi o użycie kwasów na twarz. Po pierwsze, nie każdy kwas będzie dobry na wszystko i nie każdy jest odpowiedni dla każdego typu skóry. Po drugie, istotna jest ilość nałożonego preparatu oraz czas, na jaki pozostawimy go na skórze. Po trzecie, nigdy nie wiemy, jak nasza skóra zareaguje na dany produkt.

Kwasy na twarz to skuteczny sposób na poprawę wyglądu skóry, jednak dla osiągnięcia najlepszych efektów warto skorzystać z usług profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej. W Estetyczna Katowice zabiegi z wykorzystaniem kwasów wykonują doświadczeni specjaliści, stosując wysokiej jakości preparaty oraz sprawdzone metody pracy, dzięki czemu peelingi medyczne w Prywatnym Gabinecie Medycyny Estetycznej Aleksandry Tochowicz przynoszą satysfakcjonujące efekty.

Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia, dlatego warto odpowiednio o nią zadbać. Jednym ze skutecznych sposobów jest regularne wykonywanie peelingów chemicznych, dzięki którym skóra będzie właściwie oczyszczona oraz poddana działaniom regeneracyjnym.

 

 

 


Najczęściej zadawane pytania


Czym są kwasy stosowane na twarz?

Kwasy stosowane na twarz to zazwyczaj kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy lub kwas azelainowy. Są to związki chemiczne, które mają zdolność do usuwania martwych komórek skóry i stymulowania odnowy komórek skóry.

Jakie są właściwości kwasów stosowanych na twarz?

Kwasy stosowane na twarz mają wiele korzyści dla skóry, takich jak redukcja zmarszczek, wygładzenie skóry, redukcja przebarwień i trądziku, poprawa elastyczności skóry oraz zwiększenie poziomu nawilżenia skóry.

Czy stosowanie kwasów na twarz może być szkodliwe?

Stosowanie kwasów na twarz może być szkodliwe, jeśli zostaną użyte w nieodpowiedniej ilości lub na skórze występują przeciwwskazania do zastosowania kwasów. Dlatego zawsze warto skonsultować się z dermatologiem przed zastosowaniem kwasów na twarz.

Kto powinien unikać stosowania kwasów na twarz?

Kwasów nie stosuje się przy ostrych stanach zapalnych skóry, a także jeśli występują na niej rany lub zmiany chorobowe. Specjalista w gabinecie powinien przeprowadzić dokładny wywiad, który potwierdzi, że u danej osoby taki zabieg może zostać przeprowadzony.

Jak często można stosować kwas na twarz?

Częstotliwość stosowania kwasów na twarz zależy od rodzaju kwasu oraz indywidualnych potrzeb skóry. W zależności od typu kwasu, zaleca się stosowanie od jednego do trzech razy w tygodniu lub co dwa tygodnie. Zawsze należy jednak trzymać się zaleceń dermatologa i instrukcji na opakowaniu produktu.


Podobne artykuły:


Wersja do druku